Milano – město módy i dlouhé historie

Cestování / 14.6.2014

Máte zájem vycestovat někam do ciziny nejen za bohatou historií, ale i vyspělou moderní kulturou? Milano je tedy ideální volbou!

Milano leží na severu Itálie v oblasti Lombardie. Je druhým největším městem Itálie. Přezdívá se mu město módy, ale nejen móda šlechtí toto krásné místo. Pojďme si tedy Milano trochu přiblížit.

Co v Milaně musíte vidět?

Dóm – čtvrtá největší katedrála světa

Tato katedrála Narození Panny Marie je čtvrtou největší katedrálou světa. Stavba byla zahájena roku 1386, její poslední detaily byly ale dokončeny až roku 1965. Stavba je v gotickém slohu. Výška hlavní části (lodi) je 45 m a výška sloupů je 24,5 m. Celkově je 157 m dlouhá a 145 m široká. Když se vydáte na její prohlídku, můžete se dostat až na střechu samotného chrámu, odkud je výhled nejen na celé město, ale i na neuvěřitelně vypracovanou architekturu celé stavby.

Divadlo La Scala

Jedná se o jeden ze světově nejproslulejších operních domů světa. Divadlo bylo slavnostně otevřeno 3. srpna roku 1778. Je proslulé svým emotivním publikem. Při prohlídce se podíváte přímo do hlavního sálu, který je velmi honosný a veliký. Mezi autory tamních oper se řadí například Giuseppe Verdi, Gaetano Donizetti nebo Vincenzo Bellini. Operní sezóna začíná 7. prosince na svátek svatého Ambrože. K vidění je zde například Europa Riconosciuta od Antonia Salieri nebo opera Othello od Giuseppeho Verdiho.

Divadlo La Scala, jeden ze skvostů Milana. Zdroj:  Anežka Jelínková

Divadlo La Scala, jeden ze skvostů Milana.

Biblioteca Ambrosiana ukazuje i kresby da Vinciho

Jedná se o historicky první veřejnou knihovnu založenou na evropské pevnině. Obsahuje sbírky rukopisů a kreseb. Největším lákadlem pro turisty je sbírka kreseb Leonarda da Vinciho a jeho deníků. Za vstup zaplatíte 10 euro. Otevírací doba je od úterý do neděle 10:00 – 18:00 hod.

Luxusní obchodní pasáž v centru Milana. Zdroj: Anežka Jelínková

Luxusní obchodní pasáž v centru Milana.

Kostel Santa Maria delle Grazie

Tento kostel obsahuje fresku Poslední večeře od Leonarda da Vinciho. Je ale velmi obtížné se na ni podívat, jelikož turisté tuto památku milují. Kostel je tedy beznadějně plný.

Milano je mimo jiné i městem módy

Milano je proslulé jako „město módy.“ Toto označení mu patří právem, protože je jedním z klíčových měst moderního designu. Většina předních italských značek, jako Gucci, Valentino, Prada či Armani, sídlí právě

v Milaně. Dvakrát ročně se ve městě koná „Milan fashion week. Jedná se o sekci módních přehlídek na příslušně roční období. Za zmínku rozhodně stojí Galerie Viktora Emanuela II. Jedná se o zastřešenou pasáž, kde pořídíte luxusní oblečení. Nachází se přímo v centru Milana, hned vedle Dómu na náměstí Piazza del Duomo. Celá stavba působí velmi luxusním a monumentálním dojmem.

Pár zajímavostí na konec

  • Pod ulicemi Milana jezdí metro. To má celkem 101 stanic, z nichž pouze 84 je podzemních, a tvoří jej čtyři linky.
  • Milano je zařazeno spolu s Turínem a Janovem mezi tři ekonomicky nejvyspělejší města Itálie.
  • Co se týče počasí, je podobné tomu našemu. Zimy bývají chladné a léta teplá. Pod 0 °C je ve městě více než 20 dní v roce, zatímco v létě je průměrná teplota nad 20 °C.

Milano je velmi pozoruhodné město, kde si každý najde to svoje. Má bohatou historii, ale zároveň je i velmi moderně vyspělé. Jeho centrum není nijak veliké a na jeho projití stačí jeden den. Rozhodně stojí za vaši pozornost.

Zdroj všech fotografií: Anežka Jelínková, Generace 21

Anežka Jelínková

Zanechte komentář