Giro d' Itallia, 2014, Grand Tour

Giro d‘ Italia vyhrál poprvé v historii Kolumbijec

Sport / 9.6.2014

První červnový den se nesl ve znamení finále etapového závodu Giro d‘ Italia. O růžový trikot i celkové vítězství se rvalo hned několik závodníků, nakonec obojí ukořistil mladičký Nairo Quintana.

Nairo Quintana, Giro d' Italia, 2014, Grand Tour

Nairo Quintana. Zdroj: wikimedia commons, autor: nuestrociclismo.com

Nairo Quintana

Narozen 4. února 1990, od roku 2012 jezdí jako profesionální sportovec za stáj Movistar Team.

Starty na Grand Tour:

2012 – Vuelta a España, 36. místo

2013 – Tour de France, 2. místo

2014 – Giro d‘ Italia, 1. místo

Zajímavost:

Cyklistiku začal rozvíjet v cca 15 letech, kdy jezdil každý den do školy přes náročné a dlouhé stoupání. Jeho kolo vážilo 20 kilogramů. Takto položený základ dnes zhodnocuje zejména v horských etapách.

Letošní ročník Gira měl 21 etap, přičemž až do šestnácté vedl celý závod krajan Quintany, Rigoberto Urán. Před svými pronásledovateli měl vypracovaný slušný náskok, o který ale přišel právě v šestnácté etapě. Na vině toho byly zmatky organizátorů, kdy nejprve vyhlásili, že při sjezdu alpského průsmyku Stelvio se nebude závodit. Nakonec ale tuto část trati nechali v původním záměru – tedy s měřeným časem. Kvůli zmatkům někteří jezdci ztratili cenné minuty. Mezi lépe informovanými závodníky byl i čtyřiadvacetiletý Nairo Quintana, který se právě díky šestnácté etapě dostal do celkového vedení závodu. A růžový trikot už nesundal.

Premiéra na Giru a hned vítězství

Pro mladého Kolumbijce byl přitom letošní ročník premiérou. Na Grand Tour sice nastoupil už dříve, v roce 2012 odjel závod Vuelta a España, nicméně bez výrazného umístění. O rok později už ale dal o sobě vědět, když při Tour de France, rovněž při debutu, vyhrál etapu s horským dojezdem. Nejen díky této etapě získal puntíkovaný trikot, který se každoročně na Tour de France uděluje nejlepšímu jezdci do vrchu – právem tak nese přezdívku „král hor“. V rámci Tour de France získal rovněž bílý trikot, který se uděluje nejlepšímu mladému jezdci sezóny.

Po letošním vítězství na Giro d‘ Italia se zdá, že v cyklistice se rodí nový mladý talent. Nairo Quintana se nechal po závodu slyšet, že chce letos vyhrát ještě španělskou Vueltu. Ačkoliv byl přihlášen na Tour de France, svoji účast po triumfu v Itálii zrušil s tím, že potřebuje odpočívat. Po odpočinku se chce soustředit právě na španělský závod a boj o žlutý trikot Staré dámy, jak se Tour de France přezdívá, vyhlásil na příští sezónu.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, William Domenichini, upraveno