Od kočárů k bikinám – historie plavek

Krása a móda / 15.6.2014

Zatykač i pohoršení, to mají na svědomí neškodné plavky. Jak se s časem změnily a kolik úsilí je dostalo tam, kde jsou dnes?

Jak to všechno začalo

Fresky nalezené v Pompejích,  zdroj: Wikimedia

Fresky nalezené v Pompejích. Zdroj: Wikimedia

První předchůdce plavek najdeme už v antickém Řecku roku 1400 př.n.l. Tehdy však plavky sloužily spíš ke sportovním účelům, kdežto o několik tisíc let později, v osmnáctém století, byl tento sporý kus oděvu radikálně odmítán, řekla bych, že doslova pohřben. Do moře v té době dámy jezdí na vozech a kočárech, topí se ve vlnách v ohromných sukních a z výšky připomínají barevné lekníny. Tehdejší plavecký úbor byl ušit z neprůsvitné látky a samozřejmostí byly i boty a nespočet spodniček. Asi chápete, že tehdy koupání nebylo příliš oblíbenou záležitostí.

Annette Kellerman, zdroj: Wikimedia

Annette Kellerman. Zdroj: Wikimedia

A jde se zkracovat

O několik let později už můžeme vidět dámy v nové verzi plavek – dlouhý župánek, nohavice ke kotníkům a vysoko šněrované boty či baletní cvičky byly nutností. O praktičnosti ale zase nemůže být řeč, neboť, jak doba chtěla, nechybělo velké množství šperků, volánů a límců. A aby toho ještě nebylo málo, ženy nevyrazily na pláž bez ochrany slunečníků a klobouků. Tady zřejmě vzniklo známé přísloví, že pro krásu se musí trpět…

Někdo to už musí změnit

Annette Kellerman, vodní balerína, kterou znal brzy celý svět. Tahle odvážná plavkyně se prvně ukázala v Bostonu roku 1907 v uplém plaveckém úboru odhalujícím ramena, krk i nohy a ihned po svém výstupu byla zatčena. Ani to ji neodradilo a po svém propuštění, kdy soudce nakonec uznal, že pro sport je těsné oblečení pohodlnější, prezentovala svůj model i ve filmech. Tehdy byla znát velká síla Hollywoodu a mravní normy se pomalu začínají měnit.

LADIES HOME JOURNAL, SWIMSUIT LAYOUT

Zdroj: photl.com

Atomový výbuch ve světě plážové módy

Píše se rok 1946 a po plavkách odhalujících celá záda přichází další boom ve světě plážové dámské módy. Francouz Jacques Heim předvedl v Cannes dvoudílné plavky s názvem Atome a sloganem nejmenší plavky na světě. To byl však jen začátek, neboť krátce po něm přichází Luis Reárd a ukazuje světu trend všech následujících sezón. Plavky nesoucí název po ostrově, kde Američané pouhé čtyři dny před přehlídkou testovali atomové zbraně, a ideologií menší, než nejmenší plavky na světě – bikiny. Jak sám Reárd říkal, jednalo se o atomový výbuch ve světě módy. V té době je nechtěla předvést žádná modelka, proto se po mole musela projít neznámá striptérka.

Brigitte Bardot v Cannes, zdroj: Wikimedia

Brigitte Bardot v Cannes. Zdroj: Wikimedia

Jak to bude dál?

Tyto plavky si oblíbilo mnoho žen, zejména Brigitte Bardot, která vzbudila obrovské pohoršení, když se v bikinách procházela na festivalu v Cannes nebo na plážích ve filmu A bůh stvořil ženu. Následující léta můžeme vidět všechny typy plavek, 80. a 90. léta přinášejí vysoce vykrojené kalhotky a plakáty Pamely Anderson plní chlapecké pokoje. Konečně jsme v přítomnosti, pláže jsou doslova přehlídkou všemožných střihů, barev i vzorů a návrháři čerpají inspiraci z let minulých. Výjimkou nejsou ani ženy nahoře bez, tak jsem zvědavá, jestli třeba za pár let, budou mít výrobci plavek ještě vůbec co na práci.  

Zdroj perexové fotografie: ma-chr.com

Veronika Tázlerová

Veronika Tázlerová

Studium, káva, móda, jazyky, knihy, cestování, psaní... Co víc říct? Sledujte mě i na instagramu @veronikatazlerova

Zanechte komentář