My stealthy freedom: Íránské ženy bojují na Facebooku proti nošení hidžábu

V obraze / 25.6.2014

Internet opět jako prostředník v boji proti nařízením.

Jak samozřejmé nám přijde vycházet do ulic s rozpuštěnými vlasy nebo odhaleným dekoltem. Přemýšleli jste však někdy, že ne každá žena na světě má právo poodkrýt více než tvář?

Hlavními aktérkami dnešního článku budou íránské ženy. Všechny je totiž spojuje jedna určitá věc – stát jim přikazuje nosit hidžáb, muslimský šátek zahalující jejich dekolt, krk a vlasy. Rozkaz byl vynesen během revoluce již v roce 1979 a není radno si s nařízeními zahrávat. Za jeho porušení vás totiž může stíhat takzvaná náboženská policie. Zatímco smyšlená módní policie vás může maximálně poslat domů se převléct, za postihnutí náboženskou policií můžete jít dokonce i do vězení. Přesto se však našel někdo, kdo se za svobodu íránských žen rozhodl bojovat i s vědomím poměrně velkého riskování.

Seznamte se s íránskou novinářkou a spisovatelkou Masih Alinejad. Momentálně pobývá v exilu ve Velké Británii a je iniciátorkou a také zakladatelkou online hnutí My stealthy freedom, což v překladu znamená Má utajená svoboda. Zveřejněním svých vlastních fotek, na kterých se ukázala bez hidžábu, vyvolala reakci jiných žen, které učinily totéž. Díky tomuto podnětu vznikla stránka, na kterou mohou Íránky toužící po větší svobodě přidávat další fotografie. Dnešní tématem vlastně volně navazujeme na článek Chicago girl: Když vysokoškolačka pomocí laptopu řídí revoluci v Sýrii. Nevíte proč? Uvědomme si, že v obou případech se internet vložil do boje proti režimu nebo nařízení v zemích, kde prosadit jakoukoliv změnu je extrémně složité.

3

„Chceme mít právo volby,“ píší íránské ženy popisky ke svým fotografiím. Zdroj: facebook.com/StealthyFreedom

Projekt se těší velkému ohlasu. Stránka má momentálně 510 tisíc fanoušků a pod příspěvky se hromadí stovky komentářů, které jejich kroky ve valné většině podporují. Najdete mezi nimi vzkazy od samotných Íránek či Íránců, stejně tak od lidí z Mexika, Holandska, Francie či Srbska. Existuje jednodušší cesta, jak do kampaně zapojit tak obrovské množství lidí doslova z celého světa?

Autorka stránky však zdůrazňuje, že nebojuje proti nošení hidžábu. Pouze se snaží íránským ženám nabídnout možnost výběru. Jeho nošení by mělo být tolerováno stejně tak jako jeho nenošení.

2

Některé z nich nacházejí podporu i u svých partnerů. Zdroj: facebook.com/StealthyFreedom

„Neměl jsem ponětí, jako krásné ženy jsou ve vaší zemi do té chvíle, než jsem uviděl jejich tváře. Celý svět by měl vědět, jak okouzlující jste,“ napsal svůj názor pod příspěvek Maryann Vaughn, který ženám zároveň popřál mnoho síly a dostatek odvahy.

Proč bylo vlastně nošení hidžábu povinně zavedeno? Jedním z důvodů má být ochrana žen před muži. Zakrytím toho lákavého a ženského se potlačuje jejich svůdnost a díky tomu také mužský chtíč. S myšlenkou ochrany je však také ženám značně ubírána jejich svoboda a možnost projevu. Donutí hnutí íránskou vládu k nějakému zmírňujícímu opatření? Otázka zůstává otevřená, odvážné Íránky nadále pokračují v publikování svých fotografií. Na této facebookové stránce je můžete podpořit i vy.

1

Změní se díky sociální síti íránské nařízení staré několik desetiletí? Zdroj: facebook.com/StealthyFreedom

Zdroj perexové fotografie: facebook.com/StealthyFreedom

Markéta Popelářová

Markéta Popelářová

Na světě je plno věcí, které mě dokážou nadchnout. Ale když začnete konverzovat na téma vzdělávání, věřte mi, jdete na jistotu. Stejně tak si ale s vámi ráda popovídám o cestování, jazycích, zajímavých lidech, hezkých kavárnách a minimalismu. Nejen prostřednictvím článků se pokouším přispět k tomu, aby se lidé dozvídali o nových projektech a myšlenkách, které by je mohly inspirovat k cestě za svými vlastními cíli. Protože na dělání toho, co nás baví, není v životě nikdy pozdě.

Zanechte komentář