5 nejlepších zlých královen

Film / 14.6.2014

Zlé královny začínají být oblíbené, dokonce oblíbenější než kladné princezny. Které zlé královny jsou ale ty nejlepší z nejlepších?

Královny jsou součástí takřka každé filmové pohádky. Nebo aspoň té, kde se vyskytuje princezna či jiná jí podobná postava. Královny, na které jsme se zaměřily, však mají jedno společné: jsou zléjejich jediným cílem je vidět své nepřátele nešťastné a zlomené. Těchto pět královen se podle nás řadí mezi ty nejhorší!

1. Ravenna

„Nemůžeš mě porazit! Žila jsem mnoho životů, zpustošila celá království. Získala jsem schopnosti, o kterých se ti ani nezdálo! Nikdy nepřestanu, nikdy! Zajistím tomuto ubohému království královnu, kterou si zaslouží.“

Ravenna ke Sněhurce

Ravenna, která je především známá jednoduše jako Zlá královna, je sobeckýtyranský vůdce zdejšího království, mocná čarodějnice, která se dozvídá, že Sněhurka, její nevlastní dcera, je předurčena tomu, aby nad ní zvítězila. Jakmile Sněhurka doroste do určitého věku, Ravennina síla začíná slábnout. Po zjištění, že jediný způsob, jak si udržet svoji moc, je konzumace Sněhurčina srdce, najímá lovce, který ji má chytitzabít.

Ravenna je velmi rozporuplnou osobou. O tom svědčí pár následujících informací. Hlavní pýchou této postavy jsou její nadpřirozené schopnosti a krása. Patří sem například její nesmrtelnost. Díky této schopnosti se dokáže neomezeně omlazovat, tudíž nestárne, ale i tohle má jeden háček: aby dosáhla úplné a bezstarostné nesmrtelnosti, musí sníst právě Sněhurčino srdce.

Ravennino jméno je odvozeno ze jména Raven, což znamená kromě havrana i zpustošit či vyplenit. To svědčí i o rozdílu mezi Ravennou a disneyovskou zlou královnou, i když mají ledasco společného. Velkou předností je královnina schopnost proměnit lidi ve zvířata, učinit je nesmrtelnými či udržovat požár.

2. Královna Narcissa

„Pokud mám zůstat královnou, budu potřebovat nějaký příběh, až se vrátím. Co kdyby se objevila veliká zuřivá bestie a všechny zabila? A ubohá bezbranná královna Narcissa je sama nemohla zachránit. Začněme s dívkou, která všechno spustila!“

Narcissa krátce po přeměně v draka

Podívejme se nyní do světa Kouzelné romance. Postavě královně Narcissy byly inspirací další tři Disney postavy: Grimhilde, MaleficentLady Tremaine, přičemž se umí proměnit v draka; něco podobného dokázala i Maleficent. A po Lady Tremaine má zase „geny“ zlé macechy. Všechny tyto vlastnosti dodávají této postavě a roli šmrnc. Je krásná, mstivá, mazaná, bezohledná, silná a v neposlední řadě plná černé magie.

Narcissa je velmi nadaná. Ráda používá kouzelné formulky, umí si hrát s různými tekutinami, vidí bránou skrz Andalasii a reálný svět. Mimo jiné umí i provádět různá kouzla, kterými například otráví jablka. Susan Sarandon jí navíc vtiskla velkou osobitost a sílu jí vlastní.

3. Srdcová královna

„Nevím, co jsi zamýšlela se svou cestou, ale všechny cesty tady patří mně.“

Srdcová královna k Alence

Srdcová královna je rozhodně velkým postrachem celé Říše divů. Vzhledem k tomu, že je starší sestrou Bílé královny Mirane, kterou měli rodiče radši než ji samotnou, rozhodla se, že to tak nenechá. Mirane vykázala do jejího hraduprohlásila se královnou. Sama královna se ale bojí dne, kdy má do říše divů přijít Alenka – už jen proto, že ji má porazit.

Po porážce je odsouzena k žití v divočině spolu se Staynem. To byl její nejvěrnější sluha a ačkoli splnil každý královnin rozkaz, jednalo se o arogantní osobu.

4. Maleficent

Maleficent, jak ji známe nyní z nejnovějšího snímku, není úplně první filmovou podobou klasické pohádky. Jedním z prvních děl byla Maleficent od Disneyho z roku 1959.

Maleficent je velmi silná a zlá. Její zloba pravděpodobně vypluje na povrch poté, co sešle kletbu na Auroru/Růženku. Jedná se o pomstychtivouhamižnou královnu, která se nebojí jít přes mrtvoly. Je ztělesněním čistého zla; díky její zradě se její srdce proměnilo v kámen.

Maleficent má osobitý gotický styldramatické výstupy a mimo jiné neomezené možnosti jejích magických sil. Dominantou královny Maleficent jsou téměř až elegantní rohy. Ovšem nejnovější zpracování pohádky nám ukáže, že je možná všechno jinak a Maleficent není takovou mrchou, za jakou jsme ji považovali.

5. The Mirror Queen

Při sledování prvních natočených záběrů se všichni shodli na tom, že zrcadlo by na královninu otázku „Kdo je nejkrásnější?“ nemělo odpovědět „Ty jsi nádherná, ale Sněhurka je nejkrásnější“. A to proto, že Julia Roberts v krvavě červených šatech a korunce byla natolik okouzlující, že bylo těžké představit si, že by ubližovala nevinné Sněhurce.

Julia Roberts v tomto filmu ztvárnila klasickou verzi Zlé královny, Sněhurčiny macechy. Podařilo se jí získat vládu nad královstvím a odmítá se jí jen tak bez boje vzdát. The Mirror Queen je sarkastická osobnost, pro niž jsou charakteristické červené šaty se vzory pavích per a mimo jiné i nepřehlédnutelná korunka.

Člověk by nečekal, že sympatická Julia Roberts dokáže zahrát i mrchu!

Souhlasíte s naším výběrem? Nebo jsme na vaši oblíbenou zlounku zapomněli?

Zdroj perexové fotografie: youtube.com

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

Filmová fanynka, literární maniak a zcela nevinná slečna v jednom ;)

Zanechte komentář