ufo

Místa, kde spatřili UFO

Cestování / 24.6.2014

Na zemi je toho k vidění spousta, pro ty, které už ale naše pozemské krásy a zajímavosti nenadchnou, je tady něco mimo-zemského.

Ač to vlády všech států tají, mnozí nadšenci z řad odborníků i laiků vědí, že UFO se na naší planetě skutečně objevuje. Jenže je tohle ta pravda, nebo se tady nikdy neobjevilo a všechno jsou to jen konspirace? Tento článek nemá ambice odhalit, kde je vlastně pravda, jeho cílem je nabídnout přehled několika míst, kde již UFO spatřeno bylo, protože kdo ví, třeba se tam zase objeví.  Je přece fajn vracet se na místa, kde se mi líbilo.

UFO je zkratka anglického pojmenování, které v překladu znamená neidentifikovatelný létající objekt. Toto pojmenování bylo vymyšleno pro jev, kdy pozorovatel spatří objekt, jehož podstatu není možné racionálně vysvětlit. Ačkoli hlášení o spatření UFO se objevovala už dříve, opravdový zájem o tyto jevy se projevil až po druhé světové válce. Nejprve bylo UFO pozorováno pouze v USA, avšak později už přicházejí zprávy prakticky z celého světa. Do současnosti bylo nahlášeno už více než deset tisíc pozorování tohoto jevu. Avšak více než devadesát procent z nich má racionální vysvětlení. Ale co ty ostatní?

Létající talíře nebo trojúhelníky ve světě

ufo

Tato fotografie byla pořízena 31. července 1952 v New Jersey. Zdroj: Wikimedia Commons, George Stock

UFO bylo během let předmětem vyšetřování výzkumníků, odborníků, akademiků a dalších vědců již ve Spojených státech, Kanadě, Velké Británii, Japonsku, Peru, Francii, Belgii, Švédsku, Brazílii, Chile, Uruguayi, Mexiku, Španělsku a i Rusku. Mezi nejznámější případy spatření UFO patří hlášení amerického obchodníka Kennetha Arnolda z roku 1947. Při letu svým soukromým letadlem kolem hory Rainier ve státě Washington spatřil devět velmi jasných objektů letících neuvěřitelnou rychlostí před štítem hory Rainier směrem k blízké hoře Mount Adams. Arnold v médiích referoval o objektech jako o letících talířích, které byly vpředu oválné a vzadu vypuklé, avšak v celku vypadaly jako plochý disk. Jeho popis se stal tak populárním až se pro UFO vžilo pojmenování létající talíře.

Téhož roku, přibližně o dva týdny později, byl další zajímavý případ hlášen z Nového Mexika, poblíž města Roswellu. Na obloze byl spatřen diskovitý objekt a později byly na farmě 110 km od Roswellu nalezeny trosky, které byly přisouzeny vraku UFO. O události se psalo v novinách ještě dlouho po tom, co se přihodila, a dokonce se stala námětem mnoha knih a románů. Americká armáda napřed prohlásila katastrofu za pád létajícího talíře, nicméně nedlouho poté své prohlášení odvolala s novým tvrzením, že se jednalo o trosky špionážního balónu. Tento postoj znovu zopakovala i v roce 1994.

V roce 1990 se začaly objevovat UFO nového, dosud nepozorovaného typu – objekty byly trojúhelníkového tvaru se světly v rozích. Objekty byly zpočátku pozorovány především v Belgii a Francii. Možným vysvětlením byly spekulace, že se jedná jen o nový typ vojenského letadla, avšak představitelé belgické armády toto tvrzení rezolutně odmítli. Podobné objekty byly pozorovány později i u nás, například v roce 2005 u Kladna a Otrokovic.

Nevysvětlitelné předměty na české obloze

V České republice, potažmo v Československu, bylo UFO pozorováno mnohokrát. Ve většině případů se však stejně jako jinde ve světě tato hlášení podařilo vysvětlit. Z velké části se jednalo například o lampióny štěstí nebo nečekaný přelet záchranné helikoptéry. Co se ovšem dodnes nepodařilo objasnit, bylo zpozorování UFO na Vranovské přehradě v roce 1987. Armádní vrtulník tam údajně pronásledoval stříbrný předmět doutníkového tvaru o velikosti 10 – 15 m. O věrohodnosti těchto zpráv se však vedou diskuze, protože jediné informace, které o tomto incidentu existují, jsou pouze ústního charakteru.

vranovská přehrada ufo

I letní dovolená u Vranovské přehrady může být zážitkem na celý život. Obzvlášť pokud spatříte na obloze nevysvětlitelné objekty. Zdroj: Wikimedia Commons, K123456

Denně se diskutuje nad atraktivitou různých událostí, památek a míst u nás i ve světě. Co je klasika, kterou musí vidět každý, a kde je to již natolik profláklé a zkomercionalizované, že zájem o místo pomalu opadá? Lidé si hledají místa nová, méně známá a stejně zajímavá či unikátní. Stejně tak je to i s důvody a příčinami atraktivity místa. Takže kdo ví, kam nás nové cestovatelské trendy zavedou. Možná to, co je dnes zálibou a vášní jen několika nadšenců, může být za pár let cílem středního proudu. Navíc, co když zpozorované předměty byly skutečně mimozemského původu? Žádná pozemská vláda přece nepřizná, že neví, co se děje, a že nemá kontrolu na, nad a pod jejím územím. A co když skutečně platí, že „na každém šprochu pravdy je trochu“? Vyjeďte do světa a uvidíte sami.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Stefan-Xp

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář