Peklo si ze života lidé dělají sami

Divadlo / 24.6.2014

Toto a další pravdivá tvrzení jsou součástí nového českého muzikálu Adam a Eva, který je o stvoření světa, jak si ho představoval asi málokdo.

Muzikál o velice netradičním pojetí vzniku světa se představil v Divadle Broadway. Námět vytvořila Halina Pawlovská a její osobitý humor prolézá představením stejně jako had, který svede Evu na scestí. Ale zpět na úplný začátek, protože na počátku byl, alespoň podle tvůrců, znuděný Bůh, který si nejdřív pro zábavu stvořil několik andělů. A mezi nimi také jednoho, který dostane jméno Luboš a který si chce vládnout sám. Bůh mu vyhoví a vytvoří Peklo. S Lubošem, ze kterého se stává Lucifer, se od Ráje odtrhne ještě několik andělů, teď už čertů. Poté už ale dojde ke stvoření nejprve Adama, o něco později i Evy, jejich sblížení a následnému vyhnání z Ráje, které je ale pro oba spíše odměnou než trestem.

To se ale už děj přesouvá do současnosti, kdy Adam a Eva jsou tuláci, kterým stačí ke štěstí láska. Najednou však musí čelit svodům, které pro ně přichystal Lucifer se svou hrstkou věrných, v podobě peněz a moci. Dokážou Bohovi, že bylo správné věřit, že dokážou odolat všem Luciferovým nástrahám? To si budete muset jít do Divadla Broadway zjistit sami.

Fotografie z představení. Anděl Jofiel (Tomáš Trapl) a Bůj (Josef Laufer). Zdroj: www.facebook.com/DivadloBroadway

Fotografie z představení. Anděl Jofiel (Tomáš Trapl) a Bůj (Josef Laufer). Zdroj: www.facebook.com/DivadloBroadway

Jako laskavý Bůh se v muzikálu představil Josef Laufer. V první půlce je hlavním tvořitelem děje, vše vlastně vychází z jeho vůle, ale v druhé se z něj stává už jen jakýsi vypravěč, což je trošku škoda. Čím menší vliv má Bůh, tím větší získává Lucifer v podání Josefa Vojtka, který zde předvádí excelentní výkon. Jeho přesvědčovací schopnosti a šarm by určitě do Pekla přetáhly daleko více andělů. Luciferovi skvěle sekunduje čert Rozkoš, kterého ztvárnila Dita Hořínková. Ta je taková správně ďábelská a dotváří tak podobu hříšného Pekla.

Muzikál nese jméno dvou postav, které představují Martin Písařík (Adam) a Markéta Procházková (Eva). Oba potěší svými nejen pěveckými kvalitami, ale především těmi pohybovými, které předvedou hned na začátku, kdy se učí chodit. Pohybovat se tak dokonale jako loutky určitě vyžaduje spoustu úsilí a jim se to povedlo obdivuhodně.

Fotografie z představení. Anděl Gabriel (Natálie Grossová) a Kain (Tomáš Ringel). Zdroj: www.facebook.com/DivadloBroadway

Fotografie z představení. Anděl Gabriel (Natálie Grossová) a Kain (Tomáš Ringel). Zdroj: www.facebook.com/DivadloBroadway

Za zmínku stojí také představitel anděla Jofiela Tomáš Trapl, který dokáže i laciné repliky přeříkat tak, že se nestanou trapnými, ale naopak velice vtipnými.

Přes všechny kvality dospělých zpěváků si největší potlesk zasloužili (a zcela spravedlivě) ti nejmladší členové hereckého týmu – Tomáš Ringel v roli Kaina a Natálie Grossová v roli anděla Gabriela. Jejich duet a následně sólová píseň Kaina jsou vrcholem celého představení, kterým zastínili své starší a zkušenější kolegy.

Fotografie z programu. Eva (Markéta Procházková) a Adam (Martin Písařík). Zdroj: Gabriela Šimonová

Fotografie z programu. Eva (Markéta Procházková) a Adam (Martin Písařík). Zdroj: Gabriela Šimonová

Já jsem nikdy nebyla zastáncem projekcí, ale pokud vkusně dotváří představení, dokážu je překousnout. To se zde ale bohužel nepovedlo a jsou zde, myslím, zbytečné. Na vodopád se můžeme podívat kdekoliv v přírodě a nepotřebujeme se na něj dívat v muzikálu, když ani téměř nesouvisí s dějem. Snad jen, že si takto tvůrci představují Ráj.

Hudba napsaná Bohoušem Josefem neurazí, ani nijak zvlášť neoslní. Na druhou stranu má jeho styl zase trošku jiný rukopis než má Michal David nebo Zdeněk Barták a je dobré slyšet občas něco jiného. Texty vytvořil Boris Pralovszký. Jednalo se o jeho první počin a musím říci, že napoprvé to vůbec nebylo špatné. Použil zajímavé obraty a stejně jako u hudby, je i u textů zajímavé porovnávat, jak kdo tvoří.

Přestože byl muzikál na tiskových konferencích prezentován jako rodinný muzikál, nemyslím si, že by byl primárně určen i pro děti. Nejen kvůli délce (téměř 3 hodiny), ale hlavně kvůli tomu, že děti nepochopí spoustu gagů a budou z toho mít pouze pocit, že viděly popletenou pohádku. Dospělým, kteří od muzikálu očekávají odreagování a ne žádné nadměrné přemýšlení, Adama a Evu doporučím, protože přesně taková tato inscenace je.

Inscenace: Adam a Eva
Autoři: Bohouš Josef, Boris Pralovszký, Halina Pawlovská, Zdeněk Zelenka
Divadlo: Divadlo Broadway
Obnovená premiéra: 17. dubna 2014
Režie: Zdeněk Zelenka
Herecké obsazení: Martin Písařík, Michal Slaný, Markéta Procházková, Michaela Horká, Josef Vojtek, Tomáš Trapl, Josef Laufer, Ladislav Frej, Michaela Dolinová, Dita Hořínková, Lukáš Langmajer, Petr Ryšavý, Jan Kopečný, Josef Vágner, Petr Šudoma, Ladislav Korbel, Filip Antonio, Tomáš Ringel, Natálie Grossová, Dominika Elischerová, Michaela Zemánková, Linda Hloušková, Eliška Ochmanová, Jakub Šlégr
Cena: 1500-750 Kč

Zdroj perexové fotografie: www.facebook.com/DivadloBroadway

Eliška Řeháková

Eliška Řeháková

V divadle jsem častěji, než by se mému okolí líbilo... Ale já to tam miluju.

Zanechte komentář