indie vlajka česnek

17 zajímavostí o Indii aneb Co se v průvodcích nepíše

Cestování / 18.6.2014

Obrovská země s ohromnou populací, přesto se toho o ní v Česku moc neví.

V jihozápadní Asii leží stát, jehož toužil dosáhnout už v patnáctém století Kryštof Kolumbus. Jedná o sedmý největší stát světa, a to jeho rozloha dosahuje jen jedné třetiny velikosti USA. Indie se populačně řadí hned na druhou pozici za Čínu, obývá ji více než miliarda lidí. Ačkoli získává z hlediska cestovního ruchu u Evropanů, potažmo i Čechů, stále více na popularitě, je toho stále mnoho, co se o Indii neví. V následujícím článku vám proto představíme 17 zajímavostí, které pobaví, zaujmou a některé možná i překvapí.

Tip Generace 21: Indie je plná kuriozit, za jednou z nich se můžete vydat třeba do vesnice plné dvojčat.

1. Současná indická vlajka není jen dílem náhodného umělce, které se dostalo do povědomí veřejnosti. Každá její část má svůj význam. Indická státní vlajka se skládá ze tří vodorovných pruhů a z podivného kolečka uprostřed. Oranžový horní pruh má symbolizovat odvahu a obětavost, bílý uprostřed zase pravdu a mír a zelený spodní pruh vyjadřuje víru, plodnost a rytířství. Točící se kolo nebo taky kolovrátek uprostřed vlajky symbolizuje kolo života.

Indie svatba červená

Červená barva je v Indii barvou štěstí, proto je to tradiční barva na svatbách a slavnostech. Zdroj: foter.com, QueenNomad

2. V Indii je vnímána odlišně symbolika barev. Například vdovy se odívají celé do bílého, aby kontrastovaly s pestrými barvami oblečení ostatních žen. Na svatbu je pak tradičně preferována červená barva, která v Indii značí štěstí.

3. Indická společnost je z hlediska sociálního statusu velmi nerovnoměrná. Více než milion Indů jsou milionáři, ovšem většina obyvatel musí vyžít s méně než dvěma dolary na den. Odhaduje se, že přibližně 35 procent indické populace žije pod hranicí chudoby.

4. Peníze jsou předmětem i další zajímavosti. Pokud se vám během návštěvy zalíbí indické bankovky nebo mince, nebo vám jednoduše zbydou a budete si je chtít jako památku nechat a přivést domů, dopustíte se trestného činu. Vyvážet indické rupie z Indie je totiž nelegální.

indie šachy

Kdo by to byl řekl, že šachy pocházejí z Indie. Zdroj: foter.com, Shreyans Bhansali

5. Není pochyb o tom, že je indická kultura od té naší velmi vzdálená a že to, co nám přijde samozřejmé, může být pro Indy naprosto nepřípustné. Vezměme například hygienické návyky. Mnoho Indů považuje užívání toaletního papíru za odporné, tito Indové pak nejčastěji jako čistší alternativu využívají proud vody. Tento proces má ale svá pravidla – vždy je třeba jej vykonávat levou rukou. A právě to je příčinou vnímání levé ruky jako nečisté, a tedy i absolutně nevhodné k jídlu.

6. Při zkoumání některých indických památek vám dojde, že právě Indie je kolébkou slavné Kámasútry. Jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí se stejnou tématikou je chrám Khajuraho. Vnější stěny chrámu jsou pokryty mnoha erotickými sochami a sousošími, nad jejichž smyslem a účelem dodnes diskutují i vědci.

7. Od hrátek se přesuneme ke hrám. Není příliš známé, že Indie je rodištěm šachů. Původní název pro šachy byl v sanskrtu „chaturanga“, což znamená „čtyři členové armády“ – s největší pravděpodobností to byli sloni, koně, vozy a pěšáci. Kromě šachů se v Indii zrodila i dnes spíše dětská hra Hadi a žebříky. Tuto hru vymyslel ve třináctém století básník svatý Gyandey. Žebříky měly ve hře symbolizovat lidské ctnosti a hadi naopak neřesti. Ačkoli od té doby hra prošla různými obměnami, její pointa zůstala stejná – za dobré skutky se člověk dostane do nebe, zatímco za ty špatné dojde k znovuzrození.

