Poznejte Floridu s průvodcem v ruce

Cestování / 16.6.2014

Jestli vás lákají dálky, jako je Amerika, je pro vás turistický průvodce od nakladatelství Jota jako stvořený. Zavede vás do slunečního státu jménem Florida!

Pokud jste milovníky cestování za oceán, už určitě spoustu turistických průvodců doma máte, protože takových knih typu „na cestě po USA“ existuje nesčetně mnoho. Věřili byste ale, jak obsáhlá může být kniha o jednom jediném americkém státě? Ano, je to sice stát patřící k těm oblíbenějším a turisty více navštěvovaným, ale že je možné o něm vydat průvodce o téměř 500 stranách, byste zřejmě nečekali.

Řeč je o americkém státě a poloostrově v jednom, o Floridě. Nakladatelství Jota ve spolupráci s Rough Guides pár týdnů zpět vydalo další z řady celobarevných průvodců, na kterém se tentokrát podíleli autoři Sarah Hullová, Rebecca Straussová a Stephen Keeling.

Průvodce je vybaven přehlednými mapami.

Průvodce je vybaven přehlednými mapami.

Pláže ve slunečním státě samozřejmostí

V průvodci popisovaném třemi přívlastky – odborný, obsáhlý, přehledný – se o „slunečním státě“, jak se Floridě často přezdívá, dozvíme prakticky všechno. Hned na začátku nám nabízí informace o tom, co je na Floridě asi vůbec nejatraktivnější, a to jsou pláže. Zajímavostí je, že Floridu zdobí 660 mil čistých, upravených a fascinujících pláží.
Nejvíce takových najdeme v okolí Miami na pobřeží Atlantského oceánu, ale ty úplně nejlepší se nachází na břehu Mexického zálivu. Mezi 10 nejlepšími plážemi uvádí například Anna Maria Island, Bahia Honda State Park, St George Island, ale i známou South Beach v Miami nacházející se ve čtvrti vyhlášené stavbami ve stylu art deco.

Přehled deseti nejlepších pláží v průvodci o Floridě nesmí chybět.

Přehled deseti nejlepších pláží v průvodci o Floridě nesmí chybět.

Kam a kdy se vypravit

V tomto oddílu úvodu nám autoři stručně popisují, o co bychom při návštěvě Floridy rozhodně neměli přijít. Základem je podle nich Miami, které však paradoxně není hlavním městem. Tím je totiž Tallahassee. Že jste o něm nikdy neslyšeli? To asi zřejmě nevadí, neboť ani autoři tohoto průvodce ho nezmiňují v základních top místech.

Za zmínku ale rozhodně stojí jižní oblast Florida Keys, což je stomílový pás ostrovů, z nichž je nejpohodovější a nejkrásnější ten s názvem Key West a končí zde jediná zdejší silnice. Další nej má Florida ve městě St Augustine, jež má titul nejstaršího města Ameriky a nachází se nedaleko další z mnoha pláží Daytona Beach.

Florida je také vyhlášená množstvím tematických parků, kam se můžete jet pořádně vyřádit nebo si alespoň na chvíli připadat jako v pohádce. Takzvané Universal Orlando, kam patří i Islands of Adventure či Universal Studios Florida, jsou naprostým rájem pro filmové fanoušky, ale vlastně nejen pro ně. No řekněte, kdo by si nechtěl dát máslový ležák, jaký pili Harry, Ron a Hermiona, když jeli na výlet do Prasinek, nebo si koupit svoji vyvolenou hůlku u Ollivandera v Příčné ulici? Už jenom vidět Bradavický hrad v životní velikosti musí být zážitek k nezaplacení.

Marvel Super Hero Island je zajímavý především díky atrakci zvané Incredible Hulk Coaster (minimální výška 57“/137 cm). Vše začíná vzrušujícím katapultem (o síle připomínající tryskový bitevník F-16) a pokračuje spoustou smyček i strmých sjezdů, které by byly ve větší výšce ještě děsivější.

Tak to nejspíš vnímají i tvůrci z Universal Studios, protože vstupenka do tohoto obřího komplexu, kde se nachází i Marvel Super Hero Island, The Simpsons Ride nebo Jurassic Park, vyjde pro dospělého na 247,95 dolarů (přibližně 5000 korun). Vstupenka je s rozšířenou platností, poskytuje neomezený vstup po dobu čtrnácti dnů a můžete s ní navštívit jak tematické parky, tak i dva aquaparky.

Přestože nadpis hlásá, kdy se vypravit, autoři vlastně přesně nespecifikovávají, které období je pro návštěvu Floridy to nejvhodnější. Je to totiž obtížné určit vzhledem k tomu, že se poloostrov rozkládá do dvou klimatických pásů. Kniha ale obsahuje celkem podrobnou tabulku s maximálními teplotami v jednotlivých ročních dobách v turisticky nejnavštěvovanějších městech.

Zajímavosti a praktičnost

Ještě než průvodce vůbec začne rozebírat konkrétní oblasti na Floridě, věnuje se zajímavostem, které tento stát nabízí. Nejdříve zjišťujeme, jaká místa nám doporučují sami autoři, již navštívili každý kout Floridy a dělí se se čtenáři o své zážitky. V tomto jednostránkovém přehledu se dočteme o rušném a žhavém nočním životě v South Beach, nábřežních barech v Daytona Beach, kubánské kávě a o takzvaných kapustňácích.

Následuje přehled 15 největších zajímavostí vyjádřených zejména ve fotografiích, které jsou vskutku vypovídající. Zachycují například Key West, Walt Disney World, Kennedy Space Center, artdecové domy v Miami a mnoho dalšího.

Celý průvodce hodně hledí na praktickou stránku celého cestování. Uvádí možnosti dopravy na Floridu letadlem i cestování po ostrově autobusem, autem i vlakem. Řeší i stravování, ubytování, kde sportovat, co dělat ve volném čase i cestovatelské nezbytnosti.

Do patnácti největších zajímavostí Floridy autoři zařazují například Key West nebo Daytona Beach.

Do patnácti největších zajímavostí Floridy autoři zařazují například Key West nebo Kennedy Space Center.

Nutno říct, že i přes svoji obsáhlost je tento průvodce opravdu přehledný a praktický. Pokud se na Floridu nakonec vypravíte, průvodce se vám bude hodit. Je sice trošku těžší, ale pořád neváží tolik, abyste si ho do kufru nemohli přibalit. Objednat si ho můžete přes internet na stránkách nakladatelství Jota.

Florida, Sarah Hullová, Stephen Keeling, Rebecca Straussová; Jota 2014; 688 Kč

Zdroj všech fotografií: Eliška Vrbová, Generace 21

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář