Divadelní cesty pražskou čtyřkou – druhá část

Divadlo / 27.7.2014

Protože se Praha 4 může pyšnit vícero místy pro spočinutí v divadelní sesli, nabízíme vám dnes druhou část přehledu divadel v pražské čtyřce.

Divadlo Dobeška – Divadlo Sklep

Historie: Dobeška je jednak vilová osada v Praze-Braníku, jejíž název je údajně odvozen od mohutného dubu, jednak kulturní dům, který jako svou scénu využívá Divadlo Sklep již od roku 1980. Divadlo Sklep založili v 70. letech během svých studií Milan Šteindler a David Vávra a už během 80. let se Sklep stal významným kulturním fenoménem Prahy, lze dokonce říci, že jeho humor ovlivnil celou jednu generaci.

Ke zhlédnutí: Program Divadla Dobeška je zaplněn inscenacemi Divadla Sklep, tedy v současné době BesídkouVýběrem z Besídek, což je pásmo nejúspěšnějších scének, skečů, písní a tanců. Prostory budovy v Jasné ulici č. 6 jsou kromě divadelního vyžití štědře nabídnuty také výstavám nebo kurzům, včetně letních, sportovních či výtvarných táborů, cvičení pro ženy nebo lekcí muzikoterapie. Na září chystá Dobeška koncert zpěvačky Radůzy, v minulosti zde bylo možné spatřit a slechy naklonit hlasu Dana Bárty či Ivy Bittové.

Úspěchy: Mezi výrazné úspěchy Divadla Sklep jistě patří fakt přenesení poetiky trapnosti na plátna kin; máme na mysli filmy Kouř, Pražská pětka, Cesta z města či Cesta do lesa. Do filmové podoby převedl Ondřej Trojan také dnes již kultovní hru Mlýny.

Jak se tam dostat: Divadlo Dobeška sídlí v Jasné ulici 1181/6, kam se dostanete nejlépe autobusem č. 124, stanice Dobeška.

Na kolik to vyjde a kde to zapít: Přímo v budově Dobešky (Jasná ulice 1181/6, Praha 4) se nachází modrožlutý bar, otevřený až od 11. hodiny večerní. Vstupenky lze zakoupit buď osobně, na pokladně divadla, nebo přes některý z distribučních online systém vstupenek, případně přímo přes stránky divadla.

 

Divadlo Různých Jmen

Ze hry Richard III. Zdroj: drj.cz

Ze hry Richard III. Zdroj: drj.cz

Historie: Divadlo Různých Jmen je profesionální spolek vzniknuvší jako občanské sdružení Divadlo Rity Jesenské roku 2005. Během své existence nabídlo divákům 15 inscenací, na kterých se podílely 4 desítky herců.

Co hrají: Divadlo uvádí divácky lákavé tituly autorů zvučných jmen (Gogol, Shakespeare, Čapek, Wilde, Moliere, Havel, Mrštík), úspěšně se snaží rozšiřovat své pole působnosti po celé České republice a díky jeho dramaturgii jsou hry vhodné také pro žactvo a studentstvo. Ze současného repertoáru si lze vybrat mezi Tartuffem, Audiencí či Vernisáží, Bílou nemocí nebo Maryšou.

Úspěchy: Jako vůbec první uvedlo DRJ divadelní inscenaci známého Kachyňova filmu Ucho; po třicetileté pauze připomenulo divákům Bílou nemoc, nebo v moderním překladu Wildova Je důležité být (s) Filipem? Z ohlasů na stránkách divadla můžeme vyčíst velké nadšení a obdiv diváků, stejně jako odborné veřejnosti a kritiků.

Jak se tam dostat: Stejně jako Divadlo Sklep, hraje i Divadlo Různých Jmen v budově Dobešky, tedy v Jasné ulici 1181/6 v Praze 4.

Kde to zapít: K posezení doporučujeme zmíněný modrožlutý bar.

V Praze 4 můžeme najít ještě docela malinké  soubory; pro děti určená Divadelní společnost Julie Jurištové, jejímiž představení se lze pokochat v Divadle U Hasičů či v Divadle Bez zábradlí a na zájezdech. Dále Divadlo bez zábran, specializující se na komedie a nabízející své hry ke zhlédnutí na scéně Divadla Bez Hranic.

Zapomněli jsme na některou z vašich oblíbených scén v Praze 4? Napište nám!

Zdroj perexové fotografie: michaelaw, sxc.hu

Hana Bulejová

Zanechte komentář