Zajímavosti, které jste o médiích (možná) nevěděli

V obraze / 16.6.2014

Média jsou zpravidla ta, která nám zajímavosti přináší. Pojďme si teď vše otočit naruby a podívejme se, co je naopak zajímavé na nich.

Rozjevová sledovanost

Zapni rozjev! Na první pohled docela nesmyslná věta, co říkáte? Nechybělo však mnoho a namísto dnešního slova „televize“ bychom užívali právě výrazu „rozjev“. Může za to jeden z televizních průkopníků Jaroslav Šafránek, který se v roce 1947 pokusil tento výraz zpopularizovat.

Za další tu máme jednu hádanku. Schválně si tipněte, jaké pořady ovládly rozjevovou sledovanost v roce 2013. Tramtadadááá: Televizní noviny (TV Nova, 2,3 mil.), Doktoři z počátků (TV Nova, 2,2 mil.) a Ordinace v růžové zahradě (TV Nova, 2,1 mil.). Z těchto výsledků asi překvapeni nebudete, ale já se ptám, kde se u našich diváků stala chyba?

Komunista a první soukromé porevoluční médium

Mezi nejsledovanější pořady se dostala i vánoční pohádka Duch nad zlato vysílaná Českou televizí, které šéfuje Petr Dvořák. Muž, který před nástupem do veřejnoprávní televize vedl 7 let Novu. A také člověk, který kandidoval do KSČ a byl jejím legitimním členem (číslo legitimace: 01926322). Tak ať žijí média veřejné služby. Čest práci, soudruhu!

A právě po revoluci se u nás začínají objevovat média z takzvaného soukromého sektoru. Mysleli jste si, že mezi prvními narušiteli monopolu České televize a Českého rozhlasu byl někdo ze čtveřice Nova, Prima, Evropa 2 nebo Frekvence 1? Nenechte se mýlit. Opravdu prvním nezávislým médiem, byť neoficiálním, bylo Rádio Stalin, které vzniklo 19. 10. 1990. A čert vem, že vysílání trvalo pouze 7 dní.

Deník Sparta a další bulvár

Když už jsme u té nezávislosti médií, je třeba se podívat, kdo že je to vlastní. O tom, že jediný český „seriózní“ deník MF Dnes spravuje politik Andrej Babiš, asi netřeba hovořit. Méně známou informací však zůstává, že deník Sport vlastní Daniel Křetínský, šéf AC Sparta Praha. A já si pořád říkal, proč jen byly zprávy o Křetínského kabele nahrazeny dvoustránkovými reportážemi ze sparťanského soustředění.

Přečtěte si také článek redaktorky Anny o tom, kdo by měl vlastnit média, aby byla nezávislá

Křetínský spolu s deníkem Sport vlastní i ostatní média patřící pod vydavatelství Ringier Axel Springer. Spadají pod něj třeba bulvární deníky Blesk a Aha.  A právě slovo „bulvár“ má svůj zajímavý původ. Označení vychází z francouzského slova boulevard, které značí širokou ulici. Na ní kameloti prodávali první noviny od 30. let 19. století dělníkům mířícím do práce. Jen je škoda, že bulvár u dělníků také nezůstal…

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: Julien Tromeur, sxc.hu

Václav Komárek

Václav Komárek

Netrpím předsudky, rád říkám své názory. Na věci nahlížím z více stran. Svět totiž není černobílý, ale krásně barevný!

Zanechte komentář