Jak se vyrovnat s tlakem a očekáváním druhých?

Osobní rozvoj Vztahy / 27.6.2014

Tlak na vaši osobu vám může způsobit nepředstavitelné potíže. Dokáže totiž zcela zhatit vše, co za normálních okolností s přehledem zvládnete. 

Přání jako medvědí služba

Váš očekávaný úspěch, ať už ve škole, ve sportu nebo v zaměstnání, je pro druhé samozřejmostí a nic než dosáhnutí kýženého cíle se od vás ani neočekává. Málokdo se s tím však dokáže srovnat a naplno se koncentrovat.

Vaše okolí vás pod tlak nemusí dostávat záměrně. Leckdy vám může přitížit i obyčejné přání, že vám všichni drží palce. Právě v tu chvíli už totiž víte, že je na vás upřena pozornost a že případné zklamání nebude jen vaší záležitostí, ale i záležitostí přejících. A to přesně nechcete.

Uvědomte si, pro koho to vlastně děláte

Člověku, o kterém si jste jisti, že mu na vás záleží a přitom ví, jací jste, nemůže váš případný neúspěch změnit pohled na vaši osobnost. A právě to si musíte za každých okolností uvědomovat. Takový člověk při vás totiž bude stát v dobrých, ale samozřejmě i v těch horších časech. Pokud tomu tak není, nezáleží mu na vás a nemáte tak sebemenší důvod se jeho poznámkami trápit.

V první řadě je totiž důležité myslet na to, že jste tu sami za sebe a ne za někoho jiného. Váš případný úspěch nebo neúspěch nebude pro nikoho tak důležitý jako pro vás. Nikdy si nesmíte připustit myšlenku, že někoho zklamete.  Právě to vám totiž může sevřít hrdlo tak, že se vaše šance sníží na naprosté minimum.

Vždycky záleží jen na vás

Zkuste se na věc podívat i očima těch, kteří vás pod tlak dostávají. Rozlište, jestli tak činí hlavně kvůli svému prospěchu, nebo jim na vás opravdu tak záleží. Pokud dospějete k názoru, že se jedná o první variantu, máte o důvod více se takovými lidmi vůbec nezabývat.

Často také nastává varianta, že danou věc děláte kvůli někomu jinému. Ten dotyčný si v takovém případě musí uvědomit, že tak činíte zcela dobrovolně, pro úspěch uděláte vše, co je ve vašich silách, a že vás za případný neúspěch nemůže odsoudit, což mu s klidem v duši sdělte. Každý má právo na chybu či neúspěch a nikdo vás za to nemůže soudit.

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: Rick Sampson, sxc.hu

Václav Komárek

Václav Komárek

Netrpím předsudky, rád říkám své názory. Na věci nahlížím z více stran. Svět totiž není černobílý, ale krásně barevný!

Zanechte komentář