8. Indii můžeme právem přisoudit i několik významných zásluh v oblasti vědy. Z matematického hlediska Indové podstatně přispěli k zdokonalení algebry a trigonometrie. V prvním století před naším letopočtem byla v Indii zavedena desítková soustava. Rovněž z Indie také přišlo pojímání nuly jako čísla. Dále pak indický matematik Budhayana vypočítal hodnotu pí a mnohem dříve než Evropané, již v šestém století před Kristem, vysvětlil podstatu Pythagorovy věty.

9. Po celém světě je čím dál populárnější cvičení jógy, v Indii bylo praktikováno už před více než pěti tisíci lety.

idie joga yoga

Jóga má v indii několika tisíciletou tradici. Zdroj: foter.com, Dustin Diaz

10. Indové nezůstávají pozadu ani v medicíně. To, co by se mohlo zdát jako výdobytkem a částečně i neřestí západní společnosti, má své kořeny v Asii. Většina historiků se shoduje, že první zmínky o plastické chirurgii se nacházejí v starověkých indických textech psaných sanskrtem.

11. Přesuneme-li se do mnohem, mnohem dávnějších časů, dozvíme se na základě nalezených zkamenělin, že před více než sto miliony let, tedy v době, kdy Zemi obývali dinosauři, byla většina z toho, co je dnes Indie, samostatným ostrovem. Až před přibližně padesáti miliony let se indická litosférická deska srazila s Asií. Právě díky této srážce došlo ke vzniku Himalájí. Indická deska je v pohybu dodnes a to je důvodem, proč nejvyšší hora světa Mt. Everest neustále skutečně mírným tempem roste.

12. Indie je největším světovým producentem čaje. Rovněž je zde čaj nejoblíbenějším nápojem.

indie čaj plantáž

Jedna z mnoha čajových plantáží v Indii. Zdroj: foter.com, dalbera

Tip Generace 21: Navštivte i vy některou ze světoznámých indických plantáží.

13. Během roku se zde střídají nejen čtyři roční období, ale hned šest – jaro, léto, podzim, zima a k tomu ještě letní monzun a zimní monzun.

14. Vzhledem ke své velikosti je obdivuhodné, jak má Indie propracovanou infrastrukturu – bohatou síť silnic i železnic. Zajímavé ale je, že Indie má největší poštovní síť na světě. Dohromady zde funguje 150 tisíc poštovních úřadů. Paradoxem ale je, že množství úřadů zde neznamená rychlost služeb. Není neobvyklé, že dopis jde až dva týdny, a to třeba jen do vzdálenosti třiceti mil.

15. Indická společnost je velmi věřící. Množná i v důsledku některých náboženství a jejich odnoží, respektive jejich zvyků a zásad, je v Indii největší množství vegetariánů na světě.

miss universe indie sushmita sen

Miss Universe 1994 – Sushmita Sen. Zdroj: foter.com, NA.dir

16. Indové jsou doslova posedlí lámáním rekordů. V Guinessově knize jsou v počtu záznamů za rok na třetím místě hned za USA a Velkou Británií. Mezi poslední přírůstky patří například největší shromáždění lidí oblečených jako Mahátma Gándhí – 891 osob. Nicméně kromě Guinessovy knihy rekordů se Indové zapisují svými bizarními kousky i do vlastních knih Limca Book of Records a India Book of Records.

17. Na závěr nesmíme zapomenout ani na krásu indických žen, ty v historii celosvětových soutěží krasyvyhrály hned dvakrát Miss Universe a dokonce pětkrát Miss World. Miss Universe vyhrála v roce 1994 Sushmita Sen a v roce 2000 Lara Dutta. Titul Miss World získala v roce 1966  Reita Faria, v roce 1994 Aishwarya Rai, hned o tři roky později Diana Hayden, dva roky po ní, to znamená v roce 1999, Yukta Mookhey a zatím poslední vítěznou korunku si pro Indii nasadila v roce 2000 Priyanka Chopra.

Tip Generace 21: Další neobvyklá fakta se můžete dozvědět například o Paříži.

Indie je zkrátka velkou zemí mnoha možností s bohatou historií. Dle některých ze zmíněných faktů je evidentní, že Indie není jen vzdálenou exotickou asijskou zemí s odlišnou kulturou, ale taky kolébkou mnoha užitečných vynálezů a poznatků, které využívá celý svět. Pokud si budeme představovat Indii jako zemi, kde lidé jezdí na slonech a společnost se dělí na kasty, bude pro nás jistě velmi vzdálená, ale pokud si ji budeme představovat jako zemi šachů, plastické chirurgie a například matematiky, o něco se přiblíží.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, Ragesh Vasudevan

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář