30. kolo Gambrinus ligy

Oloumouc po 30 letech opouští první ligu

Sport / 4.6.2014

Třicáté kolo Gambrinus ligy udělalo tečku za sezónou 2013/14 a určilo dva sestupující, kterými se stalo Znojmo a Olomouc.

Poslední kolo nejvyšší české fotbalové soutěže odkrylo zbývající hádanku, a to které dva týmy opustí elitu a příští ročník si zahrají Fotbalovou národní ligu. V sestupový vodách byly namočeny dva moravské týmy, Znojmo a Olomouc, a dva pražské týmy, Bohemians a Slavia.

Klokani s Plzní bod uválčili

Z kvarteta nejhorších na tom byli nejlépe Sešívaní, kteří si mohli dovolit prohrát, pokud by Bohemians a Olomouc naplno nebodovaly. Slavia na tento fakt spoléhala možná až příliš a v Ostravě toho moc nepředvedla a prohrála 0:2 po gólech Ghaňana Narha. To jejich vršovičtí sousedé se hry o záchranu zhostili o mnoho lépe. Klokani proti Plzni podali velmi bojovný a obětavý výkon, kterým nakonec ubránili bezbrankovou remízu a získali veledůležitý bod.

Olomouc na výhru nedosáhla

Olomoucká Sigma hrála v Liberci a potřebovala vyhrát. Její plány na setrvání v lize však po půlhodině hry naboural liberecký střelec posledních týdnů David Pavelka. Sigma byla aktivnější a odehrála jeden z nejlepších zápasů za poslední dobu, stačilo jí to ale pouze na vyrovnání zásluhou Varadiho.

Logo Sigma Olomouc

Toto logo nebude po třiceti letech k vidění na prvoligových stadionech.

Ani závěrečný nápor další branku nepřinesl a vzhledem k remíze Klokanů tak první jarní bod ze hřišť soupeřů nakonec Hanákům k záchraně nestačil. Tradiční moravský klub tak opouští nejvyšší ligu po třiceti letech. Kdo by to byl řekl po prvním jarním kole, kdy Olomouc deklasovala Slavii 5:1. Od té doby však dokázala porazit pouze Bohemians a Znojmo.

Znojmo nakonec poslední

Znojmo bylo ve své premiérové prvoligové sezóně hlavním adeptem na sestup. Po devíti kolech mělo na kontě pouhé tři body a bylo opravdu na odpis. Výhra nad Mladou Boleslaví v desátém kole vlila ale Jihomoravanům krev do žil a nakonec bojovali o setrvání v první lize až do posledního kola.

Jelikož brněnský azyl byl obsazen, udělalo Znojmo tečku za svými „domácími“ zápasy v Jihlavě, kde hostilo Duklu. Ta se dostala do vedení sedm minut před poločasem zásluhou Pospěchovy proměněné penalty. O pár minut později si pak ten samý muž stejnou situaci zopakoval a zvýšil na 2:0. Ve druhém poločase již gól nepadl, Znojmo tak nevstřelilo gól potřetí za sebou a z posledního místa v tabulce se vrací do druhé ligy.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons