The 100: Boj o přežití na Zemi

Film Kultura / 27.6.2014

Seriál, který poukazuje na vztahy mezi lidmi a boj o přežití na, od světa odříznuté, Zemi.

THE 100 (TV seriál)

Sci-fi/fantasy

USA, 2014

Scénář: Kass Morgan, Jason Rothenberg

Režie: Dean White, John Behring

Hrají: Kelly Hu, Paige Turco, Isaiah Washington, Eliza Taylor, Christopher Larkin, Richard Harmon,..

Děj seriálu nás zavede na samotnou planetu Zemi, na které život skončil přibližně před 97 lety následkem nukleární války. Na druhou stranu existují i ti, kdo se zachránili, kteří žijí na arše ve vesmíru, kde život není to pravé ořechové. Vesmírný domov přeživších se hroutí a lidé mají málo kyslíku, kterého je každý den méně a méně. A proto je na planetu Zemi seslána stovka delikventů, jejichž úkolem je zjistit, zdali je Země opět obyvatelná..

Noví obyvatelé Země se tak musí naučit vycházet mezi sebou, obstarat si potravu a přežít. A věřte či ne, ani jedno není zrovna jednoduché.

Herecké obsazení

Samotný seriál je sice letošní novinka, ale herecké obsazení už tolik ne. Můžeme zde vidět například Isaiaha Washingtona známého ze seriálu Chirurgové, kde ztvárnil roli doktora Prestona Burkea. Isaiah dokázal, že stále umí dobře hrát dle svého uvážení a zároveň bylo příjemné ho po dlouhé době vidět v nějakém dalším filmu či seriálu. Isaiah zde ztvárňuje kancléře Archy, který je zodpovědný za veškeré dění na jejím území.

Eliza Taylor (Clarke) není v hereckém světě úplným nováčkem. První roli získala už ve čtyřech letech v seriálu Neighbours z roku 1985. Samotná herečka v seriálu ztvárňuje Clarke, dceru lékařky Abby a tu nejmoudřejší dívenku z celé stovky, která byla seslána na Zemi, nicméně mnohdy je na svůj věk až moc přechytralá. Postava Clarke se na Zemi pokouší o to, aby mezi všemi přítomnými zavládl klidnepanovala žádná panika. Nejúspěšnějším hereckým počinem Elizy Taylor je seriál Nikita.

Eliza Taylor (Clarke) promlouvá do duše jednomu ze stovky. Zdroj: youtube.com

Eliza Taylor (Clarke) promlouvá do duše jednomu ze stovky. Zdroj: youtube.com

Každý seriál má své záporné postavy a ani The 100 není výjimkou. Na první pohled se může zdát, že jako hlavní záporná postava zde vystupuje Bellamy, který se okamžitě ujme vedení skupiny, ale opak je pravdou. Bellamy se jen snaží ochránit svou mladší sestru – a to za každou cenu. Jeho představitel Bob Morley moc hereckých zkušeností nemá; přesto si zahrál už jako roční dítě v seriálu Neighbours a nadále se objevoval spíše v menších seriálových rolích. Ačkoli je to herec začátečník, svoji roli umí bez problému zahrát uvěřitelně tak, jak mu to udává scénář.

Opravdovým záporákem je ale John, kterého ztvárnil Richard Harmon. Ten se řadí zpočátku na Bellamyho stranu a takřka společně určují pravidla tábora. Později se ale Johnovo chování začne vymykat kontrole, a tak je z tábora vyhoštěn a nucen postavit se na vlastní nohy. Herec Richard Harmon si zahrál v úspěšných seriálech jako jsou Bates Motel a Continuum.

Seriálové prostředí a zajímavosti

Jak už jsme zmiňovali, lidé žijí na vesmírné Arše poté, co planetu Zemi zachvátila nukleární válka. Zde žijí své životy za celkem přísných pravidel a vyčkávají, až na Zemi klesne radioaktivita a oni ji budou moci zase obývat. Proto byla na Zemi seslána první stovka, díky níž se mělo zjistit, jaké bude procento přežití. Prvních sto lidí, kteří byli sesláni na Zemi, má na rukou připevněné náramky, které vysílají životní funkce Arše. Pokud si někdo z nich náramek sundá či ho nějak poškodí, bývá zpravidla považován za mrtvého.

The 100 je seriál, kterému se, dá se říct, daří. Narozdíl od některých seriálů televizní stanice CW. Jeho sledovanost byla více než uspokojivá, a tak byla objednána i druhá série, které se diváci zanedlouho dočkají. Druhá série by měla mít stejně jako ta první 13 epizod.

V poslední době se vyskytují seriály s neznámými herci. Totéž platí i u The 100 a určitě to seriálu neubírá na kvalitě, ba právě naopak. Neokoukanou tvář nemá divák zaškatulkovanou v jiné roli, a tak výkon může hodnotit zcela objektivně. Co se tohoto seriálu týče, vyskytuje se zde pár chyb, ale ty se dají lehce pominout a jsou převáženy pozitivy. Nechybí akce, romantika, ale ani nenávist. Ačkoli je seriál novinkou a může se dokonce pyšnit vynikajícím začátkem, nesmíme opomenout, že ne vždycky je všechno tak růžové, jak se zdá. Co přinese druhá série, je tak ve hvězdách.

Zdroj perexové fotografie: youtube.com

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

Filmová fanynka, literární maniak a zcela nevinná slečna v jednom ;)

Zanechte komentář