Pragulic aneb Praha jak ji neznáte

Cestování / 2.6.2014

Nudí vás v Praze pořád ta stejná místa a nemůžete najít nic nového? Projekt Pragulic vám nyní dává příležitost poznat místa, kde byl před vámi jen málokdo.

Praha, naše hlavní město – spousta lidí si myslí, že ho zná, že už je nemůže nic překvapit. Ale to, co ve skutečnosti ze stověžatého města známe, je často jen zlomek toho, co pražská metropole nabízí. Každý průvodce vás zavede na Staroměstské náměstí, Pražský hrad, Karlův most, … Ale už žádný z nich vás nezavede až pod most, kde to kolikrát může být mnohem zajímavější. Od toho je tu teď nový projekt Pragulic, který je naprosto jedinečný svého druhu.

Jedna z prohlídkových tras projektu Pragulic vede i na místa, odkud se nabízí úžasný výhled na celou metropoli.

Jedna z prohlídkových tras projektu Pragulic vede i na místa, odkud se nabízí úžasný výhled na celou metropoli.

V rámci tohoto projektu vás totiž po Praze nebude provázet nějaký průvodce s deštníkem, ale člověk, který Prahu skutečně zná za denního světla i potmě víc než kdokoli jiný. Jedná se o iniciativu pražských lidí bez domova. Na internetových stránkách Pragulicu si můžete z devíti průvodců vybrat toho svého, s nímž den v Praze strávíte, přičemž každý z nich nabízí jinou trasu.

Turisté účastnící se prohlídky v rámci projektu Pragulic.

Turisté účastnící se prohlídky v rámci projektu Pragulic.

Jedna se jmenuje Cesta do hlubin pražských antikvariátů, jiná zase Cesta ze dna na vrchol, průvodkyně Zuzka nabízí prohlídku s názvem Historie a současnost pražské drogové scény. Název prohlídky průvodce Karima Pražské podsvětí z první ruky mluví za vše.

Nejen že zažijete nevšední zážitek, ale také těmto lidem nesmírně pomůžete. Za prohlídku totiž dospělý zaplatí 250 Kč a student nebo senior 180 Kč. Rodinné vstupné poté přijde na 700 Kč.

Karim a jeho Pražské podsvětí z první ruky.

Karim a jeho Pražské podsvětí z první ruky.

Pragulic kromě běžných prohlídek nabízí také zážitkové aktivity jako 24 hodin bez domova či Prague Homeless Challenge.

Tento nevšední zážitek můžete někomu i věnovat, Pragulic totiž nabízí sérii dárkových poukazů. Není však jisté, zda například příbuzní tento dárek přijmou bez podezírání z toho, že jste jim tím chtěli něco naznačit.

Zdroj všech fotografií: Michal Cetkovský, Pragulic

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář