Toulky po Provence vás přesvědčí k zabalení kufrů

Cestování / 10.6.2014

Nová kniha Toulky po Provence je víc než jen turistický průvodce. Přečtěte si naši recenzi a budete se ptát sami sebe, proč jste v Provence ještě nebyli.

Pro návštěvu Francie je nadcházející letní období naprosto ideální a pro návštěvu regionu Provence ještě ideálnější, levandule pro tuto oblast charakteristické jsou totiž nejkrásnější právě v červnu a červenci. Pokud tedy ještě nemáte naplánovanou dovolenou, kniha Toulky po Provence autorky Jaroslavy Dvořákové vás určitě přesvědčí nebo aspoň naťukne k přemýšlení o návštěvě Provence.

Podtitul označující knihu jako „Průvodce, který vás bude bavit!“ není daleko od pravdy.  Už v úvodu se autorka snaží vyzdvihnout všechny krásy a zajímavosti Provence, například to, čím se tento region proslavil ve světě, co si představíme, když se řekne Francie, a jak to bylo s cestováním v dávné minulosti. Úvod je rozvržen na prvních pět stran, což je tak akorát.

Úvod knihy nám popíše všechny důležité zajímavost.

Úvod knihy nám popíše všechny důležité zajímavosti.

Dále je kniha rozdělena podle takzvaných departmentů, ze kterých se Provence skládá. Je to těchto šest: Vaucluse, Bouches-du-Rhône, Côte d’Azur, Var, Alpes-de-Haute-Provence a Alpes-Maritimes. Část je věnována i Monackému knížectví, které je Provence obklopeno.

Na první stránce povídání o každém departementu je zmenšenina mapy, kterou najdeme i na úplném začátku knihy, a v ní jsou červeně vyznačena místa, o nichž se na následujících stránkách dozvíme více. Mapa by však mohla být trochu přehlednější nebo by stačilo vybrat detailnější výřez pouze té konkrétní oblasti. Protože ale nemá plnit funkci navigace, ale sloužit pouze pro orientaci čtenáře, zřejmě to takhle stačí.

Mapu Provence s vyznačenými zajímavými místy najdeme hned z druhé strany desek knihy,

Mapu Provence s vyznačenými zajímavými místy najdeme hned z druhé strany desek knihy.

Proč se francouzská hymna jmenuje Marseillaisa a co víme o její historii?

Velkou francouzskou revoluci přijali v r. 1789 místní obyvatelé s nadšením a přihlásili se k deklaraci o lidských a občanských právech. V roce 1792 se do Paříže vypravilo 500 místních dobrovolníků na pomoc proti postupující rakouské armádě. Pochodovali za zpěvu této písně 28 dní a urazili okolo 30 km denně. Do Paříže dorazili právě se slovy této bojové písně na rtech. Její autor Rouget de Lisle ji v r. 1792 původně složil pro rýnskou armádu, když pobýval s posádkou ve Štrasburku. V r. 1795 byla vyhlášena francouzskou státní hymnou, nazvali ji Marseillaisou. Později byla hymna zakázána, v r. 1879 se však stala opět oficiální státní hymnou a až na malé přestávky je jí dodnes.

V r. 2011 byl otevřen Memorial de la Marsellaise, kde je možné se seznámit s několika variantami hymny včetně aranžmá hudebního skladatele Hectora Berlioze z r. 1830, jejíž podoba nejčastěji zaznívá při státních svátcích.

Následuje text o zajímavých městech v departementu se nacházejících doplněný pár fotografiemi (kterých by možná mohlo být větší množství a bez bílého rámečku, jenž je ještě více zmenšuje) a četnými boxíky na téma Víte, že…?, Kdo byl…?, Proč právě název…? a podobně.

Větším a zajímavějším městům je samozřejmě věnováno prostoru více, a tak se například o Marseille autorka rozpovídala až na 7 stran. Není divu, vždyť je to druhé největší francouzské město bohaté na spoustu památek a s nezaměnitelnou atmosférou významného mořského přístavu, které však podle autorky v žádném případě nepůsobí dojmem velkoměsta.

Dozvídáme se také, že zde najdeme čtvrté největší francouzské letiště, arabské tržiště, muzeum módy, či multifunkční centrum Cité de la Mediterranée dokončené v roce 2013.

V části o Monackém knížectví se autorka zabývá také slavnými závody Formule 1, které ve s Monaku konají již od roku 1929. Zajímavostí je, že kromě klasické Grand Prix Formule 1 se zde každoročně týden předem koná historická Grand Prix a pravidelně se jí zúčastňuje více než 200 historických vozů.

Závody Formule 1 se v Monaku jezdí už od roku 1929.

Závody Formule 1 se v Monaku jezdí už od roku 1929.

Na závěr je kniha doplněna o seznam významných událostí (Tour de France, divadelní festival v Avignonu a Arles, Mezinárodní festival, Karneval, …) a slavných osobností (Brigitte Bardotová, Nostradamus, Napoleon, Jean Marais, Vincent Van Gogh, …) spojených s Provence.

Až se tedy skutečně rozhodnete na základě této knížky Provence navštívit, ani její velikost vám nebude bránit v tom, abyste si ji zabalili s sebou. Kniha má 125 stran, menší formát a lepenou vazbu se zpevněnými deskami. Takže hurá na toulání se po Provence!

Toulky po Provence, Jaroslava Dvořáková; Fragment 2014; 229 Kč

Zdroj všech fotografií: Eliška Vrbová, Generace 21

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář