Cestování bez problémů? Přinášíme 7 rad pro bezproblémovou cestu!

Cestování / 26.6.2014

Nezapomněli jsme něco doma? Máme pastu na zuby? Podobné otázky si nebude muset při odjezdu na cesty pokládat, pokud se budete držet našich 7 rad

S vidinou zasněžených kopců nebo azurového moře v očích se může stát, že si nebudete jisti, co všechno si vít s sebou či co je potřeba zařádit před odjezdem. Seznam rad a nápadů vám pomůže před odjezdem na jakoukoliv dovolenou.

1. Destinace

Rozhodnout se, zda strávíte svou dovolenou toulkami po severu Ruska nebo koupáním v Karibiku, je důležitý první krok, který si musí každý cestovatel promyslet. Při vybírání destinace je dobré přihlédnout k ročnímu období, očekáváním, politické situaci i množství peněz, které chcete do dovolené investovat.

2. Vízum, doklady a očkování

Máte platný pas? Nepotřebujete vízum? Jsou povinná očkování do vaší cílové destinace? Odpovědi na tyto otázky jsou více než důležité a je potřeba je řešit s určitým časovým předstihem. Myslete na to, že vystavení pasu trvá přinejmenším tři týdny a za rychlejší zpracování požadavku si pěkně připlatíte. Zároveň zkontrolujte, zdali není potřeba zažádat před vstupem o vízum či ESTA.

pas

Nezapomeňte vždy zkontrolovat, zdali máte správné a hlavně platné cestovní doklady! Zdroj: foter.com, Ana Vigueras

3. Peníze a platební karty

Doporučujeme si vyměnit peníze již v České republice, případně na letišti v cílové zemi. Pouliční směnárny nejsou zejména v exotických zemích obvykle důvěryhodné a jejich kurzy měn nepatří k nejvýhodnějším.

4. Roaming a aplikace

Pokud budete využívat v zahraničí mobilní telefon, tak si ověřte u vašeho operátora, zda máte aktivní roaming, protože jinak se vám telefon nepřipojí na místní síť. V některých zemích si budete muset zakoupit novou SIM kartu, protože místní operátoři nepodporují evropská čísla.

Do svých elektronických přístrojů si stáhněte publikace, aplikace a informace z webu o své destinaci, zaručujeme, že se vám budou mnohokrát během cesty hodit.

Tip Generace 21 – jaké aplikace se pro cestování hodí?
  • Pro fanoušky letecké dopravy – FlightRadar24, FlightTrack, Skyscanner, LiveATC
  • Pro návštěvníky velkoměst – CityMaps2Go, Cookening, Tripomatic, Steer View, Translator
  • Pro fanoušky hor – N9 Compass, Aladin, Weather Forecast, GPS Výškomě

5. Zabalení věcí

Pro pohodové balení si vytvořte nejprve přehledný seznam, ze kterého pak budete zabalené položky odškrtávat. Pokud se chystáte k moři, rozhodně nezapomeňte na  opalovací krém a zábavu k vodě. Jestli vás oslovila dovolená spíše v horách, zabalte si pohodlné boty a sportovní batoh.  Samozřejmostí je zařadit do vašeho seznamu také věci, jako jsou například zubní pasta, kartáček na zuby, hřeben či ručník. Jsou to věci naší každodenní potřeby, ale přesto na ně můžete lehce zapomenout. Jen se přiznejte, kolikrát jste již málem odjeli bez hřebenu, ručníku či pasty na zuby?

Tip Generace 21: Poradíme vám, jak se sbalit rychle a efektivně či jak si správně vybrat zavazadlo!

Pokud si s sebou berete také elektronická zařízení, zjistěte včas, jaké zásuvky se v cílové destinaci používají, a v případě nutnosti si zajistěte redukci. Jedná se zejména o země jako USA, Itálie, Švýcarsko a Velká Británie.

Kufr, zavazadlo

Správná velikost zavazadla je důležitá. Zdroj: foter.com, Lasse C

6. Doprava

Pokud jste zvolili auto jako dopravní prostředek, nezapomeňte zkontrolovat technický stav vozidla, udělat si přehled pohonných hmot pro případné tankování, aktualizovat a naplánovat data v navigaci, prostudovat trasu a dopravní předpisy – povolené rychlosti apod., překontrolovat povinnou výbavu a platnost všech dokladů a zjistit a napsat si čísla asistenční služby.

Pro řízení v mnoha zemích je potřeba vlastnictví mezinárodního řidičského průkazu, který vydávají městské úřady za 50 Kč na požádání. V některých exotických zemích jsou potřeba speciální dokumenty o automobilu, pokud vaše cesty povedou mimo Evropu, doporučujeme si předem zjistit informace o zákonech v zemích, kterými budete projíždět.

V případě, že nejedete autem, domluvte si odvoz nebo zjistěte spojení na letiště nebo místo srazu.

7. Odjezd

Než odjedete na dovolenou, zkontrolujte zavřená okna v bytě a alespoň dvakrát zkontrolujte zamknutí dveří. Odpojte spotřebiče z elektřiny a pro jistotu uzavřete plyn a vodu. Klíče od bytu svěřte důvěryhodné osobě, a pokud máte doma květiny, zajistěte jejich zalévání.

Užijte si vaši cestu!

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Michaela Löfflerová

Propadla jsem kouzlu cestování, protože : "Cestování je život.", jak řekl Hans Christian Andersen.

Zanechte komentář