Brazilští fanoušci

Brazilské fotbalové šílenství je v plném proudu

Sport / 17.6.2014

Během pár dní bylo na šampionátu k vidění plno skvělého fotbalu i jeden historický milník.

Jubilejní dvacáté mistrovství světa ve fotbale vypuklo v rytmu samby. Jednu z nejsledovanějších sportovních událostí hostí po čtyřiašedesáti letech Brazílie. Pořadatelská země je nejúspěšnějším týmem světových šampionátů a i letos patří k největším favoritům. V čele s kapitánem Neymarem chtějí „Kanárci“ získat šestý triumf.

Neymar v úvodním zápase nezklamal

Brazílie odstartovala mistrovství zápasem s Chorvatskem hned po slavnostním ceremoniálu, při kterém diváci mohli sledovat obří míč složený z 90 tisíc LED diod, přehlídku brazilských tanečních stylů či vystoupení tria Pitbull, Claudia Leitteová a Jennifer Lopezová. Pořadatelská země v zahajovacím utkání ještě nikdy neprohrála a nestalo se tak ani tentokrát. Domácí vkročili do turnaje výhrou 3:1 a dvěma góly se blýskla jejich největší hvězda Neymar.

Brazilci se radují ze vstřeleného gólu

Brazilci se radují ze vstřeleného gólu Chorvatsku.

Španělé první zápas nezvládli

Zlato z Jihoafrické republiky obhajují Španělé, kteří jsou také vítězi posledních dvou evropských šampionátů. Že jejich cesta za čtvrtým velkým úspěchem za sebou nebude jednoduchá, se ukázalo hned druhý hrací den. Proti Nizozemsku sice šli do vedení po úspěšné exekuci pokutového kopu Xabi Alonsa, ale gólem do šatny srovnal skóre krásnou hlavičkou van Persie. Tím začala totální destrukce Španělů, kteří po změně stran nevěděli, kam dřív skočit. Robben, de Vrij, van Persie a znovu Robben rozvlnili za Casillasem síť a Nizozemsko vypráskalo Španěly 5:1.

Suaréz Uruguayi nepomohl

Podobný vývoj provázel i následující den utkání Uruguaye proti outsiderům z Kostariky. Uruguayi sice ještě chyběl ne zcela vyléčený nejlepší střelec Premier League Luis Suaréz, ale útočné duo Cavani, Forlan také budilo hrůzu. A byl to právě Edinson Cavani, který v prvním poločase poslal favorita z penalty do vedení. Po změně stran se ale začaly na stadionu dít věci. Po pár minutách hry Kostarika během tří minut otočila skóre a v závěru přidala ještě třetí gól. Hráči Uruguaye to těžce nesli a v nastaveném čase si ještě frustrovaný Maximiliano Pereira vysloužil červenou kartu.

Stadion Maracaná

Slavný stadion Maracaná v Riu de Janeiru.

Videotechnika poprvé v akci

Poprvé v historii velkých fotbalových akcí můžeme sledovat zapojení videotechniky v zápasech. FIFA pro šampionát vybrala technologii GoalControl, která funguje podobně jako „jestřábí oko“ v tenise. Systém pracuje na bázi sedmi vysokorychlostních kamer, které snímají prostor branky a zaregistrují, zda míč přešel celým objemem brankovou čáru. Utkání Francie s Hondurasem tak vešlo do dějin tím, že poprvé v historii o gólu rozhodla videotechnika.

Po střele Karima Benzemy od tyče ven se odrazil míč ke gólmanovi Valladeresovi, který si jej srazil do brány. Ještě nedávno by zřejmě branka nebyla uznána, jelikož dokonce ani opakované televizní záběry jasně nerozluštily, zdali míč přešel celým objemem přes brankovou čáru. Systém GoalControl však gól okamžitě identifikoval a během vteřiny dal signál rozhodčímu do hodinek a branka platila.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons