Zpěvák Jakub Ondra: Být komerční je dělat to, co budou lidé kupovat i mít rádi

Hudba Kultura / 19.6.2014

Jakub Ondra (19) je mladý začínající hudebník, který je znám svou písní Malý princ. V rozhovoru například prozradil, se kterým českým hudebním producentem bude nahrávat své CD.

Hned po koncertu, kam mě Jakub Ondra pozval, jsme si sedli v klubu a probrali pár věcí. Překvapilo mě, jak je milý a zároveň upřímný. Mluví otevřeně a každý svůj názor si umí obhájit. Tento mladý talentovaný muž má na svém kontě úspěšný singl Malý princ a v plánu toho do budoucna nemá rozhodně málo. Kromě koncertů ho můžete pravidelně potkávat přímo v pražských ulicích, kde hraje skoro denně.

Jak ses vůbec k hudbě dostal?
Když mi bylo sedm let, rodiče mě nutili chodit do sboru. V něm se mi moc nelíbilo, protože tam bylo moc holek a já byl takový ten malý kluk, který říkal: „Aaa, né, holky ne.” Tak jsem tam přestal chodit. Potom jsem začal hrát na kytaru a po rozchodu s jednou slečnou jsem vystupoval také v Holandsku. Tam jsem se rozhodl, že se chci hudbou živit.

Co tě inspiruje ve tvé tvorbě?
Upřímně řečeno jsou to knížky. Ne, začal jsem špatně. Jsou to holky, knížky a alkohol. Navzdory tomu, co jsem právě řekl, nepiju zase tak často (smích).

Málokdo ví, že ses zúčastnil soutěže Česko Slovensko má talent. Jak na to vzpomínáš?
Taková soutěž by snad ani v Česku neměla existovat. Vítěze stejně vyberou dopředu. Ať to mají v Británii, ale ne tady. V Talentu jsem měl jít do semifinále, ale potom, co mi nabídli šílenou smlouvu, jsem odmítl. Základ úspěchu je stejně jenom tvrdá práce a nic víc.

Co pro tebe znamená Malý princ?
Výborná knížka. Je to příběh, ve kterém jsem se našel. Také je to písnička, kterou jsem mohl ztvárnit daleko lépe.

Máš pocit, že není dost dobrá?
Samotná knížka mi přijde opravdu hodně chytrá. To, o čem je můj text, vidím jako zlomek z celé pointy, který jsem si ještě ke všemu sobecky vzal pro příběh, jež se stal mně.

Jak vnímáš její úspěch?
Úspěch je hrozně prázdný pojem. Naplňují ho jen lidé. Co je úspěch pro tebe, nemusí být úspěch pro mě. Nemyslím si, že by písnička Malý princ byla kdovíjak úspěšná. Že se dostala do rádií a do televize je samozřejmě fajn a byla to šance, jak načrtnout lidem, co budu do budoucna dělat dál.

Plánuješ kromě vystupování na několika hudebních festivalech ještě něco?
Chci vydat další singl a na konci léta také album. Co se festivalů týče, budeme s kapelou hrát na Hradech.cz a pár dalších akcích. Objevím se taky ve filmu, který poběží v létě v kinech.

S kým svou desku nahráváš?
S hudebním producentem Martinem Ledvinou, což je člověk, který spolupracoval například s Tomášem Klusem, Anetou Langerovou nebo Markem Ztraceným. Instrumentály mi nahrávají kluci, se kterými vystupuji.

Jak ses ke spolupráci s Martinem Ledvinou dostal?
Můj současný manažer Martin Červinka viděl moje vystoupení na ulici a oslovil mě. Dovedl mě právě k Martinu Ledvinovi. Spolupráce s ním je velmi příjemná. Jsem mu naprosto odevzdaný a věřím mu.

Máš nějaký vysněný hudební cíl?
Chtěl bych vyhrát zlatého Slavíka.

Proč Slavíka a ne Anděla?
Slavík je anketa popularity. Je o tom, jak jsi oblíbená. Anděl je mnohem víc o tom, jak jsi dobrá. Proto bych spíš chtěl, aby mě ocenili obyčejní lidé než odborníci.

Hodně lidí tě srovnává s Tomášem Klusem. Jak to vnímáš?
Beru to jako plus i jako mínus. Zaprvé mi to lichotí, protože ho považuji za profesionála. Je to člověk vysoko nade mnou, ale na druhou stranu, bych chtěl vytvořit něco svého. Chci, aby si lidé řekli: „Aha, tohle zní jako Ondra.”

Takže bys s ním spolupracovat nechtěl?
Těžko říct. Kdybych začal dělat s Tomášem Klusem, lidé by si to začali spojovat. Říkali by: „Tohle je horší nebo novej Tomáš Klus.” A já chci vytvořit něco svého. Dal bych si duet spíš s Edem Sheeranem. To je můj hudební vzor.

VDR508668_jakubondra

Jakub Ondra. Zdroj: Archiv Jakuba Ondry

Jak vůbec vnímáš českou hudební scénu?
Já ani nevím. Jsou tu kvalitní věci, co nemají takovou pozornost, jakou by si zasloužily. Pak jsou tady kvalitní věci, které pozornost mají a pak je tady spousta špatných věcí, které mají mega pozornost a nezaslouží si ji.

Co ty a komerce?
Malý princ je komerční. Kdyby nebyl, tak ho nehraje rádio a televize. Být komerční je dělat něco, co lidi budou kupovat a co budou mít zároveň rádi. Já mám štěstí, že to co dělám přirozeně, mají lidi rádi – samozřejmě ne všichni. Svoji tvorbou se trefuji do kořenů české hudby, protože tady je „písničkaření” zaběhlé. Co u nás momentálně frčí mi není vůbec příjemné. 

Když se bavíme o komerci, napadá mě třeba jméno Adam Mišík, který je tvůj kamarád. Jak se stavíš k jeho tvorbě?
Považuji ho za kamaráda, akorát nesouhlasím s tím, jak vede svoji kariéru. Klidně bych pro něj napsal písničku, ale nikdy bych s ním nechtěl odehrát koncert. Adam totiž postavil komerci nad hudbu a takové lidi nerespektuji. Má sice talent, něco dobrého na něm je, ale já bych nikdy nevtáhl svoje jméno do něčeho, co mi nepřipadá dobré.

Myslíš, že ti všechna tahle pokora vydrží?
Nejsem o tom přesvědčený, ale doufám v to. Umím přiznat svoji chybu. Třeba dnes jsem zazpíval spoustu špatných tónů (smích). Nemůžu být slavný a namyšlený, protože by mě potom odsoudili nejen lidé, ale i já sám.

Co na tvoje působení říká tvoje rodina a kamarádi?
Rodina mě nepodporuje. Nepřejí si, abych byl muzikant. Nemyslí si, že jsem dobrý. Můj úspěch je těší, ale ve skrytu duše si myslí, že dělám něco, co mě neuživí, ale dostane do průšvihu. Zato kamarádi mě podporují moc a já jsem jim za to velice vděčný.

Zdroj fotografií: Archiv Jakuba Ondry

Zdroj videa: Youtube.com

Nicol Prosová

Nicol Prosová

Zanechte komentář