Jak umí zkouškové zamávat se vztahy?

Osobní rozvoj Vztahy / 6.6.2014

Zkouška sem. Zkouška tam. A následuje hádka. I vy patříte mezi ty, které to trápí?

Na konci každého semestru přichází zkouškové období, dost neoblíbené kvůli stresu a tlaku, který je na studenty vyvíjen. A co víc, naše vztahy jsou tímto nepříjemným obdobím také ovlivňovány. Jak?

Více stresu – více hádek

Tady funguje přímá úměra, pokud máme více stresových situací, pak dochází i k více hádkám, bohužel. Jsme protivní, nevrlí a často to schytají ti nejmilejší, kteří jsou nám nejblíže a snaží se nám pomáhat, jak jen to jde. Nosí nám čokolády. Dělají nám doma co nejpříjemnější prostředí. Skoro chodí po špičkách, aby nás nerušili. A naše odměna? Řveme. Hádáme se. Jsme zlí. A zpětně sami sebe ani nepoznáváme. A co nás tedy pohání? Stres ze zkoušek a časový pres.

Snažte se kompenzovat svůj vztek a stres třeba v kreslení nebo psaní. Nehádejte se! Zdroj: foter.com

Snažte se kompenzovat svůj vztek a stres třeba v kreslení nebo psaní. Nehádejte se! Zdroj: foter.com

Často jsem byla ve stresu kvůli učení, a to hlavně proto, že mě dané učivo nebavilo, a tak se mi to špatně učilo. A to pak vedlo k tomu, že jsem všechny okolo odháněla a byla na ně protivná. Samozřejmě, že mi to bylo líto, ale v té chvíli jsem si to vůbec neuvědomovala,“ svěřila se Anička z Olomouce, studentka žurnalistiky.

Nestíhám a vy po mně ještě něco chcete

Často k hádkám dochází také proto, že jakékoli normální situace nezvládáme tak jako jindy, protože jsme přetížení (nebo si to alespoň myslíme). Když nás maminka poprosí, abychom jí šli nakoupit, tak jsme hned mrzutí a nadáváme a mácháme kolem sebe rukama, ať nás už konečně všichni nechají být. Ano, zkouškové je dost náročné období pro studenty, ale co si budeme namlouvat – dá se zvládnout i s tím, že od sebe neodeženeme svého partnera a rodinu. To se totiž pak těžko vrací zpátky. Ukažte svému já, že umíte být lepší!

Zkuste si zkouškové období užít bez hádek, ale s úsměvem! Zdroj: foter.com

Zkuste si zkouškové období užít bez hádek, ale s úsměvem! Zdroj: foter.com

Jak tomu předcházet?

Už před zkouškovým začněte přemýšlet nad tím, že je to JEN zkouškové! Ano, pro mnohé z vás velmi důležité, ale nejde o žádnou smrtelnou nemoc nebo cokoli převratného, aby se zbořil svět. Proto se snažte být klidní. Prvním krokem, jak můžete tomu všemu předejít (abyste nebyli protivní, abyste nebyli ve stresu a časovém presu), je to, že si rozvrhnete čas tak, abyste vše stíhali a měli třeba i menší časovou rezervu! Takhle se zbavíte jednoho ze strašáků.

Stres jako takový, to je velký bojovník, ale taky není nepřemožitelný. Jezte hodně ovoce, občas si udělejte sami radost (třeba nějakou sladkostí, kouskem oblečení nebo přečtením oblíbené knihy), užívejte sluníčka (protože teď v létě ho je a bude ještě hodně). Učení při pikniku nebo na sluníčku je jistě příjemnější než někde doma po tmě pod dekou. Plus je i to, že se třeba u učení opálíte, takže až budete mít zkoušky hotové, budete mít slušný základ a budete se už jen dobarvovat.

Důležité je věřit sám sobě a myslet pozitivně. Mnoho zkoušek jsem zvládla jen díky tomuto a štěstí. Samozřejmě jsem se i učila, ale stres a nervy by mě u zkoušky totálně potopily, takže jsem to musela ukočírovat jinak. A povedlo se!“ řekla Petra, studentka z Ostravy.

Běžte na piknik a vezměte si s sebou učení. Půjde vám to lehce a s úsměvem. Zdroj: foter.com

Běžte na piknik a vezměte si s sebou učení. Půjde vám to lehce a s úsměvem. Zdroj: foter.com

Myslete pozitivně!

Usmívejte se!

Nebojte se s někým poradit.

Rozvrhněte si čas na učení.

Pokud se budete alespoň malinko snažit, je velká pravděpodobnost, že si velmi rychle uvědomíte, že jste pánem svého času a že se všechno dá zvládnout i s chladnou hlavou a úsměvem. Protože přece rodina ani partner nemohou za to, že vám to nebo to nejde do hlavy. A pokud se vám každý den ve stresu snaží zpříjemnit, pak byste jim za to měli poděkovat a ne po nich řvát nebo být na ně zlí. Zkuste to, budete mít i vy sami ze sebe lepší pocit.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentářVaše názory

  • Bouchard

    Ono se to nezdá, ale zkouškový je jeden velký stres a kdo nestudoval, prosím neodsuzujte, buďte tolerantní ke kamarádům chudákům 🙂

  • Denisa Jelínková

    Děkujeme za příspěvek. Přesně tak – je velmi obtížné regulovat hromadu stresu a neklidu, který v nás bublá v období zkoušek. Ale věřím a doufám, že si, vážení čtenáři, vezmete něco z našeho článku a inspirujete se k dalšímu rozvoji sebe samého. A budeme tak všichni předcházet i v tom největším stresu hádkám a nepříjemnostem, které vznikají zcela zbytečně.