Stratford nad Avonou

Navštívit, či nenavštívit? To je, oč tu běží!

Cestování / 12.6.2014

Rozhodně navštívit! O čem je řeč? O Stratfordu nad Avonou, rodišti nejslavnějšího dramatika všech dob.

Při cestě na Britské ostrovy směřuje většina turistů do hlavního města a nic ostatního jako by Anglie nenabízela. Přitom za pouhou hodinu cesty můžete uprchnout z ruchu velkoměsta do malebného Stratfordu, který byl před několika lety turisty označen za nejkrásnější město světa.

Po příjezdu je samozřejmě největším lákadlem rodný dům samotného Shakespeara. Přestože není pevně doloženo, jestli se v malebném hrázděném domku na Henley Street spisovatelský génius vůbec narodil, turisty to rozhodně neodrazuje a ročně jich sem zavítá až neuvěřitelné tři miliony. Uvnitř domu je zřízeno muzeum, které nám představí jak samotný dům, tak i dobu, ve které Shakespeare žil. V zahradě domu se můžete stát posluchači úryvků Shakespearových her, kterými zde baví turisty místní herci.

Shakespearův rodný dům

Rodný dům Williama Shakespeara je hlavním cílem turistů. Zdroj: foter.com, jlcwalker

William Shakespeare zemřel 23. dubna 1616. Na jeho počest se o víkendu kolem tohoto data konají ve městě Shakespearovské slavnosti, které nám za dva roky připomenou 400 let od umělcovy smrti.

Ze Shakespearova rodného domu se přesuneme do kostela Svaté trojice, romanticky zasazeného na břeh řeky Avony, kde je autor pochován se svojí manželkou Anne Hathaway a dalšími členy rodiny. Náhrobní kámen pokryl sám autor verši, kterými hrozí prokletím tomu, kdo se opováží jeho ostatky přemístit někam jinam.

Kostel Svaté trojice

Kostel Svaté trojice je místem autorova odpočinku. Zdroj: foter.com, Marik1

Okolí plné historie

Nejnavštěvovanější jsou samozřejmě místa spjatá s autorovým životem. Pokud se chcete porozhlédnout po okolí, doporučujeme návštěvu zříceniny velkolepého hradu Kenilworth, jehož expozice vám přiblíží alžbětinskou dobu. Asi 10 kilometrů na sever od Stratfordu se nachází městečko Warwick se stejnojmenným hradem, jehož historie sahá až do dob Viléma Dobyvatele, zakladatele rané Anglie.

Warwick

Hrad Warwick byl označen za jeden z nejkrásnějších hradů Velké Británie. Zdroj: foter.com, Sirius1278

Pokud chcete poznat Velkou Británii z jiného úhlu, než který nabízí Londýn, rozhodně navštivte Stratford nad Avonou a vydejte se po stopách nejslavnějšího dramatika všech dob.

Zdroj perexové fotografie: foter.com brianac37

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář