Jak na last minute dovolenou?

Cestování / 30.6.2014

Při hledání dovolené na poslední chvíli je lákadlem nízká cena, ale dávejme si pozor! Přinášíme vám pár tipů, jak se nenechat ošálit.

Pokud začínáte propadat panice, že jste si ještě nenaplánovali letní dovolenou, nezoufejte. Snad každá cestovní kancelář v České republice tradičně nabízí takzvané last minute pobyty, které si můžete koupit pár dní před odjezdem. Chce to však pevné nervy a i trochu systematičnosti, ta správná dovolená vám totiž do klína jen tak sama od sebe nespadne.

Nad čím se zamyslet?

Nejprve si stanovte termín, abyste se na internetu zbytečně neproklikávali stovkami zájezdů, na které stejně jet nemůžete z důvodů pracovních, studijních a podobně. Také si jasně stanovte své preference v tom, zda se chcete válet u moře či sem tam něco poznat, a podle toho tedy hledejte zájezd pobytový nebo poznávací. Důležité je myslet na to, jak se budete stravovat, zda objednat all-inclusive, polopenzi anebo úplně bez jídla. V posledním případě je vhodné si alespoň orientačně propočítat, zda se vám vyplatí si takový zájezd pořizovat, když budete investovat ještě do jídla.

Hlavním kritériem u vašeho výběru asi nebude ani tak lokalita, jako spíš cena zájezdu. Stanovte si strop, nad který nepůjdete, tak se vám výběr zájezdů zúží na ty vám dostupné. A pochopitelně se tím také upřesní lokalita, protože je jasné, že zájezd do Spojených arabských emirátů bude cenově úplně jinde než ten do Chorvatska, ale hledání se meze nekladou, a proto to nevzdávejte!

Kdo by se nechtěl za nízkou cenu podívat například do Dubaje? Zdroj:  Wikimedia Commons, LoverOfDubai

Kdo by se nechtěl za nízkou cenu podívat například do Dubaje? Zdroj: Wikimedia Commons, LoverOfDubai

Kde hledat?

Na hledání levné dovolené na poslední chvíli jsou na internetu nejvhodnější slevové portály typu Slevomat, hyperslevy.cz a podobně. Souhrn všech nabídek z většiny těchto webů naleznete buď na slevin.cz, nebo na topsleva.cz. Nevýhodou koupě zájezdu na těchto slevových portálech může být nejistota, zda se váš vybraný termín naplní. Může se totiž stát, že se zájezd nenaplní požadovanou kapacitou, peníze vám vrátí a nikam se nejede. I s takovým rizikem se musí počítat, nevyskytuje se však často.

Dalším způsobem hledání je samozřejmě i obcházení cestovních kanceláří ve vašem městě či jeho blízkém okolí. I tak máte velkou šanci najít to pravé přesně pro vás a navíc se můžete na všechno zeptat osobně, ne jen skrz obrazovku či telefon. Osvědčené cestovní kanceláře však uveřejňují své nabídky na internetu také, a tak se lidé mohou kochat nabídkou last minute zájezdů nejen od Exim Tours, ale i od Čedoku či cestovní kanceláře Fischer.

Při vybírání last-minute dovolené se od počítače a telefonu na pár dní neodtrhnete. Zdroj: freerangestock.com

Při vybírání last minute dovolené se od počítače a telefonu na pár dní neodtrhnete. Zdroj: freerangestock.com

Na co si dát pozor?

Pokud se rozhodnete cestovat s méně známou cestovní kanceláří, najděte si na ni na internetu nějaké reference. Podívejte se v různých diskusích, kolik lidí ji hodnotí pozitivně, a pokud budou převládat hodnocení negativní, najděte si raději nějakou jinou. Každá cestovní kancelář by také měla mít takzvané pojištění proti úpadku, abyste měli jistotu, že se dostanete nejen na vysněné písečné pláže, ale i zpět domů.

Zjistěte si také, jak hotel, do kterého se chystáte jet, skutečně vypadá. Fotoeditory dokážou nevídané a i ten sebešpinavější pokoj se může na internetu prezentovat jako luxusní apartmán. Zkuste se podívat po reálných fotkách z dovolených na serverech typu rajce.net a podobně.

Z fotografií na webových stránkách cestovních kanceláří nemusíte vždy poznat, jak vaše vysněné letovisko ve skutečnosti vypadá. Zdroj: dreamstime.com

Z fotografií na webových stránkách cestovních kanceláří nemusíte vždy poznat, jak vaše vysněné letovisko ve skutečnosti vypadá. Zdroj: dreamstime.com

I přes veškeré naše rady se však může stát něco nečekaného, co vám vysněnou dovolenou za nízkou cenu v atraktivní lokalitě z nebe snese. I v tomto případě je však třeba mít se na pozoru a stát nohama pevně na zemi.

Zdroj perexové fotografie: dreamstime.com

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář