Kam v létě za divadlem? I. díl

Divadlo / 1.7.2014

Prázdniny jsou již za dveřmi. Většina studujících se na ně hrozně těší, ale milovníky divadla mrzí, že jejich oblíbená kulturní zařízení zavírají své brány.

Ale nemusíte smutnit. Nám bylo také líto, že bychom se celé dva měsíce nevěnovali tomu, co máme rádi, a tak jsme našli několik míst, na která můžete zamířit za kulturou i o letních prázdninách. Dnes vám přinášíme I. díl, který je zaměřen na letní scény divadel a to nejen pražských.

Metropolitní léto hereckých osobností (Studio DVA)

hovory

Plakát k inscenaci Hovory o štěstí mezi čtyřma očima. Zdroj: www.studiodva.cz

Od 24. června do 30. srpna bude probíhat již 11. ročník METROpolitního léta hereckých osobností na Letní scéně Vyšehrad. Kromě již osvědčených komedií, jako je např. Vše o mužích, Kutloch aneb I muži mají své dny, Vše o ženách, Ženy přežijí, je pro diváky připravena i premiéra situační komedie Hovory mezi čtyřma očima, ve které se představí Jana Stryková, Jitka Schneiderová, Filip Blažek, Kryštof Hádek, Michal Slaný, Roman Štabrňák a Marika Šoposká. V rámci festivalu je připraveno také několik koncertů, na kterých se představí mimo jiné například Dan Bárta, Jana Kirschner nebo Monika Absolonová. Studio DVA myslí také na děti a tak je pro ně připraven příměstský tábor s tématem Lichožrouti.

Letní scéna Divadla Ungelt

Fotografie z představení Kurtizána. Chantal Poullain a Igor Orozovič. Zdroj: www.letniscena.cz

Fotografie z představení Kurtizána. Chantal Poullain a Igor Orozovič. Zdroj: www.letniscena.cz

Letos se koná již 10. ročník Letní scény Divadla Ungelt. Začala už 23. června a hraje se zde až do 31. srpna. Diváci mohou navštívit představení Kurtizána s Chantal Poullain v hlavní roli, muzikál Touha jménem Einodis s Martou Kubišovou a Anetou Langerovou, hru Sklenice vody, tragikomedii Pan Halpern a pan Johnson nebo hostující divadlo Letní scény – Divadlo A. Dvořáka Příbram s představením Drobečky z perníku, kde exceluje Simona Stašová (držitelka Thálie 2007 za roli v této inscenaci).

Přírodní amfiteátr Loket (Divadlo Kalich)

Fotografie z inscenace Osmý světadíl. Zdroj: www.facebook.com/KalichDivadlo

Fotografie z inscenace Osmý světadíl. Zdroj: www.facebook.com/KalichDivadlo

Po muzikálech Robin Hood a Johanka z Arku do přírodního amfiteátru Loket míří Divadlo Kalich s dalším muzikálem. Tentokrát je to Osmý světadíl, který se na prknech divadla Kalich úspěšně hraje již od září 2011 a je stále vyprodáno. Diváci ho nyní 27. června mohou navštívit v netradičním open air prostředí.

Biskupský dvůr 2014 (Městské divadlo Brno)

Fotografie z představení Noc na Karlštejně. Karel IV. (Jaroslav Matějka) a Eliška (Hana Holišová). Zdroj: www.mdb.cz

Fotografie z představení Noc na Karlštejně. Karel IV. (Jaroslav Matějka) a Eliška (Hana Holišová). Zdroj: www.mdb.cz

Letos se už popáté promění Biskupský dvůr v Brně v divadlo pod širým nebem. Hraje se zde již od 22. června do 13. července a kromě inscenací z běžného repertoáru (např. Cyril a Metoděj, KoločavaBaron Trenck) si letos, stejně jako každý rok, tvůrčí tým připravil inscenaci určenou přímo pro tuto letní akci, přizpůsobenou místu a atmosféře. V letošním roce to je muzikál Noc na Karlštejně s Jaroslavem Matějskou a Hanou Holišovou v hlavních rolích.

Letní Kost pro radost (Městské divadlo Mladá Boleslav)

Fotografie ze zkoušek inscenace Cyrano z Bergeracu. Roxana (Svatava Milková) a Cyrano (Petr Halíček). Zdroj: www.mdmb.cz

Fotografie ze zkoušek inscenace Cyrano z Bergeracu. Roxana (Svatava Milková) a Cyrano (Petr Halíček). Zdroj: www.mdmb.cz

Také na hradě Kost v Českém ráji se již hraje, a to od 20. června a bude se hrát do 3. července. V rámci festivalu Letní Kost pro radost je připravena nejen novinka v podobě inscenace Cyrano z Bergeracu (ve které se v roli Hraběte de Guiche představí letošní držitel Thálie Petr Mikeska a Petr Halíček v roli Cyrana), ale také loňská hra uvedená na Kosti Zkrocení zlé ženy a úspěšná hra, uváděná od října 2012, Cantervillské strašidlo.

Kašpar na Kašperku (Divadlo v Celetné)

Fotografie z představení Romeo a Julie. Zdroj: www.divadlovceletne.cz

Fotografie z představení Romeo a Julie. Zdroj: www.divadlovceletne.cz

Již počtrnácté bude v srpnu (konkrétně 3. srpna 10. srpna) hrad Kašperk patřit divadlu. V letošním roce se Kašperk nejprve (3.-6.srpna) přemění na romantickou Veronu a bude svědkem hry o tragické lásce Romeo a Julie, a to v hlavních rolích s Matoušem Rumlem a Terezou Rumlovou. A v následujících čtyřech dnech budou moci diváci navštívit hru Cyrano s Martinem Hofmannem v roli Cyrana a Jitkou Čadek Čvančarovou v roli Roxany.

Doufáme, že jste si z pestré kulturní nabídky vybrali a našli jste si cíl vaší příští cesty. Pokud ale ne, nemusíte být zklamaní, chystáme pro vás druhý díl tipů kam vyrazit za kulturou.

Zdroj perexové fotografie: www.sxc.hu

Eliška Řeháková

Eliška Řeháková

V divadle jsem častěji, než by se mému okolí líbilo... Ale já to tam miluju.

Zanechte komentář