Kapitán Alexandr Ovečkin

Neporažení Rusové slaví titul mistrů světa

Sport / 27.5.2014

Autor:

Po dvou letech dokráčela sborná opět suverénně ke zlatým medailím na MS v ledním hokeji.

Běloruský 78. světový šampionát je za námi. Pro své celkově 27. zlato z MS si došli bez jediné porážky Rusové, stříbro získalo Finsko, bronz bral loňský mistr Švédsko. Český reprezentační výběr pod vedením staronového kouče Vladimíra Růžičky na medaili nakonec nedosáhl a skončil čtvrtý.

All Stars tým turnaje:

Pekka Rinne (Finsko) – Seth Jones (USA), Anton Bělov (Rusko) – Sergej Plotnikov (Rusko), Viktor Tichonov (Rusko), Antoine Roussel (Francie).

Kanadské bodování:

1. Tichonov (Rus.)…. 10 16 (8+8)
2. Zaripov (Rus.)…… 10 13 (2+10)
3. Plotnikov (Rus.)…. 10 12 (6+6)
4. Lehterä (Fin.)…….. 10 12 (3+9)

22. Jágr (ČR)…………. 10 8 (4+4)
29. Němec (ČR)……… 10 7 (2+5)

Náplast za Soči

Rusové si spravili chuť po nepovedené domácí olympiádě, kde jejich tým plný hvězd skončil ve čtvrtfinále. V Minsku teď Ovečkin, Malkin a spol. porazili ve finále Finsko 5:2, přestože v polovině zápasu prohrávali 1:2. Pro Finy je velký úspěch i stříbrná medaile, jelikož po jejich posledním zápase ve skupině ani nebylo jisté, jestli vůbec postoupí do čtvrtfinále, a museli se spoléhat na výhru Švýcarů nad Lotyši.

Jágrův poslední zápas

V souboji o třetí místo porazili Švédové Česko 3:0. Pro českou reprezentaci je to teprv čtvrtá prohra v poslední den šampionátu z patnácti účastí ve finále či souboji o třetí místo. Po skončení zápasu Jaromír Jágr potvrdil, že to byl jeho poslední zápas za reprezentaci: „Už po čtvrtfinále jsem říkal, že tento turnaj je pro mě poslední šancí, jak získat medaili. Bohužel to nevyšlo,“ řekl nejproduktivnější Evropan v historii NHL.

Viktor Tichonov

Viktor Tichonov sledoval svého vnuka z hlediště.

Statistiky ovládl Tichonov

Vítězem kanadského bodování a nejlepším střelcem turnaje se stal vnuk a jmenovec ruské hokejové legendy Viktor Tichonov. Z Čechů byl v obou statistikách nejlepší Jaromír Jágr. Nejužitečnějším hráčem turnaje byl vyhlášen finský brankář Pekka Rinne.

Český rekord padl

Na zápasy letošní šampionátu v Minsku se přišlo podívat celkem 640 044 diváků, čímž po deseti letech padl rekord z Prahy a Ostravy. Příští rok však bude šance vrátit na domácím mistrovství rekord zpět. „Naše ambice je, aby šampionát v Česku byl nejhezčí a nejnavštěvovanější,“ řekla generální sekretářka organizačního výboru Markéta Štěrbová. Pořadatelé už se rozhodli zvýšit atraktivitu zápasů přesunutím Slovenska do ostravské skupiny, i když podle světového žebříčku by mělo být v pražské.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons

Jakub Rygel

Jakub Rygel

Filmový fanoušek, seriálový maniak a sportovní nadšenec.

Zanechte komentář