To nejlepší z Cannes aneb letošní filmový festival

Film Kultura / 10.6.2014

Na jihu Francie v půvabném městě Cannes se konal letos již 67. ročník slavného filmového festivalu. Kdo získal Zlatou palmu a kdo se postaral o největší skandál? Čtěte dál!

Vítězové festivalu v Cannes 2014

Zlatá palma: Winter Sleep

Velká cena poroty: The Wonders

Nej režisér: Bennett Miller (Foxcatcher)

Nej scénář Andrey Zvyagintsev a Oleg Negin (Leviathan)  

Nej herečka: Julianne Moore (Maps to the Stars)

Nej herec: Timothy Spall (Mr. Turner)

Cena poroty: Mommy, Goodbye to Language

Festival se konal od 14. do 25. května, letos naposledy pod vedením ředitele Gilla Jacoba, který na něm pracuje už od 70. let 20. století. Příští rok Jacoba s největší pravděpodobností vystřídá Pierre Lescure, což může pro další léta této události znamenat velké změny. Letošní ročník však proběhl hladce a bez zásadních komplikací a my si teď shrneme nejdůležitější momenty z průběhu festivalu.

Zavržená kněžna Nicole Kidman

Jak už tomu bývá, velké události, na kterých se objeví mnoho celebrit, potřebují k získání a udržení popularity sem tam nějaký pořádný skandál, stejně jako polévka potřebuje koření, jinak je zkrátka bez chuti. Ten první letošní na sebe nenechal dlouho čekat. Zahajovacím filmem letošního festivalu bylo dílo Oliviera Dahana Grace of Monaco (Grace, kněžna monacká), životopisný snímek o herečce a později monacké kněžně Grace Kelly. Knížecí rodina se však ještě před zahájením festivalu od tohoto filmu distancovala kvůli nedostatkům a nepřesnostem a kritiky se dočkal i při promítání, kde ho diváci vypískali. A tak největším lákadlem tohoto snímku zůstává překrásná Nicole Kidman.

Nicole Kidman jako monacká kněžna. Zdroj: Bontonfilm

Nicole Kidman jako monacká kněžna. Zdroj: Bontonfilm

Politika nemá šanci

O další pozdvižení se postarali režisér Abel Ferrari a producent Vincent Maraval s filmem Welcome to New York o sexuálním skandálu, za který zaplatil kariérou jeden významný francouzský politik. Film se právě kvůli svému tématu nedostal do oficiálního programu festivalu, a proto se oba pánové rozhodli, že se premiéra odehraje během konání přehlídky na internetu za pouhých 7 euro, což je dolní hranice ceny lístků do kina. Třeba se jednou dočkáme toho, že se světové filmové festivaly budou konat prostřednictvím internetu a ceny se budou udělovat přes Skype!

Kdo rozdával ceny?

Dost už ale bylo skandálů, pojďme se podívat, kdo letos zodpovídal za udílení cen a vybíral ty nejlepší z nejlepších filmů promítaných v rámci festivalu. V čele poroty seděla novozélandská herečka a scenáristka Jane Champion, která za svůj film The Piano získala nejen Oscara za nejlepší režii, ale také právě Zlatou palmu v Cannes v roce 1993. Dalšími členy poroty byli z těch nejznámějších například francouzská bond girl Carole Bouquet, americký herec Willem Dafoe, známý z filmu Spiderman, a mnoho dalších herců a režisérů z různých koutů světa.

Složení poroty na festivalu v Cannes 2014. Zdroj: koláž

Složení poroty na festivalu v Cannes 2014. Zdroj: koláž

A teď trocha teorie

Abychom si mohli říct, kdo dostal jaké ocenění, je důležité vědět, jaké ceny je vůbec možné na tomto festivalu vyhrát. Program je rozdělen do několika částí.

Nejvýznamnější je tzv. hlavní soutěž, kde dvacet vybraných filmů soutěží o Zlatou palmu, nejprestižnější cenu festivalu. Kategorie krátkometrážních filmů má vlastní cenu – Zlatou palmu za nejlepší krátký film. Dále se promítají filmy mimo soutěž, které jsou oživením festivalu a nebojují o hlavní cenu.

V kategorii un certain regard se představuje dvacet filmů vybraných z různých zemí, originálních a odlišných prací méně známých režisérů a scenáristů, cílem je podpora a pomoc s propagací. Porota si podle svého vkusu vybere filmy do kategorie zvláštní promítání a v neposlední řadě se představí filmy z kategorie cinéfondation – kolem padesáti krátkých a středně dlouhých filmů z filmových škol z celého světa.

Každá kategorie má svá vlastní udělovaná ocenění, nejvýznamnější pro média a pro veřejnost jsou však ceny udělované v kategorii hlavní soutěž.

Seznam cen, o které se bojuje v Cannes v hlavní soutěži: Zlatá palma, Velká cena poroty, Nejlepší herec, Nejlepší herečka, Nejlepší scénář, Cena poroty, Zlatá palma za nejlepší krátký film, Zlatá kamera – Nejlepší filmový debut.

A kdo to tedy vlastně vyhrál?

Tak už vás nebudu déle napínat a prozradím vám, že letošním nejlepším snímkem na festivale v Cannes se stal Winter Sleep od tureckého režiséra Nuriho Ceylana. 

 
Cenu pro nejlepšího herce si odnesl Timothy Spall za výkon v dramatu Mr. Turner o tomto slavném britském malíři.

Nejlepší herečkou se stala Julianne Moore za roli hysterické herečky ve filmu Maps to the Stars. 

Filmové festivaly vždy doprovází slavnostní atmosféra, nablýskaná auta, zdobené šaty a červený koberec. Přehlídka filmů v Cannes má však vždy něco navíc. Pohodovou atmosféru, azurové pobřeží a sluncem zalité pláže. A my se díky němu zas na nějakou dobu nemusíme trápit s vybíráním filmů na Googlu, protože festivalová porota to udělala za nás. Festival je u konce a nám  nezbývá, než s nadšením očekávat, co nám přinese další rok.

Zdroj perexové fotografie: oficiální stránky festivalu

Aneta Baierová

Zanechte komentář