Psí množírny? Ano, bohužel existují

V obraze / 29.6.2014

Ať tomu chcete věřit, nebo ne, psí množírny jsou všude kolem nás. Že jste o nich ještě neslyšeli? Nezavírejte oči a neobcházejte je obloukem!

Psí množírna, pojem, který mnoha zkušeným i nezkušeným majitelům psů nahání husí kůži. Může se to zdát jako výmysl, přece něco takového u nás nemůže existovat. Bude celý článek pouhým ubohým žertíkem? Nebude, je nám líto. Psí množírny v České republice jsou a je jich mnoho. Možná je i ve vašem kraji… přímo ve vašem městě?

Co je psí množírna?

Množírna psů je místo, kde psi nepoznali pohlazení, nepoznali lidskou lásku a mnohdy ani čistotu, klid či kus jídla, o který se nemusí prát. Množitel čili podnikatel nemá psy na hraní, na mazlení ani na dovádění. Pro množitele je pes pouhé zboží, které je potřeba rozmnožit a prodat. Zní to drsně, ale je to krutá pravda. A proč se k nějakému zboží chovat hezky? Je to pouhý zdroj peněz a bohatství, nic jiného.

Podle toho vypadají i prostory, ve kterých toto utrpení často probíhá. Staré sklepy či stodoly, kovové klece v několika řadách a patrech. V jednom kotci žije klidně i několik psů, kteří se stále musí dělit o jídlo, leží ve vlastních výkalech a mnohdy jsou v tak zbědovaném stavu, že jejich srst vypadává a kosti jsou vidět na první pohled.

Podívejme se na jasná čísla, například v množírně Lískovec bylo nalezeno neuvěřitelných 150 dospělých zvířat, kdy jeden malý kotec sdíleli dokonce tři psi. Majitel této množírny prodával psy přes své známé i v okolních městech, a proto je klidně možné narazit na psa z množírny Lískovec i v Opavě, Ostravě nebo Karviné.

Dopoledne jsem navštívila s kolegyní chalupu v Hlušičkách č.p. 32. Nikdo nebyl doma, tak jsem šla zabouchat na dveře. Jedny nic, druhé nic a pak jsem jakoby vzadu slyšela škrábání a kňučení. Byly tam dveře bez kliky, tak jsem do nich strčila a to, co jsem viděla, mi nahnalo slzy do očí. Malá místnost bez světla, bez tepla, prostě jako kůlna a tam byly drátěné kotce 30×30 cm ve třech řadách po třech kotcích takže celkem devět na jedné straně a devět na druhé straně. V nich 1-2 pejsci, vystrašení k smrti, zanedbaní, bez vody, bez jídla, výkaly protékaly těm dole na hlavu, měli jen pod sebou noviny, které samozřejmě roztrhali, jak tam trpěli, zápach, no prostě hnus. Byli to převážně křížení yorkšíři a čivavy. Hnus, humus, já tam stála jak zkoprnělá a neměla jsem slova. Nikdo nebyl doma. Jasná množírna jako prase.

Slova ženy, která na vlastní oči viděla množírnu

Je poptávka? Pak bude i nabídka!

Množírna je klasický obchod. Pokud je poptávka, bude nabídka. Špinavý obchod, který uspokojí mnoho lidí, ale zmrzačí několik psů. Poptáváte štěně v internetovém bazaru a hlavně levně? Množitel si mne ruce, skvělá příležitost pro něj!

množírny psů

Víte, odkud pochází váš pes?

Pokud bude na trhu stálá poptávka po levných štěňatech, bude to množitelům krásně hrát do karet, protože budou moct udržovat a navyšovat svou nabídku. Pro ně přece není problém nakrýt jednu fenu třeba pětkrát. Vždyť je to přece jen to zboží, které mu poskytne peníze a nový majitel rozkošného štěněte netuší, že právě TOHLE štěně přišlo na svět v zapáchajícím špinavém kotci.

