Knížka 50 výletů na rozhledny je pro rodinu jako stvořená

Cestování / 6.6.2014

Rozhlédněte se po české krajině z nejkrásnějších rozhleden a vyhlídkových míst společně s knihou 50 výletů na rozhledny. Zde vám přinášíme recenzi.

Když už to konečně vypadá, že nám léto pomalu ale jistě přichází, byla by škoda toho nevyužít k nějakému zajímavému výletu. Že vás zrovna teď žádné místo k navštívení nenapadá? Nevěšte hlavu, inspirací pro vás může být právě tato kniha z edice Rodinné toulky nakladatelství Ikar – 50 výletů na rozhledny autorů Petra Davida a Vladimíra Soukupa.

Na začátku knihy najdeme mapu s čísly všech popisovaných rozhleden.

Na začátku knihy najdeme mapu s čísly všech popisovaných rozhleden.

Co v knize najdeme a jak je strukturovaná?

Knížka není tak úplně typickým turistickým průvodcem, neboť zde převládá hlavně beletristický styl psaní, ke každé zmíněné rozhledně nebo vyhlídkovému místu se totiž váže nějaký skutečný příběh či pověst. Nechybí však ani praktické informace jako popis trasy, tipy na prožití volného času, výškový profil trasy, vstupné, parkování, otevírací doba a mnoho dalšího. Úvod zabírá opravdu minimální část knihy, je rozepsán pouze na jednu stránku, což pokládáme za plus.

Úvod do knížky je tak akorát dlouhý a výstižný.

Úvod do knížky je tak akorát dlouhý a výstižný.

Hned na začátku v knize najdeme mapu České republiky, v níž jsou vyznačena všechna místa v knize popisovaná, tudíž přehledně zjistíte, zda se autoři zmiňují i o rozhlednách ve vašem okolí. Podle svého umístění jsou rozhledny v knize také řazeny, jako první si můžeme přečíst o pražském Petříně, dále následuje kraj Středočeský, Královéhradecký, Pardubický a tak dále napříč celou zemí.

Pojďme se rozhlížet!

V průvodci jsou každé rozhledně věnovány čtyři stránky. Nejprve se dozvíme obecné informace o rozhledně či například v případě Sněžky o samotné hoře. Autoři uvádí výšku, co v okolí můžeme vidět a něco málo z historie.

Kus Paříže nad Vltavou

Když se početná výprava, zorganizovaná Klubem českých turistů, vrátila v roce 1889 ze světové výstavy v Paříži, netajila své nadšení. Nejvíc ležela účastníkům v hlavě 300 metrů vysoká Eiffelova věž. „Mít něco takového v Praze, třeba na Petříně,“ povzdychl si tehdejší předseda Vojta Náprstek. „A proč ne,“ namítl kdosi, „za dva roky se bude konat Zemská jubilejní výstava, to by byl panečku exponát!“ (…)

Poté přichází zmiňovaný příběh nebo pověst, který je věnovaný hlavně dětským čtenářům, to dokládají i barevné ilustrace Petra Urbana.

Kniha skutečně naplňuje podstatu edice Rodinné toulky – pro každého člena rodiny zde jsou ty pravé informace. Otočíme-li stránku, najdeme další notnou dávku praktických informací doplněných fotografiemi a výřezem mapky. Boxíky, kterými autoři nešetřili, nám navrhují, co dělat s volným časem v okolí rozhledny, případně kde se ubytovat a dát si dobrý oběd.

V knize by rozhodně mohlo být více zvýrazněného textu. Obsahově se však nic vytknout nedá.

V knize by rozhodně mohlo být více zvýrazněného textu. Obsahově se však nic vytknout nedá.

Kladně musíme ohodnotit celkovou přehlednost knihy, co se týče řazení míst a dodržení naprosto stejného konceptu u každé rozhledny, plusem je i jmenný rejstřík na konci průvodce. To už však neplatí u jednotlivých textů, většina je totiž psána v kurzívě. Zřejmě by bylo vhodnější používat více zvýraznění v souvislém textu pomocí tučného písma anebo právě kurzívy, nepoužívat však stejné písmo pro celý text.

Ubírá to na rychlé orientaci čtenáře v textu a tím pádem snižuje pravděpodobnost toho, že si knihu rodina skutečně přibalí na svůj výlet a bude v ní za pochodu vyhledávat informace. Přitom její další parametry jsou pro to jako stvořené, kniha není těžká ani velká, má 216 stran, lepenou vazbu, ale desky jsou zpevněné.

Obal knihy je pevný a tudíž vhodný k cestování.

Obal knihy je pevný, a tudíž vhodný k cestování.

Pokud má však kniha plnit funkci inspirace pro rodinný výlet, odvádí tento záměr na jedničku. Před cestou tatínek přečte důležité informace, nastuduje trasu a v autě nebo na obědě v nedaleké restauraci může maminka před nebo po návštěvě rozhledny přečíst dětem tajuplný příběh. Tak by totiž podle autorů měl pravý rodinný výlet zřejmě probíhat.

Rodinné toulky: 50 výletů na rozhledny; Petr David, Vladimír Soukup; Ikar 2013; 349 Kč

Zdroj všech fotografií: Eliška Vrbová, Generace 21

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář