Co nás zaujalo v květnu?

V obraze / 6.6.2014

Květen byl obdobím katastrof i cestovatelských překvapení. Pojďte se společně s námi podívat, jaké události nás v minulém měsíci nejvíce zaujaly.

10 let v EU a eurovolby – jak nás krmí média?

Tento příspěvek měl být původně krátkým informativním shrnutím oslav 10 let od přistoupení k EUmizivé účasti na volbách do Evropského parlamentu. Jelikož ale máme k tématu co říct, začalo to v nás postupně vřít rozhořčením nad poslušným přitakáváním médiím a přejímáním černobílého obrazu, který nám novináři (nejen o problematice EU) předkládají.

Stejně jako na českou vládu, i na EU máme každý trochu jiný názor. Potud vše v pořádku, až na to, že o tom nemluvíme. Respektive mluvíme, ale papouškujeme, co jsme zaslechli v médiích, na přednášce nebo od produkčního Karla, protože ten hodně čte a má tyhle věci v malíku. Názory přejímáme, nevyměňujeme ani nestavíme do opozice. Proč s takovými mediálními Karly nediskutujeme, neptáme se, proč a jak tohle (ne)funguje, nepídíme se po detailech? Neučíme se a nerosteme, jen hltáme?

V den, kdy se přestaneme ptát a učit, přestaneme také žít. – Albert Einstein

A tak místo toho, abychom se v květnu zastavili a reálně se zamysleli, co se nám na členství v EU skutečně líbí nebo nelíbí (nám, nikoli vševědoucímu staříkovi v baru), raději rozhořčeně přikyvujeme článkům typu „Před 10 lety jsme nastoupili do otroctví“. Nikdo vám nebere skeptický názor na EU ani odmítání eura. Na to máte právo a dost možná i relevantní argumenty. Jen příště s trochou (intuitivního) citu. A zápalem, který vám tak sluší.

Přemýšlejte nad tím, co čtete. Zdroj: Shutterstock.com

Přemýšlejte nad tím, co čtete. Zdroj: Shutterstock.com

Povodňové stavy, kam se podíváš

Kvůli častým přeháňkám a bouřkám se Česká republika proměňovala a bohužel stále mění v rozvodněné území. Povodňové stavy nejsou vyhlašovány plošně, ale hlášení o zvýšení hladiny řek už jsme z médií slyšeli snad ze všech stran a koutů České republiky. Voda mnoha lidem zatopila sklepy, zničila zahrady nebo dokonce zaplavila i celé přízemní části domů.  A ani letos se Praha povodním zcela nevyhnula. Tam se voda dostala do stanice metra nebo do suterénu Národní knihovny. Doufejme, že počasí se už brzy umoudří.

Otřesy u Chebu a Kraslic

Ačkoliv otřesy půdy jsou u nás spíše vzácností než jevem, kterého bychom se měli permanentně bát, obyvatelé Sokolovska zažili na konci května silné zemětřesení. Podle dokumentace otřesy dosáhly síly až 4,5 stupně Richterovy škály. Obyvatele tento přírodní jev vyděsil, někteří utíkali ven z domovů, avšak jak se zdá, oblast kolem Chebu a Kraslic není ani zdaleka klidnou oblastí. Poslední, jen o něco málo menší zemětřesení je postihlo jen týden předtím.

Důlní neštěstí v turecké Somě

Ani v současnosti, přestože jsme obklopeni kontrolními a bezpečnostními systémy, se bohužel nedokážeme úplně vyhnout všem neštěstím. Jedno takové se přihodilo poblíž tureckého města Soma v uhelném dole. Katastrofa si vyžádala necelé tři stovky obětí, některé osoby jsou stále pohřešované. Důlní společnost přesvědčeně tvrdí, že chyba nebyla na její straně, nikdo však zatím neví, kdo katastrofu způsobil.

Na veslici přes Tichý oceán

Rus Fjodor Koňuchov nedávno světu ukázal, že síly mu vystačí i na převeslování celého Tichého oceánu. Informační média oznámila, že trasu dlouhou sedmnáct tisíc kilometrů překonal za 160 dnů. Jeho cesta vedla z Chile do australského Brisbane. Není to však jeho první dosažený rekord, v minulosti například také stanul na vrcholcích největších hor všech kontinentů. A co vy, vážení čtenáři, také byste dokázali převeslovat celý oceán?

Zdroje videa: YouTube.com

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Markéta Popelářová

Markéta Popelářová

Na světě je plno věcí, které mě dokážou nadchnout. Ale když začnete konverzovat na téma vzdělávání, věřte mi, jdete na jistotu. Stejně tak si ale s vámi ráda popovídám o cestování, jazycích, zajímavých lidech, hezkých kavárnách a minimalismu. Nejen prostřednictvím článků se pokouším přispět k tomu, aby se lidé dozvídali o nových projektech a myšlenkách, které by je mohly inspirovat k cestě za svými vlastními cíli. Protože na dělání toho, co nás baví, není v životě nikdy pozdě.

Zanechte komentář