Tisíc lístků s jahodami, tomu nikdo neodolá

Na talíři / 13.6.2014

Představujeme okouzlující klasický dezert mille feuilles v jeho letní podobě.

Mille feuille (čti mil foej), neboli tisíc lístků, je dezert pocházející z Francie. Skládá se z plátů listového těsta, proložených žloutkovým krémem a je zdobený ledovou polevou s čokoládovými proužky. Tato varianta je báječná, ale co si budeme povídat, prudce letní počasí posledních dnů přeci jen vybízí k o něco lehčí variantě. Rozhodli jsme se v redakci trošku si zaexperimentovat a připravili dezert nadýchaný jako pírko plný šťavnatých jahod. A protože se nám v kuchyni opravdu nechtělo stát půl dne, okleštili jsme klasiku tak, aby bylo našich tisíc lístků hotových natošup.

Nebojte se, nevystrašíme vás v následujících řádcích příšerností á la Jirka Babica (nebo možná Láďa Hruška). Náše mille feuilles s jahodami, šlehačkou a jahodovou omáčkou je vskutku božské a povznášející.

Mille feuille2

Suroviny pro 4 osoby:

  • 500 g hotového listového těsta
  • 250 ml smetany ke šlehání
  • 150 ml husté zakysané smetany
  • 5 lžic moučkového cukru
  • 400 g jahod, odstopkovaných
  • 2 lžíce likéru cointreau

Mille feuille3

[one_fourth]

Náš tip

Čtverce či obdelníky si připravte den předem a uchovejte ve vzduchotěsné nádobě. Zůstanou krásně křehké a vy si usnadníte práci.

[/one_fourth]

Ze všeho nejdříve předehřejte troubu na 200 °C. Listové těsto rozválejte asi na sílu 5 mm. Rozválené jej rozkrájejte na čtverce o velikosti 12 x 12 cm (popř. klidně obdélníky 12 x 8 cm) a rozložte je na plech vyložený pečicím papírem. Pečte zhruba 15 minut dozlatova, vyjměte z trouby a nechte zcela zchladnout.

Ušlehejte smetanu do tuha. Do zakysané smetany přimíchejte moučkový cukr a opatrně ji vmíchejte do ušlehané šlehačky. Polovinu jahod rozmixujte s likérem a dvěma lžícemi cukru. Likér cointreau má doma málokdo z nás, takže ho s klidným svědomím vynechte.

Pokud upečené těsto hodně lístkuje, tzn. hodně vyběhne do výšky, každý plátek překrojte vodorovně napůl tak, abyste získali dva tenké. Jestliže vám těsto zůstane nízké, prořezávat nemusíte.

Nakonec vše jen poskládejte dohromady. Na talíř položte plátek těsta, potřete ho krémem a pokapejte jahodovou omáčkou a poklaďte plátky zbylých jahod. Zakryjte dalším plátkem těsta, postup zopakujte a přidejte další plátek těsta. Ten už jen poprašte moučkovým cukrem, přidejte pár nakrájených jahod a trošku jahodové omáčky.

Na talíři doporučuje

Listové těsto Listové těsto lze samozřejmě koupit již rozválené. Ovšem toto, které jsme objevili v Lidlu, je nejen rozválené, ale i nakrájené na potřebnou velikost. Mimoto ho velmi jistě využijete nejen na mille feuille. Jeho chuť je příjemná, nedrhne na jazyku. Jediným zklamáním pro nás bylo zjištění, že není vyrobeno z másla, ale z rostliného tuku. Přesto, spěcháte-li, nebo se vám prostě jen chce ušetřit něco málo času, určitě se hodí mít alespoň jednu krabičku v mrazáku. My ji kupovali v akci za 9,90,-. A troufám si tvrdit, že v tomto případě kvalita rozhodně převyšuje cenu.

Zdroj: www.tescoviny.cz

Zdroj: www.tescoviny.cz

Pozor si dejte také při výběru té správné zakysané smetany. Určitě do krému nedávejte žádnou, která bude mít méně než 30 % tuku. Jsou málo husté a krém by se roztékal. Nám se velmi osvědčila smetana od Yoplait – Chef de Créme. Je jemná, není moc nakyslá a hlavně má opravdu hustou konzistenci. Ta je při přípravě krému do mille feuille nejvíc zapotřebí. Smetanu koupíte v každém větším supermarketu.

Zdroj všech fotografií (není-li uvedeno jinak): Barbora Venháčová, Generace 21

Barbora Venháčová

Barbora Venháčová

Obyčejná holka, momentálně máma na plný úvazek a kuchařka tělem, duší a hlavně srdcem. Na vaření nemám papír, ale jídlo, vařečky a plotna jsou mou největší vášní. A největší radostí zase to, když chutná. "Když si člověk počíná pečlivě, když používá správné přísady a všemu dá, co tomu patří, může většinou uvařit něco moc dobrého."

Zanechte komentář