Tam, kde žiješ: Příběhy televizních věštců

Film / 25.6.2014

Vlasta Plamínek, Jolanda, ta jména většina z nás už slyšela. Televizní věštci jsou pro některé spásou, pro jiné zábavným fenoménem. Jak se jim ale žije?

Tam, kde žiješ

Scénář a režie: Ondřej Moravec

Produkce: Pavla Klimešová

Kamera: Františka Chlumská

Zvuk: Martin Semerád

Animace: Anna Heribanová

EZO.tv je pro někoho vrcholem lidské hlouposti a naivity, pro jiného však zdrojem cenných rad a podpory. Ať už se televizním věštcům, kteří na nás z obrazovky hřímají svá proroctví, vykládají karty nebo bubnují na meditační tamburíny, smějeme nebo je bereme smrtelně vážně a utrácíme za jejich jasnozřivost nemalé peníze, jejich skutečný život nebo to, jestli ve své nadpřirozené schopnosti věří, zatím nikdo důkladně neprozkoumal. Změnit se to rozhodla skupina studentů FAMU a studio APROPO.

Ti se rozhodli natočit dokumentární snímek právě s touto problematikou a poodhalit nám mystický závoj života věštců. Název Tam, kde žiješ je legendární průpovídkou věštkyně Jolandy. Původně měl být snímek soustředěný pouze na ni, ovšem tato dáma nakonec filmování odmítla ze strachu z podvodu. Nakonec se ji podařilo přesvědčit, ve snímku však kromě ní bude figurovat třeba v úvodu zmíněný Vlastík Plamínek, Dagmar Kludská, Alenka Pastelka nebo Stanley Bradley, ale i jejich klienti, kteří nám prozradí, proč pomoc jasnozřivých jedinců vlastně vyhledávají.

„Rozhodně nejde o senzacechtivou zábavu, ale o seriózní dokument,“ vysvětluje produkční Pavla Klimešová. „Myslíme si, že televizní věštění je zvláštní fenomén dneška, o kterém se mluví hodně jednostranně. Buď o věštcích slyšíte ve vtipech na internetu, nebo díky varováním Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. My chceme nechat vyprávět hlavně osobnosti samotné.“

Štáb se dostal i například na chatu Vlasty Plamínka, která dala vzniknout jeho přezdívce, a podíval se na zoubek jeho okřídlenému rčení „co Čech, to věštec„. Skupina studentů se snaží zjistit, proč jsou televizní věštci v naší republice stále tak populární a zda může věštit opravdu každý.

Projekt se stále snaží získávat finanční prostředky, pokud vás tedy osudy věštců zajímají, podpořit ho můžete do 13. července právě tady. Za své peníze můžete získat kyvadélko, soukromou věštbu nebo pozvání na premiéru.

APROPO

Studentskou filmovou společnost Apropo tvoří tandem Pavla Klimešová (produkční) a Ondřej Moravec (scenárista, režisér). Oba studují na pražské FAMU. Snažíme se podívat na svět netradičním, možná i trochu bizarním kaleidoskopem. Ukázat věci, které jsou na okraji, jen tak… apropo.

Více o projektu najdete tady.

Zdroj perexové fotografie: tamkdezijes.cz

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář