Praha pije víno, a vy?

Na talíři / 5.6.2014

Praha byla dříve obklopena stovkami vinic, a i přesto, že jich zbylo jen pár, zůstává stále vinařským městem. Právě o tom vás přesvědčí první ročník festivalu Prague Drinks Wine.

Historie pražských vinic

Dnes už o existenci vinic tiše svědčí jenom pražská čtvrť královských Vinohrad, ale vinařství má na území Prahy bohatou tradici a to už od dob Karla IV., který do Prahy nechal přivézt tu nejkvalitnější vinnou révu z Francie a Rakouska, jejíž tradice se zde udržela až do 30leté války. V roce 1358 nechal tenhle moudrý pán zakládat vinice na veškeré volné půdě do vzdálenosti tří mil od Prahy a osvobodil zakladatele vinice od všech poplatků jenom proto, že později odváděli 12 litrů vína z každé úrody jako desátek. Díky tomu se z Prahy stala významná a rozlehlá vinařská metropole.

Jestli máte rádi dobré víno v dobré společnosti, navštivte v prvním červnovém víkendu sklepení Trojského zámečku a vychutnejte si autentická přírodní vína ze střední Evropy, které do Prahy přináší právě festival Prague Drings Wine  již 6. – 7. června.

Festival nabízí vína z významných historických i současných vinařských metropolí bývalého Rakouska-Uherska (Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Rakousko, Slovinsko či Itálie) a to od téměř padesátky těch nejlepších z místních vinařů. Degustaci zde povede i Isabelle Legeron, Master of Wine a zakladatelka festivalu přírodních vín.

Přijďte se s přáteli pobavit nad dobrým vínem.

Přijďte se s přáteli pobavit nad dobrým vínem.

Přírodní vína?

Jak sám název napovídá, jedná se o vína vyráběná bez chemického ošetření a dodatečných přídavků, jako jsou postřiky a selektované kvasinky. Díky tradičním a originálním recepturám si tato vína zachovávají specifickou lehce zakalenou barvu a lahodnou chuť. Mluvíme o vínech té nejvyšší jakosti, která vznikají bez procesu cukření a díky tomu zůstávají přirozeně sladká a chutná. Přídomky, na které vás může víno tohoto festivalu uchvátit, jsou nepochybně slova jako nevšední, kvalitní, originální a poctivé.

Festival Prague Drinks Wine není jen o degustaci dobrého vína, ale nese se v duchu autentičnosti Rakouska-Uherska, kde vinaři z výše zmíněných oblastí pěstovali révu a připravovali dobré víno pod křídly habsburské monarchie, a nabízí tak unikátní příležitost ochutnat víno, jaké popíjel třeba Franz Kafka, když přemýšlel o nesmrtelnosti brouka.

Degustace vín bude soustředěna do prostorného sklepení Trojského zámku a vše ostatní ve venkovních stáncích v zámeckém areálu, kde si budete moci vydechnout od popíjení. O studené lahůdky se bude starat Sklizeno, o teplou kuchyni karlínský Krystal Mozaika Bistro, pelhřimovský pivovar Poutník a připraveny budou i stánky s kávou a čajem. Děti bude možno bezpečně odložit v dětském koutku střeženém profi chůvami. Aby nechybělo málo k dokonalosti, jsou organizátoři připraveni i na nepřízeň počasí, tak neváhejte už ani chvíli, protože lístky rychle mizí.

Příznivý program mile doplňuje i příznivá cena za 550 korun na den (na místě 650), popřípadě 950 korun na celý víkend.

Více informací na www.praguedrinkswine.cz

Zdroj fotografií: photl.com

Magdaléna Simonová

Magdaléna Simonová

Jednoduše miluju jídlo - za plotnou i za stolem a chci tyhle požitky sdílet s okolím. Když nejím a nevařím, studuju sociologii na UK, píšu o hudbě a pracuju v mediálním výzkumu.

Zanechte komentář