Rodinná cukrárna, která myslí na zdraví

Na talíři / 12.7.2014

Dobroty u Mikulášků v Nosislavi nabízí cukrárenský servis i produkty zdravé výživy v domáckém prostředí.

Ve vesnicích na jižní Moravě si člověk chce občas svlažit jazyk nějakou dobrou zmrzlinou nebo sorbetem, když projíždí na kole či motorovým vozidlem. Přeneseme se teď do dob, kdy bylo všechno levné a výtečné, možná je to doba fantazijní, možná opravdu reálná.

Zastavuji v Nosislavi, kousek od Židlochovic i od Pohořelic, a hledám novou cukrárnu Dobroty u Mikulášků. Pravda, název mě trošku zmate – budou tam tedy mít zmrzlinu nebo jen nějaké chlebíčky?
Musím objet kostel a dát se do malých uliček, venku začíná zase pražit. A už tu stojím. Obchod zvenku působí jako z jiných časů, prý je to dům rodiny Mikulášků. Odtud název. Uvnitř mě nejdřív zaštípá do nosu neblahá vůně nových fólií v jídelním a nápojovém lístku. Vůně je to trošku nemocniční. Rychle si sedám. „Nedávej na tento první dojem,“ říkám si. A vůně časem přece opadne.

servírka v dobrotách

Usměvavá dáma se rozhodla se svou sestrou obnovit starou rodinnou budovu. Zdroj: Dobroty u Mikulášků

Za chvíli se ke mně přidávají moji místní přátelé, kteří se rozhodli ochutnat dobroty od Mikulášků. Přitom k nám přichází jedna milá servírka. Se svou sestrou zbudovaly tuto cukrárnu/zdravou výživu úplně z vlastní  iniciativy, rozhodly se obnovit rodinné bohatství. Dřív měli jejich předkové na tomto místě koloniál se smíšeným zbožím, je to už víc jak sto let. Historie mě tu uchvacuje, navíc se tu dochovaly fotky a různé předměty z té doby. Takže už vím, kam zvláštní pocit z cukrárny situovat (tedy kromě oné vůně tvrdých fólií).

Objednáváme si nejdřív opravdové překvapení. Jahodové smoothie s malinovým sirupem a semínky chia! Miluji semínka chia, už jen proto, že jsou zdravé, povzbuzující a… co když je opravdu jedli Aztékové? Srandovně nabobtnají v jídle a po jejich snědení se dostaví pocit klidu a bystrosti – tedy aspoň u mě.

široký sortiment - dobroty

Dobroty u Mikulášků nabízí široký sortiment. Dokonce i košíky! Zdroj: Dobroty u Mikulášků

Do cukrárny se vyloženě zakoukávám. Je moc krásná, nová, ale plná starých vzpomínek a navíc kvalitních potravin. Rozmístění židlí a rostlin navíc připomíná feng-shui – harmonizovanost místa, kde se pak člověk cítí jako doma nebo ho tam napadají různé povznášející myšlenky. Například, že jahodové smoothie je ve spojení s chia fakt dobré a osvěžující. Dostáváme k němu přirozeně džbánek vody a já začínám básnit: „Zdraví i lahoda, to je smoothie jahoda.“

vinný střik

Vinné střiky jsou opravdu vyšperkované. Zdroj: Dobroty u Mikulášků

Kolem nás je v regálech nakládaná sója, růžové vody, medový balzám na rty, čokoládové sirky (!) a… dortíky. Objednáváme si několik kousků. Chutnají delikatesně. Ne tolik čerstvě, ale to bude spíš konzistencí polevy na tom malém oříškovém zázraku. Čokoláda je opravdu chuťově plná. Košíček s burizony taky nemá chybu říká kamarádka A přitom jsme skoro nic neutratili. Smoothie za třicet, dortíky kolem dvanácti korun. Škoda, že tu nemají ještě velké dorty. To bych jim trošku vytkla. Někdy má totiž člověk opravdu zálusk a chce prostě dort, velký trojúhelník, ham.10486957_1510832119149495_6151273100568736461_n10516867_1510832859149421_379670488554845936_n

Před odchodem si ještě stříkneme trošku střiku. Mladá servírka nabízí osvěžující, sladký střik z bílého vína nebo z červeného s lesními plody. Takový výběr! Kupuji si ještě zásoby chia semínek, jinde je neseženete a jestli ano, tak nevíte, za jakou cenu. Tady jsou ceny takřka lidové.

Můj osvěžující střik je úplná lahoda. Souznění chutí. Tady umí s vínem nakládat. Přidají do něj právě to, co se k němu hodí. Můj byl asi Müller Thurgau, limetka ho ještě víc zkyselila a sirup osvěžil a osladil, máta dodala nádech mojita. Navíc bezinky teď zrovna urodily své květy, takže je to i sezónní. Ale i ostatní střiky jsou úchvatné. Například Cabernet Sauvignon s lesními plody. Sladký broskvový džus s bílým sladším vínem je zase něco úplně jiného. A chutného. Příště se musím zeptat na přesnou odrůdu. Protože sem se opravdu vrátím.

Odcházíme spokojení a platíme ve třech lidech pouhých 305 korun. A to jsou v tom započítaná i chia semínka.

Příště si dáme chlebíčky, taky je mají. Zkusíme i Yogi čaj s mlékem, čarovný energetický kořeněný nápoj nebo Salep se skořicí. A zakončíme to zmrzlinou. Sice ji nemají domácí, ale dobrá snad bude. A třeba zmizí i ten foliový fuk.

Zdroj perexové fotografie: Dobroty u Mikulášků

Eliška Studená

Eliška Studená

Jsem ve fázi hledání sebe a ženy ve mě, vaření mi k tomu poskytuje voňavou a kreativní cestu. Pomáhá mi, já jeho prostřednictvím pomáhám lidem kolem. Objevuji chuť jednoduchých pokrmů, prostých čistých chutí potravin, hledám to pravé ořechové i makové. Ovlivňujeme to, co nám vyjde z rukou, i svou náladou, myslí? Mým cílem je udělat si z jídla meditaci, klid, prožitek, láskyplné dílo. Držte mi palce, ať se to zdaří.

Zanechte komentářVaše názory

  • monika

    V cukrárně jsem včera byla, po foliovém fuku ani památky a zmrzka a káva byla super včetně bezlepkového zážitku…interiér je ojedinělý svého druhu široko daleko, jak píšeš a moc příjemný, i obsluhující majitelky.Můžu doporučit.

  • Karla

    Slečny majitelky nejsou sestry, ale sestřenice. Jinak nelze než doporučit:-)