Na Dream Factory přijela Maryša z Moravy

Divadlo Kultura / 10.6.2014

Do Ostravy na Dream Factory přijela Maryša z HaDivadla. Naprostou klasiku ale nečekejte!

Maryša přijela do ostravského multižánrového centra Cooltour z brněnského HaDivadla, účastnila se tady festivalu Dream Factory.

Příběh odehrávající se na české vesnici. Lásce není přáno a důležitý je hlavně majetek a postavení. Kdo by neznal hru bratří Mrštíků Maryša?

Když půjdete na toto představení, tak rozhodně nečekejte krojovanou podívanou. Jeviště je malé a tmavé. Po stranách jsou dvoje dveře, které jsou skoro neviditelné. Na ploše se nachází pouze tři až pět židlí. Herci jsou oblečeni v tmavých kalhotách, bílé košili a černém saku. Zajímavé ale je, že na scéně se sice nachází pouze těch pár židlí, nicméně na začátku každého jednání odvypráví jedna z postav původní scénické poznámky. A pokud chceme, můžeme si představit tu klasickou selkou světnici.

Maryša před svatbou s Vávrou. Zdroj: hadivadlo.cz

Maryša před svatbou s Vávrou.
Zdroj: hadivadlo.cz

Všichni herci to zvládli na velmi dobrou. Obzvláště mě zaujala Kamila Valůšková, která hrála Maryšinu tetku Strouhalku. Samozřejmě hlavní představitelé Maryša (Sára Venclová) a Francek (Jan Grundman) byli velmi dobře sehraní a předvedli také velmi pěkné výkony. Trochu jsem ale zapochybovala u třetí hlavní postavy a to byl Vávra Cyrila Drozda. Snad jsem si Vávru vždy představovala jinak, ale i když už měl být na pokraji zuřivosti na konci čtvrtého jednání, kdy se pokusí zabít Francka, tak dle mého názoru to nebylo dost a na krutosti jeho postavy se mohlo ještě přidat.

Pij, cos nedopil!

Před vstupem do sálu se podávala káva. Od žida? A nebo snad ze spolku? Každopádně tato notoricky známá scéna se ve hře neobjevila. V prvním momentě mi to bylo bylo líto, ale zpětně si člověk uvědomí, že je to pro tuto modernější verzi Maryši neskutečné klišé a je dobře, že se ji tvůrci vyhnuli. Místo toho se poslední Vávrovy chvilky opakují hned několikrát. Maryša nepřinese jednu kávu, ale postupně hned čtyři, a tak Vávra svá poslední slova „Maryško, musí to být?” opakuje několikrát. Tento předposlední akt vyznívá velmi dobře. Hra tedy začíná i končí pohřbem. Začíná úmrtím Vávrovy první ženy a končí jeho. Do toho všeho se připletla Maryša. Díky snaze jednoho mlynáře o bohatství se z ní stala utýraná žena, která byla nakonec schopna i toho nejhoršího hříchu.

Když budete mít čas, zajeďte se podívat do Brna. Uvidíte jednu z našich nejslavnějších her z trochu jiného pohledu.

Inscenace: Maryša
Autoři: Alois a Vilém Mrštíkové
Divadlo: HaDivadlo, Brno
Premiéra: 10. ledna 2014
Režie: Lukáš Brutovský
Herecké obsazení: Sára Venclovská, Cyril Drozda, Jan Grundman, Miroslav Maršálek, Simona Peková, Věra Zástěrová, Kamila Valůšková, Marián Chalány a další

Zdroj perexové fotografie: hadivadlo.cz

Veronika Svobodová

Zanechte komentář