Milý Ježíšku, chtěla bych…

Kultura Literatura / 19.12.2012

… aneb knihy, které si přát pod stromeček! Nebo jaké nadělit jiným?

Vánoce se kvapem blíží a mnozí z nás přemýšlí, co ještě připsat na seznam přání pro Ježíška. Kdo z vás nečte rád či má problémy s tím jen přečíst tento můj článek, pak ať ihned zavře tuto stránku. Článek není určen pro literární barbary a ty, co sotva umí číst. Nabízím tipy na dobré dárky, které buď můžete chtít vy sami či pro někoho jiného. A které knihy stojí za to? Není možné sem napsat všechny, proto se omlouvám knihám, které stojí za přečtení, ale do mého článku se nevešly. Není problém, připsat je do komentářů pod článek, aby dobré knihy nezůstaly opomenuty!

Máslem dolů

Obal nové knihy P. Šabacha. Zdroj: kosmas.cz

Máslem dolů – Petr Šabach

Petr Šabach umí s lehkostí psát o životě a rozesmát čtenáře. Oblíbila jsem si jeho román Hovno hoří, a proto myslím, že za přečtení stojí i jeho novinka Máslem dolů. Kniha je poměrně levnou záležitostí. Do podstaty knihy vás uvede hned v úvodu citát Bohumila Hrabala: Některé skvrny nelze odstranit bez porušení látky. Připravte se na hovorovou češtinu a sem tam sprostá slova jako: Je to v prdeli. Čeká vás oddechové čtení a možná dostanete odpověď na otázku: Můžu nějak ovlivnit, aby chleba jako tisíckrát předtím nespadl namazanou stranou dolů?

Cena: kolem 99 – 150 Kč.

Barney Stinson radí

Barney Stinson vás naučí. Zdroj: sodahead.com

Barney Stinson vás naučí. Zdroj: sodahead.com

Máte rádi hrdinyseriálu How I met Your mother? Bavíte se teoriemi Barneyho Stinsona? Pak jedno velké high five! Na našich pultech jsou už knihy:

  • Borcův kodex (kolem 200 Kč)
  • Barneyho příručka (kolem 200 Kč)
  • Borec v akci (kolem 110 Kč)

Všechny tyto díly vám osobitým způsobem, jak to umí jen Barney, vysvětlí, jak na holky. Jak je sbalit, kde je sbalit. Je to jako byste měli takového Barneyho vedle sebe a on vám našeptával rady přímo do ucha nebo spíše z očí do očí?

Obal knihy

Obal knihy. Zdroj: jota.cz

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Chcete se bát? Chcete být napjatí? Máte rádi tajemný příběh? Pak je kniha určena pro vás. Když vyšla, byla ve spoustě knihkupectvích bestsellerem. Kniha není úplně levná, ale zaručuju, že se vám tento vklad opravdu zúročí. Příběh, který se na stránkách knihy odehrává, je podložen dobovými fotografiemi, ze kterých se vám hrůzou zježí chlupy na zádech. Já sama jsem byla fotografiemi fascinována a zděšena. Prohlížela jsem si je stále dokola. Bohužel jako velký strašpytel jsem zatím nenašla odvahu si knihu i přečíst. Bohatě mi stačily děsivé fotografie a má fantazie se rozjela na plné obrátky. Pokud nejste srabíci jako já, pak připište knihu na seznam přání, přímo se hodí pro dlouhé sychravé večery strávené v peřinách. A já si počkám na léto, kdy se pozdě stmívá.

Cena: kolem 300 – 350

Dívka s pomeranči

Dívka s pomeranči. Zdroj: albatrosmedia.cz

Dívka s pomeranči

Autorem knihy je spisovatel Jostein Gaarder, který umí osobitým způsobem psát. Jeho kniha Sophiin svět byla vyhlášena nejčtenější norskou knihou a Dívka s pomeranči k tomu má nakročeno. Tuhle knihu si přála má kamarádka. Když jsem ji hledala v obchodě, dovedla mě prodavačka do dětského oddělení. Ale nelekejte se! Kniha není určena jen pro děti. Autor umí velmi zajímavým způsobem psát, a proto se do ní začtou všechny generace! Tady platí nesoudit knihu, ještě než ji člověk otevře a začte se do ní, jen kvůli tomu, že je zařazena mezi dětské knihy. Kniha nutí k zamyšlení a příběh vás zaručeně dostane.

