bike sharing, půjčení kola, půjčovna kol

Kolem kamkoliv aneb Bikesharing v Čechách

Sport / 7.7.2014

Autor:

Unavuje vás neustálé popojíždění v kolonách? Chcete udělat něco pro svoje zdraví bez větších investic? Půjčte si kolo a dojeďte si snadno a rychle tam, kam potřebujete!

Z historie:

1965 v Amsterodamu pořízena první  kola k veřejné potřebě. Systém se ale potýkal s krádežemi a vandalismem.

1995 v Kodani vznikl první systém kol k zapůjčení na mince – jako nákupní vozíky. Stále docházelo k častým krádežím.

1996 v Portsmouthu zaveden systém kol s čipem, ta se zapůjčují na základě identifikace elektronickou kartou ve stanici.

V současnosti fungují kombinace různých systémů, některé nabízejí i online vyhledání kol a stanic přes mobil, jako např. český systém reKola.

Systém půjčování kol, tzv. bikesharing, je ve světě již naprosto běžnou záležitostí. Jelikož doprava v centrech velkých měst je stále komplikovanější, přistoupilo mnoho metropolí k jednoduchému řešení. Za drobný poplatek si půjčíte kolo, které je veřejně dostupné ve stojanu, dojedete si tam, kam potřebujete, a kolo zase vrátíte do stojanu – v jiné části města. Zájem o tento způsob dopravy neustále roste a sílí i v naší zemi, cestovat rychle, efektivně a zdravě tak můžete i vy.

Pro koho to je?

Cílové skupiny jsou v podstatě dvě – jednu tvoří samotní obyvatelé měst, kteří kola využívají spíš na krátkodobé zapůjčení. Na cestu do práce a z práce, na nákup, zkrátka kamkoliv, kam potřebujete rychle a bez větších zavazadel. Druhou skupinou jsou pak turisté. Ti využívají kola na delší čas, dle toho, co jim systém umožní. Ve většině evropských metropolí funguje i možnost delšího zapůjčení za nižší sazbu. A takový Londýn na kole – to je teprve netradiční zážitek!

Kde si můžu půjčit kolo u nás?

V naší zemi není systém sdílení kol ještě zdaleka na takové úrovni, jako jinde v Evropě. Tento netradiční, ale ekonomický i ekologický způsob dopravy tak můžete zatím využít jen v několika městech. V Karlových Varech funguje půjčování kol pouze v době konání Mezinárodního filmového festivalu, k dispozici jsou tři stanoviště a kola si mohou zapůjčit pouze registrovaní návštěvníci MFF. Obdobné je to v Ostravě při konání Colours of Ostrava, stanoviště je jen jedno a kolo se půjčuje proti záloze. V Brně můžete využít tří stanovišť pro zapůjčení kola mezi sítí kaváren. Nejdále je po stránce bikesharingu Praha.

bike sharing, půjčení kola, půjčovna kol

Stanice s koly ve francouzském Lyonu. Autor: Camila Santos Ferreira/Mario Durán Ortiz

V hlavním městě běží už od roku 2005 systém na půjčování kol v Karlíně. Provozuje jej českobritská firma Homeport, která má na svědomí přes 500 bikesharing systémů po celém světě. V Karlíně zatím funguje sedm stojanů s dvaceti koly. V nedávné době byl spuštěn další projekt pod názvem reKola.

bike sharing, půjčení kola, půjčovna kol

V Římě si můžete půjčit takovéto zelené kolo. Autor: Luca F.

Ten pracuje na odlišném systému, kdy se zargistrujete do internetové aplikace, kde uhradíte vstupní poplatek. Kola nejsou v označených stojanech, ale přes mobilní aplikaci si vyhledáte nejbližší kolo včetně kódu zámku. Při odevzdání ho zanecháte na obdobném místě a přes telefon nahlásíte jeho polohu. Dle dostupných informací plánuje širší systém půjčování kol i samotné vedení města.

Opravdu to jinde nejde?

Ale jde. Již několik let provozuje systém na půjčování kol i kolos Českých drah. Pod názvem ČD Bike se skrývá služba zákazníkům, která nabízí nejen zapůjčení kol, ale i přepravu dráhami zdarma a úschovu na stanicích. V letošním roce lze tuto možnost využít na 75 železničních stanicích. Nízké ceny půjčovného a rozsáhlá síť tak nabízejí skvělou možnost, jak si na kole užít třeba dovolenou, i když ho nemáte jak přepravit.

Ať už jste se rozhodli půjčit si kolo kdekoliv, rozhodli jste se správně – ušetříte čas, peníze a prospějete svému zdraví.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons, autor perexové fotografie A. Savin

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář