Made in China: Jsem divná?

V obraze / 13.6.2014

Odjela jsem na rok do Číny a všem připadám divná. Proč jedeš do Číny? Proč nejedeš radši do USA? Ty jsi komunistka? Jsi normální?

Ne, nejsem komunistka a pravděpodobně nejsem „normální“, pokud se toto označení pojí s jedinci, kteří jako cíl své cesty zvolí západní země. Chtěla jsem odjet a chtěla jsem odjet na východ. Nechtěla jsem žít „americký sen“, chtěla jsem vidět svět, jaký je, bez snění. Svůj americký sen jsem si už zkusila (v době, kdy jsem asi ještě byla „normální“). Teď je čas na něco, co není tak jednoduché, krásné, čisté a všemi milované.

Čína ke mně přišla sama, i když jsem jí šla naproti. Původně jsem měla v plánu Indii, ale tu jsem vzdala i přesto, že jsem fanda jógy, Gándhího a kdybych si měla vybrat náboženství, tak je to buddhismus. Uvědomila jsem si, že nejsem psychicky a duševně na takové úrovni, abych tam zvládla dlouhodobý pobyt.

Zdroj: Gabriela Nováková, Generace21

Shunde, Čína. Zdroj: Gabriela Nováková, Generace 21

Mým záměrem bylo odjet pracovně, ale nechtěla jsem žádné au-pair pobyty, pokojské nebo pomocnice v kuchyni, jako tomu bylo při mých dosavadních pobytech v zahraničí (i když jsou to zkušenosti k nezaplacení). Moje práce mi nic takového nenabízela, tak jsem dala výpověď a odjela prostřednictvím studentské organizace Aiesec, která zprostředkovává stáže v zahraničí pro studenty a absolventy do dvou let po ukončení studia. V duchu jsem si alibisticky poděkovala za to, že jsem nebyla premiantkou třídy a prodlužovala studium.

Celý proces byl ale dost zdlouhavý a celkově zabral asi tři čtvrtě roku. Po vyplnění všech přihlášek, pohovorech, podepsání smlouvy a poplatcích jsem dostala přístup do databáze stáží. Pracovních nabídek jsou tam stovky a po celém světě, ale problém nastává, pokud máte preference, co se práce a země týče. Selektujete, selektujete, až zjistíte, že vám tam toho moc nezbývá. Kontaktovala jsem desítky firem, ale marně. Neozvaly se zpět, nesplňovala jsem požadavky nebo už měly někoho jiného. Potom se mi sama ozvala firma z Číny, můj současný zaměstnavatel. Následoval pohovor na skypu a pak měsíční ticho, kdy se nikdo neozýval. Za měsíc napsali, že mě bohužel neberou, a po dalších dvou týdnech, že mě berou. Nechápala jsem, teď chápu. Jednoduché vysvětlení – je to Čína.

Zdroj: Gabriela Nováková, Generace 21

Shunfengshan Park, Shunde. Čína, Zdroj: Gabriela Nováková, Generace21

Následoval proces „dostaň vízum“. Stala jsem se pravidelným návštěvníkem čínské ambasády a pomalým tempem si vyšlapávala kariéru experta na čínská víza. Po týdnech neustálého zjišťování informací, psaní mailů do Číny a kontaktování zprostředkovatelských agentur jsem došla k závěru, že jediná možnost, jak prolomit čínskou vládu, je sklopit uši a zaplatit. Dostat víza na rok je v Čechách věc téměř nemožná. Východiskem bylo zažádat o měsíční vízum a v Číně ho prodloužit, což po zaplacení 1 300 USD není problém. Zašlete pas do Hongkongu a do třech týdnů ho máte zpátky i s vízem vydaným v Jakartě v Indonésii. Věc vskutku zajímavá. Poprvé v životě jsem se setkala s pocitem, že peníze opravdu vyřeší vše. (Kdybyste si mě chtěl někdo vzít, tak už nemám na svatbu.)

Pak už zbýval jen let, cestu ČR – Vídeň – Berlín – Peking – Shenzhen jsem zvládla bez větších komplikací i s mojí tradiční odletovou migrénou. Historie letu do USA se naštěstí neopakovala a můj žaludek neměl potřebu vyprázdnit se na palubě žádného letadla. No a teď jsem tady, v jižní provincii Kuang-tuang, ve městě Shenzhen, ležícím u hranic s Hongkongem a dle Wikipedie v jednom z nejlidnatějších měst Čínské lidové republiky. A mohu s jistotou říct, že jsem divná, v téhle zemi určitě. Jsem bílá, vysoká a blonďatá, tedy něco, na co si všichni ukazují, smějí, pokřikují, fotí a zírají.

A první dojem? Super. Je to velká země, je tu velký komunistický bratr a občas velký smrad, ale je tu i velké srdce uvnitř lidí.

Zdroj: Gabriela Nováková, Generace 21

Shenzhen, Čína, Zdroj: Gabriela Nováková, Generace 21

Zdroj perexové fotografie: Gabriela Nováková, Generace 21

Gabriela Nováková

Gabriela Nováková

Bylo by dobré změnit svět.

Zanechte komentář