Cena: kolem 170

Červený trpaslík 1. díl.

Červený trpaslík 1. díl. Zdroj: cervenytrpaslik.cz

Červený trpaslík

Pro milovníky anglického humoru a kultovních hlášek jako třeba: „ Všichni jsou mrtví Dave!..“ je tu knižní verze tohoto seriálu. Sama jsem se k ní ještě nedostala, ale ráda bych si ji přečetla. Mnozí tvrdí, že není tak vtipná jako seriál. Je jasné, že od ní nemůžete očekávat totéž co od seriálu. Něco jiného příběhu vdechne spisovatel, scénárista i samotní herci. A proto očekávám v knize vše trošku jiné, ale nemyslím si, že by to mělo v něčem být špatné. Naopak. Podívat se na Červeného trpaslíka trošku jinak by mohlo být moc příjemné. Vše začíná prvním dílem: Červený trpaslík 1. – Nekonečno vítá ohleduplné řidiče a autoři jsou Grant Rob, Naylor Doug.

Cena: kolem 170

Neschopnost

Neschopnost.

Přebal. Zdroj: knihy.heureka.cz

Pokud se vám zalíbí humor Červeného trpaslíka a chcete si přečíst ještě víc, je tu kniha Neschopnost od jednoho z autorů trpaslíka Roba Granta. Autor v ní popisuje, jak absurdní je dnešní doba se svými zákony a kam až by lidstvo mohlo dospět, bude–li se chovat stejně jako nyní. Vtipné hlášky a myšlenky jsou v celém obsahu knihy. Kniha vyšla v roce 2005, ale je neustále aktuální. Člověk se musí smát, aby byl život hezčí, zkrášlete si ho proto touto knihou.

Cena: kolem 250

Dárkový obal Alchymisty

Dárkový obal. Zdroj: arara.cz

Alchymista v novém obalu

Paula Coelha už zná skoro každý. Jeho knihy umí zaujmout a mají vždy hloubku a nějakou myšlenku. Jsou čtivé, a co je podstatné, člověk se k nim rád vrací. Proto si myslím, že by snad každý, kdo má rád dobré čtení, měl mít nějakou jeho knihu v knihovičce, aby se k ní mohl po čase vrátit a zase se do ní začíst. A Alchymista je kniha, kterou znají lidé asi nejvíc, a když vyjde v nádherném novém dárkovém obalu, pak se stává optimálním dárkem pro ty, co Coelha zbožňují i ty, kteří ho zatím ještě neznají.

Cena: kolem 250

Drsní chlapi

Drsní chlapi. Zdroj: Jota.cz

Drsní chlapi

Tak trochu jiný román, který před nedávnem vyšel. Má všechno, co mají romány mít, jen vlastně úplně jinak, než je obvyklé. Je příběhem lidí bydlících na dvou malých ostrůvcích, jejichž životy jsou úplně jiné než ty naše. Mají jiné hodnoty, záliby, chování, a právě proto nic není, jak byste očekávali. Konec sice je typický pro všechny romány, ale i přesto vlastně trošku jiný. Je zajímavé prostřednictvím knihy poznat jiné lidi a jiné životy. Neobvyklé jsou na knize i citáty o lovu humrů a o životě těchto vodních tvorů. Jsou vypsané z opravdových teoretických knih o humrech a knihu tak ozvláštňují a člověka i něco přiučí o tomhle tvorečkovi, kterého většina z nás ani nikdy neměla na talíři.

Cena: do 350

Tak a teď VY! Připište seznam knih, které stojí za přečtení! Nemusí to být jen ty, co vyšly letos či minulý rok!

Zdroj perexové fotografie: Kristýna Křupková, Generace 21

Kristýna Křupková

Kristýna Křupková

Život je boj, tak se tu všichni pozabíjejte a já bych s dovolením prošla..:)

Zanechte komentář