Divadelní cesty pražskou čtyřkou

Divadlo / 21.7.2014

V dnešním díle pražských divadelních pochůzek zavítáme na pravý břeh Vltavy; do Nuslí, Michle, Braníka či Modřan, zkrátka projdeme se Prahou 4!

Divadlo Na Fidlovačce

Logo divadla. Zdroj: facebookové stránky Fidlovačky

Logo divadla. Zdroj: internetové stránky Fidlovačky

Kde je najdete: Divadlo Na Fidlovačce leží v pražských Nuslích naproti Nuselskému pivovaru, v Křesomyslově ulici 625.

Z historie: Divadlo bylo slavnostně otevřeno pod názvem Tylovo divadlo v roce 1921; v repertoáru byly zpočátku převážně operety. Během své existence několikrát změnilo svůj název, jeden ze známějších je Hudební divadlo v Nuslích. Fidlovačka nemá stálý ansámbl, jednotliví herci mají domluvené angažmá na konkrétní představení; neobsazovanějšími z nich jsou zakladatelé Eliška Balzerová a Tomáš Töpfer.

Z úspěchů: Nejúspěšnější inscenací Fidlovačky je Šumař na střeše, který je na repertoáru více než deset let. Roku 1998 obdrželo divadlo cenu Thálie jako zvláštní cenu kolegia a to jako první umělecký kolektiv oceněný cenou Thálie vůbec! Od roku 2000 má Divadlo Na Fidlovačce také vlastní tramvajovou zastávku. V roce 2006 zahájila provoz vedlejší scéna Divadla Na Fidlovačce, Komorní Fidlovačka, určená pro komornější repertoár. Od velké Fidlovačky dělí tu Komorní pár kroků a najdeme ji v Boleslavově ulici č. 13.

Co hrají: Fidlovačka se soustředí jak na klasické pecky typu My fair lady, Divotvorný hrnec, Šumař na střeše, tak na novější kusy převzaté ze zahraničí: Plný kapsy šutrů či veleúspěšný Můj báječný rozvod. Ve svých hrách sází hlavně na slavná jména – od zmíněného Töpfera přes Balzerovou, Vladyku či Brousky po Pazderkovou, Rychlého, Županiče…

Jak se tam dostat: Do Fidlovačky se lze dopravit prostřednictvím tramvajových linek na zastávku Divadlo Na Fidlovačce, případně s pomocí linky C, stanice Vyšehrad.

Na kolik to vyjde: Předprodej vstupenek začíná vždy 10. den v měsíci ve 12 hodin na přespříští měsíc; na lístky si připravte od 170 do 439 Kč.

Kde to zapít: Právě zhlédnuté představení doporučujeme spíše zajíst, neboť v okolí obou Fidlovaček se nachází překvapivé množství pizzerií: Lucky Luciano, Baretta, Pizza West. Na své si přijdou ovšem i milovníci zlatého moku s pěnou v podniku Zlý časy.

Branické divadlo

Herci Branického divadla. Zdroj: www.branickedivadlo.cz

Herci Branického divadla. Zdroj: www.branickedivadlo.cz

Z historie: První zmínky o Branickém divadle pocházejí už z roku 1925, kdy si kultury chtiví Braničané postavili vlastní divadelní a kulturní stánek. Roku 1993 se stala jeho provozovatelem společnost Letitie a podrobila jej rozsáhlé rekonstrukci; v roce 2011 vstoupilo Branické divadlo již do 19. sezóny pod tímto provozovatelem.

Z úspěchů: Branické divadlo se může pochlubit řadou věhlasných inscenací, které se zde zrodily: Víš přece, že neslyším, když teče voda; Prolhaná Ketty; Revizor; S tvojí dcerou ne; Hadrián z Římsů; Lucerna a Světáci; všechny tyto a mnohé další inscenace zde zaznamenaly premiéru a staly se součástí trvalého repertoáru.