První dojem – pěkný dům, zahrádka, altánek a divím se, kde má psy. Obcházíme dům a z boku za takovou stěnou byl oddělený dvůr a tam „kotce“. Nemůžu říct, že to byly králíkárny, ale byly to takové poslepované kusy pletiva o rozměrech možná 3×2 metry, ale v každém zhruba sedm psů. Štěňátka měl, ale ta jsme neviděli, ta měl někde vpředu. Samozřejmě pán nezapomněl připomenout, že on se v žádném případě necítí jako množitel, protože nemá psy zavřené v králíkárnách. Ale to, že domácí plemeno maltézského psa je vystříhané na kůži a na dvoře… Maltézáků bylo cca minimálně 15, pak měl čtyři francouzské buldočky, kteří byli zalezlí v boudě, evidentně se báli. Dvě maltézačky se tam začaly bít, přiběhla nějaká ženská, asi manželka, a začala je bít takovou palicí (vypadalo to jako násada od lopaty anebo metly). Mlátila je hlava nehlava, jen to dunělo a nám jen žluč kypěla.

Františka Domanská, majitelka francouzských buldočků

Jak zastavit množení psů v nelidských podmínkách?

Množírna je prachsprostý obchod. Pokud skončí poptávka, pomalu přestane i nabídka. Množitelé zjistí, že lidé již psy neshání a tudíž je přestanou „vyrábět“. Není to otázka jednoho měsíce ani jednoho roku. Je to běh na dlouhou trať, a proto je potřeba sáhnout si do svědomí a přestat hledat spojení – levné štěně. Chcete psa? Oslovte chovatelskou stanici a pořiďte si štěně z krásného domova, kde mu dali lásku i pohodlí.

Co znamená PP?

PP = průkaz původu. Chovatelské stanice prodávají psy s PP a vy díky tomu znáte jeho matku i otce a jejich dispozice. Díky průkazu původu máte jistotu, že pes byl z dobrého chovu, má dobré rodiče, což znamená, že zde nebyla žádná příbuzenská plemenitba. Psi s PP se navíc mohou účastnit výstav a vyhrávat ceny.

V množírnách psů jsou často kříženy nejen rasy, ale i rodiny. Probíhá zde nakrývání nemocných psů či příbuzenská plemenitba. A právě tyto a mnoho dalších ať už vnitřních, či vnějších faktorů se promítá do zdraví vašeho miláčka. Pes bez PP je náchylnější k nemocem, jelikož jeho geny mohou být právě tímto poškozené, a tak i když při koupi mazlíčka z internetového bazaru ušetříte, ve finále utratíte více peněz za léčebné výdaje.

Můžete si říkat, že pes s PP, nebo bez PP, váš miláček to bude vždycky. Ano, bude, ale odpovědí na inzerát typu prodám psa levně a rychle můžete i nevědomky podpořit dalšího množitele.

Co dělat, pokud máte podezření na množírnu?

Pokud se vám již stalo, že jste někdy na něco podobného narazili, nenechávejte si to pro sebe. Pokud víte o nějakém množiteli, pokuste se zjistit, zdali platí poplatky za psy, zda jsou očkovaní či zda má majitel povolení k provozování objektu a k této činnosti. To všechno jsou maličkosti, které nemusí hlídat! Pokud právě tyto věci nejsou v pořádku, pak napište podnět k šetření na státní zastupitelství. Státní zastupitelství může jako jediné dát podnět Policii ČR k prohlédnutí a zajištění objektu bez předchozího varování majitele.

Pokud nejdříve nahlásíte jednání veterinární správě, ta majitele upozorní a průběh bude rychlý. Množitelé se dokážou zbavit psů tak rychle, že policie po příjezdu nic nepozná. V poslední době navíc můžete pozorovat, že veterinární správu zajímají spíše razítka…

Rozmyslete si nákup mazlíčka

Smutnou pravdou je, že takzvané množírny nejsou pouze pro psy, ale i pro kočky a další zvířata. Prosím, rozmyslete si před nákupem domácího mazlíčka, zdali chcete podpořit opravdové chovatele, kteří dovedou dát zvířatům lásku, nebo zdali chcete rychle a levně kotě či štěně.

Zdroj všech fotografií včetně perexové: foter.com

Martina Baierová

Martina Baierová

Editorka sekce Cestování a šéfredaktorka portálu, která se snaží jít vždy za svým snem. A hlavně se nevzdávat, že jo.

Zanechte komentářVaše názory