Anděl Páně bojující v Komedii aneb…

Divadlo / 29.6.2014

… i v horkých měsících můžete vyrazit na hru s vánoční tematikou a s živým betlémem!

Ježíškova armáda

Čeká vás drama z železničního prostředí – ocitáme se na vlakovém nádraží, v opuštěné stanici, jejíž přilehlou kantýnu právě uklízí Magdavedoucí bufetu (Hana Kusnjerová), než její činnost přeruší a požadavky na alkoholové občerstvení vznese Josef – suspendovaný strojvůdce (Michal Slaný). Postupně na scénu přicházejí další postavy: Marie – vlaková průvodčí (Kristýna Leichtová), její druh Kašparposunovač vagonů (Jakub Chromeček), Baltazar výpravčí (Jan Hofman) a nakonec samotný Melichar – přednosta stanice (Vilém Udatný). Jména postav ne náhodou připomínají betlémské zákulisí, obzvlášť když dodáme, že poslední postavou, která se objeví na scéně, je tajemný cizinec, představující samotného Anděla nebeského (Jaromír Nosek).

Skupinku kolegů spojuje smutná nostalgie – stanice se dnes zavírá a přednosta Melichar tak vypravuje svůj poslední vlak. Hrdinové začnou diskutovat, jak dál naloží se svými – nejen pracovními – životy. Nutno podotknout, že se nejedná o příliš růžové vyhlídky; jedna se hodlá uchytit v jiné kantýně, druhý vyrazit nazdařbůh na cesty s batohem, třetí zasvětit svůj život poflakování a příležitostným přivýdělkům. Všechny tyto bezútěšné nápady vyslechne Turista (= Anděl) a vnukne, s pomocí božského světla, skupince naprosto odlišný nápad – hrát živý betlém na Západě, ve Vídni. A tak se začne plánovat ochotničení

Marie a Kašpar. Zdroj: divadlokomedie.eu

Marie a Kašpar. Zdroj: divadlokomedie.eu

Konkurz

Nádražáci tedy začínají připravovat „divadlo“, přesněji řečeno živý betlém. Shledají, že je jich dostatečný počet akorát na Josefa a Tři krále, problém nastává s obsazením Magdy i Marie; obě dvě se dle svých slov hodí perfektně na Josefovu družku, nicméně dvě Marie jsou i na Komedii moc, nastává proto konkurz. Po tříkolovém výběrovém řízení, zahrnujícím zbožnou chůzi, volnou disciplínu a ukázky modlení, je nakonec vybrána Marie jako Marie. Pro Magdalenu kolegové vytvoří roli hodné ovečky, neboť jim přece jen v betlému chybí nějaké živé zvířátko.

Kostýmy jsou sehnány, koledy jako hudební doprovod také – skupinka se vydává na cestu do Vídně (vlakem, když už jim zůstaly alespoň slevy na jízdné). Během jízdy přeruší jejich poklidné prozpěvování Okoře přistoupivší nevidomý Turista (náš známý Anděl), vybízející postupně všechny členy k otevřeným zpovědím o sobě sama. Pomocí kužele božského světla dává jednotlivým ochotníkům pokyn k promluvám; dozvídáme se překvapivé příběhy, jež mají všechny jedno společné, a to vybočování ze společnosti a mnohdy ne zrovna lichotivým způsobem.

Marie se ctitelem. Zdroj: divadlokomedie.eu

Marie se ctitelem. Zdroj: divadlokomedie.eu

Konečně Vídeň!

Po otevřených zpovědích, z nichž mrazilo, vyjíždí vlak z příliš dlouhého tunelu a pokračuje dál ve své cestě. V tento moment je také hra přerušena přestávkou. Napadalo nás, zda to byl šťastný moment, zda by nebylo lepší hru v tomto okamžiku úplně zakončit a nechat na divákově vlastní imaginaci, jak by vše mohlo dopadnout… Autoři nicméně neochudili diváka o doslova živý obraz živého betléma, jenž se mu naskytne po rozhrnutí opony. Nechají vás pokochat se absurdností Magdy-ovečky, opilého Josefa či krále v husitské zbroji. Byť by zakončení v tento moment působilo absurdně komediálně, hra pokračuje.

Dál už se – nutno podotknout – děj příliš neposouvá, Anděl nebeský dle očekávaní opět navštíví partu ochotníků potřetí a v jiném převleku, tentokrát se jim však nic nesnaží vnuknout, neboť vše se jeví příliš beznadějně. Živý betlém musí kvůli problém v souboru ukončit produkci, dva vzniklé páry spolu zůstávají (spíš z pohodlnosti než z nějakého hlubšího citu) a zbytek souboru se rozchází. Očekávaný zázrak se nekoná, Anděl nazdařbůh lomí rukama a opona padá…

Hru napsal přímo pro Divadlo Komedie slovenský autor Viliam Klimáček a neměla by vám uniknout – už kvůli jedinečnosti betlému v červnu. Doporučujeme i přes možné zaječí úmysly zůstat až do konce, možná se dostaví i zázrak!

Inscenace: Ježíškova armáda
Autor: Viliam Klimáček
Divadlo: Divadlo Komedie
Premiéra: 5. června 2014
Režie: Vojtěch Štěpánek
Herecké obsazení: Hana Kusnjerová, Michal Slaný, Kristýna Leichtová, Jakub Chromeček, Jan Hofman, Vilém Udatný, Jaromír Nosek
Ceny vstupenek: 140 – 320 Kč

Zdroj perexové fotografie: www.divadlokomedie.eu

 

Hana Bulejová

Zanechte komentář