Emocemi nabitý exkurz do lidských traumat podle Spitfire Company

Divadlo Kultura / 18.6.2014

Umělecká společnost Spitfire Company uvedla 9. 6. novou taneční premiéru v pražském divadle PONEC.

ANIMAL EXITUS, jak se představení nazývá, by se dalo přeložit jako „Zvířecí zánik“ nebo „odchod“ či „smrt“. Působivý taneční kus se totiž zabývá smířením se s úmrtím blízkého člověka a vyrovnáním se s traumatem, emocemi, které nás přitom podvědomě doprovázejí a činí nás tedy zvířecky pudovými.

Spitfire Company je uměleckou skupinou zabývající se především experimentálním divadlem. Hrají si s tancem, silným výrazem a netradičními divadelními prvky. Na svém kontě mají spoustu ocenění a nominací a to i ze zahraničí. Dalo by se říct, že patří mezi nejvýznamnější představitele současného tance a alternativního divadla u nás a také mezi to nejlepší, co ze současné původní české divadelní tvorby můžete zhlédnout.

Premiéru ANIMAL EXITUS pod režijní i choreografickou taktovkou Petra Boháče předvedli v rámci festivalu TANEC PRAHA, který jí dopomohl ke vzniku stejně jako divadlo PONEC. Tam se jednoho horkého a téměř letního večera otevřely dveře do sálu, aby začal netradiční zážitek.

animal exitus

Tanečnice byly do půli těla nahé. Zdroj: Facebook Spitfire Company

Na pódiu stojí od samého začátku kvádr z plexiskla, jakási průhledná klec se dvěma tanečnicemi uvnitř. Zatímco si návštěvníci sedají na židličky v stupňovitých řadách, tanečnice polehávají, na sobě mají jen černé kalhotky a působí jako dvě zvířátka v teráriu. Uprostřed jejich „výběhu“ je ještě malý stromek.

Všichni diváci obdrželi při vstupu veliká bezdrátová sluchátka. Poté se podle pokynů samotného režiséra dozvěděli, že sluchátka mají dva kanály – na jednom hraje scénická hudba Davida Kollara, na druhém mužský hlas předčítá esej o jednotlivých etapách smíření se s úmrtím blízké osoby. Je na každém, jak bude mezi kanály přepínat, zda si chce vychutnat hudbu, nebo poslouchat mluvené slovo.

Zdroj: Facebook Spitfire Company

Umělkyně tančily za klecí z plexiskla. Zdroj: Facebook Spitfire Company

Už v tomto okamžiku je jasné, že ANIMAL EXITUS nebude tak úplně obyčejné taneční vystoupení. Balancuje na pomezí alternativního divadla, literatury i filmu díky projekci od Chin Yew. Tanečnice Miřenka ČechováBára Látalová předvádějí strhující výkon nejen taneční, ale i herecký. Jejich pohyby jsou naprosto procítěné.

Podle předčítaného eseje existuje pět fází, kterými si člověk projde po zažití traumatu. Každá z popisovaných fází – šok, hněv, smlouvání, deprese a konečně smíření – obdrží také jiné pohybové zpracování. Hněv je agresivní, smlouvání jemný dialog mezi interpretkami a například deprese probíhá v útlumu.

Tanečnice na sebe reagují, komunikují spolu pohybem i pohledem. Zdá se, jako by byly rozpolcenou duší v jednom těle. Jedna druhé vždy utíká nebo je o kousek napřed. Až v poslední fázi dojde ke zklidnění a obě části se sejdou v harmonii.

Zdroj: Facebook Spitfire Company

Na pozadí probíhala projekce sugestivních obrazů. Zdroj: Facebook Spitfire Company

ANIMAL EXITUS je výjimečným počinem, který stojí za to zhlédnout. Dvě tanečnice spolehlivě utáhnou téměř hodinové představení a udrží ho ve vypjaté atmosféře od začátku až do konce. Ke konci si člověk uvědomí, že jejich těla, nasvícená zespodu LED světly či videoprojekcí, sledoval opravdu spíše jako těla zvířecích tvorů. Emoce, které jsou silnější než my sami, totiž skutečně patří spíše do zvířecí říše.

Náročné téma, lyrická rocková hudba, snové video a do půli těla nahé interpretky splynuly ve výsledek, který není přehnaný ani násilný. Tomu lze jen tleskat a doporučit k návštěvě. Do konce června je to možné ještě v PlzniJihlavě, kde účinkují na programu festivalu TANEC PRAHA. Zažijte pět emocí za jeden večer a odneste si pocit něčeho výjimečného!

Inscenace: ANIMAL EXITUS
Divadelní společnost: Spitfire Company
Premiéra: 31. 5. 2014
Režie a choreografie: Petr Boháč
Interpretky: Miřenka Čechová, Bára Látalová

Zdroj perexové fotografie: facebooková stránka Spitfire Company

Jana Šajtarová

Jana Šajtarová

Pocházím z Příbora, studuji v Praze výtvarné umění. Mezi mé zájmy patří mimo jiné divadlo (ve všech jeho podobách), ale to asi nikoho nepřekvapí!

Zanechte komentář