Vzestupy a pády „čaroděje“ Romana Málka

Sport / 26.6.2014

V české hokejové extralize jistě není mnoho brankářů, kteří by se těšili takovému respektu jako Roman Málek. Důvodů je hned několik.

Produkt slávistické líhně

Stejně jako mnoho jiných fantastických gólmanů se i Roman Málek učil brankářskému umění ve Slavii Praha. Než se však tento talent uvelebil na pozici jedničky A-týmu, musel projít nejen tradiční juniorkou, která připravuje hráče na seniorský hokej, ale i hostováním v Berouně, což je farma Pražanů, kde se rozehrávají mladí hokejisté. A o tom, že je Málek opravdu velký talent, nebylo od první chvíle sporu.

Vzácná chvilka odpočinku brankářského fantóma.

Vzácná chvilka odpočinku brankářského fantoma.

Ačkoliv od sezóny 98/99 za Slavii odchytal již několik zápasů, právoplatnou jedničkou týmu se stal Málek až o tři roky později. A hned v první sezoně, coby gólman číslo jedna, byl muž s maskou k nezastavení. V play-off dokázal nevídaný kousek, kdy znojemským útočníkům nedovolil tři zápasy po sobě vsítit branku – a právě tehdy se zrodila přezdívka, které se již brankář nezbavil. „Čaroděj“ v dubnu téhož roku navíc poprvé nastoupil za národní tým.

Jednou jsi dole, jednou nahoře

Další rok byl pro fantoma loňského play-off jistě o něco pochmurnější než předchozí. Málka postihlo nepříjemné zranění, které mu nedovolilo odchytat celou základní část. V play-off navíc sešívaní narazili na městské rivaly ze Sparty a v duelu brankářů byl gólman Slavie jasně poražen matadorem Petrem Břízou. Velká satisfakce za nepříliš úspěšnou sezonu byla však již za dveřmi.

Sezóna 2002/2003 by se s trochou nadsázky dala označit za „one man show“. Málek opanoval téměř všechny brankářské statistiky a neuvěřitelnými zákroky vyčaroval Slavii titul mistra extraligy. S národním týmem se zúčastnil Mistrovství světa, vyhrál cenu Hokejista roku Tipsport ELH a zřejmě by se nenašel kout, ze kterého by se na „čaroděje“ nelinula chvála a slova uznání.

Léčitel nemocné zvěře

Hořké procitnutí ze zlatého opojení byla pro „léčitele nemocné zvěře“ (jak Málka nazval redaktor jednoho sportovního magazínu) další sezona. Dodnes se vedou spory o tom, co se tehdy ve Slavii stalo, ale Málek musel tým sešívaných opustit. Vlastně to byl poslední rok, kdy se objevil ve slávistickém dresu. Dalším působištěm byla pro brankáře Plzeň. Ne však na dlouho. Skvělými výkony si Málek řekl také o první zahraniční angažmá v Magnitogorsku.

Bohužel toto angažmá mu nevyšlo podle představ a ještě v průběhu sezony se vrátil do Čech. Málek chytal stále parádně, ale bohužel se mu pořád nedařilo chytnout formu jako při mistrovském tažení. Po čtyřletém působení v Plzni odešel „čaroděj“ opět do zahraničí, tentokrát však do švédského Modo. Naneštěstí se opět opakoval scénář, který gólman už zažil, a po roce se vrátil opět domů. Tentokrát do Vítkovic.

Letos u Ostravanů kroutí Málek již pátou sezonu. Jeho forma je poměrně kolísavá, a tak se letos v lednu odehrála zajímavá událost. Odchovanec pražské Slavie přišel na hostování vypomoct Spartě. Bohužel pouze kryl záda jedničce Pöpperlemu, a tak si příliš nezachytal. Na konci roku se opět vrátil do Vítkovic, kde by měl odehrát i následující sezónu. Doufejme tedy, že opět uvidíme od tohoto výborného brankáře krásné zákroky, které přilákají na stadiony plno diváků.

Zdroj všech fotografií: youtube.com

Lubomír Řepa

Zanechte komentář