Jak dítě zamává se vztahem?

Osobní rozvoj Vztahy / 11.6.2014

Ohlédnutí dvou mladých maminek na doby, kdy do jejich vztahů vstoupilo narození miminka. Jaké byly jejich začátky a jak to zvládali partneři? 

Sešly jsme se u vína a řeč se stočila na naše drahé protějšky, vlastně jako obvykle. I přesto, že si skvěle rozumíme, v některých věcech se jednoduše míjíme. Naše problémy jsou jiné a není to nic špatného. Tak to jednoduše chodí, když se sejdou ty, které matkami jsou, a ty, které to zatím čeká.

Zajímalo mě, co se stane se samotným vztahem poté, co se do něj narodí dítě. Je to stejné, intenzivnější nebo se jednoduše přestanete zaobírat hloupostmi, protože už na ně nezbývá čas?

Mluvilo se o komunikaci, podrážděnosti, absenci sexu a o světě, ve kterém už není váš drahý číslo jedna (ale nakonec se s tím srovná).

Krušné začátky, ale dobré konce

Jak se tedy změní vztah s příchodem dítěte, co se s ním stane? Proklepla jsem dvě své kamarádky, které ví, o čem mluví, jsou totiž dvojnásobnými maminkami. Co tedy nastane po narození potomka? „Chlap žárlí, protože je na druhé kolejí, vlastně je na té nejposlednější koleji, která může být,“ začíná Gabriela, hned nato zasahuje Pavlína: „Velká změna byla v komunikaci, ta se dost zhoršila, úplně obrátila směr, řešily se jenom praktické věci.“

baby-22194_640

Miminko dáva zabrat oběma rodičům, i jejich vztahu. Zdroj: pixabay.com

Taky jsme si povídaly o tom, kdy tento stav pomine a co zpětně považují za největší zátěžovou zkouškou vztahu. „Nejtěžší je doba, po kterou kojíš, ani si nepřipadáš zvlášť přitažlivá, nemůžeš se hnout od dítěte a chlapi na dítě ještě moc nereagují. To neznamená, že své dítě nemají rádi, když trošku vyroste a už umí komunikovat a reagovat, je to lepší a lepší, ale první měsíce jsou záhul ve všech směrech, rozpovídá se Gabriela.

Co mi mateřství dalo

Nový přírůstek do rodiny je důkazem lásky, důkazem toho, že to myslíme vážně, někdy taky důkazem nerozvážnosti.

První měsíce jsou zátěžovou zkouškou nejen nás samých, ale i samotného vztahu. Dostalo se mi ale klidného ujištění, že chaos a drobné rozpory, které jsou na denním pořádku první měsíce po narození miminka, ustanou. Pak se můžete zase začít hádat třeba o to, kdo zapomněl vynést smetí, a radovat se z toho, jak vaše miminko roste.

Každá životní etapa má své krásné chvíle, své méně krásné chvíle a ty chvíle, na které bychom radši zapomněli. K tomu, abyste si z článku neodnesli jakýkoliv pocit negace, se nejlépe hodí povídání Pavlíny o jejím návratu do práce po mateřské.

„V práci, kam jsem teď nastoupila, si mě pořád chválí, jak jsem se rychle zaučila a že to, co se jiní učí měsíc, jsem se já naučila za týden. Mateřství mě naučilo perfektně si zorganizovat čas,“ směje se a uzavírá své povídání maminka Pavlína.

A co si o tom myslíte vy? Podělte se s námi o vaše názory a zkušenosti.

Zdroj perexové fotografie: pixabay.com

Lucie Hudcovičová

Lucie Hudcovičová

„Člověk musí mít vždycky cíl, ale nemusí se vždycky trefit.“ - Jan Werich. Já pevně věřím, že se trefím. Jsem věčný optimista a tak trochu malý zmatkář, mám ráda smích, dobrou společnost a nové výzvy, což psaní zcela určitě je.

Zanechte komentářVaše názory

  • Mata

    Taky mě to čeká, nemám obavy, těším se:)