Co hrají: Hry branického divadla lze zařadit převážně do komediálního žánru (v uplynulé sezóně nabídlo divákům 52 různých titulů spíše komediálně laděných); Branické divadlo dále pořádá koncerty vážné i populární hudby, taneční a zábavné večery. Mezi ansáblem najdeme řadu zvučných jmen: od Adamovské, Čenského, Andrlové, Donutila, Bouškové, Fialové přes Konvalinkovou, Hrušínského, Krausovou, Morávkoovu až po Stašovou, Nárožného, Postráneckého, Rodena či Vydru.

Jak se tam dostat: Branické divadlo najdeme v Branické ulici 411/63, ve stanici U staré pošty (autobusem ze Smíchovského nádraží či z metra Budějovická).

Na kolik to vyjde: Vstupenky lze zakoupit přímo v pokladně divadla. Divadlo ovšem poskytuje celou řadu slev a dárkových karet!

Kde to zapít: Pár kroků od divadla lze navštívit Cukrárnu u Divadla nebo luxusnější restauraci v hotelu Czech Inn Hotels.

Poznámka pod čarou: Z facebookových stránek divadla, resp. z dotazů zájemců vyplývá, že divadlo je v současné době (snad kvůli rekonstrukci) dočasně zavřené.

Divadlo Na Jezerce

Historie: Chceme-li nahlédnout do dějin Divadla Na Jezerce, je třeba prozkoumat historii jednoho z našich nejstarších hereckých rodů, jehož zakladatelem se stal následovatel J. K. Tyla Ondřej Červíček. Zpočátku i později tvořili herecký ansámbl společnosti především členové rodiny. Vnučka Ondřeje Červíčka, Hermína Červíčková, se na jaře 1920 provdala za herce Rudolfa Böhma-Hrušínského, pozdějšího člena Osvobozeného divadla a Divadla Vlasty Buriana. Za čas se manželům narodil syn Rudolf, odmalička obklopen divadlem a veden lásce k tomuto stánku umění. Činnost společnosti, byť přežila obě dvě světové války, byla bohužel ukončena spolu s činností ostatních českých divadel v Protektorátu Čechy a Morava 31. září 1944 a po válce již nebyla obnovena. Na rodinnou tradici navázal až herec Jan Hrušínský, když založil Divadelní společnost Jana Hrušínského a v prosinci r. 2004 Divadlo Na Jezerce.

Co hrají: V repertoáru DNJ si snad musí vybrat každý; nabízí se inscenace pod režijním dohledem Jana Hřebejka (Manželské vraždění, Na dotek či Musíme si pomáhat), Ondřeje Sokola (Zahraj to znovu, Same) nebo Jana Hrušínského (Jeppe z vršku, Charleyova teta). Z ohlasů diváků i odborné kritiky na stránkách divadla vyplývá, že kdo jej ještě nenavštívil, neměl by déle váhat! Stejně jako ostatní divadla na pražské čtyřce, i toto se pyšní řadou renomovaných herců: Bohdalová, Burger, Dolanský, Dušek, Goldflam, Hrušínský, Holub, Hrzánová, Issová, Kostka, Lipský, Taclík, Vacek, Zawadská…

Jak se tam dostat: Divadlo Na Jezerce se překvapivě nachází v ulici Na Jezerce 1451, pár metrů od stanice Pankrác, tramvají č. 11 do stanice Pod Jezerkou, autobusem č. 188 do stanice Jezerka.

Na kolik to vyjde: Vstupenky lze pořídit od 100 do 450 Kč. DNJ je nakloněno k poskytování nejrůznějších slev či last minute vstupenek.

Kde to zapít: To bychom také rádi věděli. Nebudete-li chtít využít nabídku divadelního baru, budete asi nuceni se projít ve snaze nalézt příhodný podnik… Nebo je mezi čtenáři znalec nuselských pivnic?

Zdroj perexové fotografie: SXC.hu

Hana Bulejová

Zanechte komentář