Sousedi: Dejte pozor, kdo bydlí vedle vás

Film Kultura / 28.5.2014

Sousedské neshody zná snad každý, ale co se stane, když se proti sobě postaví parta vysokoškoláků a mladí manželé s dítětem?

Sousedi (Neighbors)

komedie

USA, 2014, 96 min.

Režie: Nicholas Stoller

Hrají: Zac Efron, Rose Byrne, Seth Rogen a další

Mladý pár s malou holčičkou se nastěhuje do krásného patrového domku na předměstí s tím, že doba velkých akcí a mejdanů pro ně už skončila. Když si sousední dům pronajmou vysokoškoláci, zavětří sice nebezpečí, rozhodnou se ale pro přátelský přístup a pořádně s nimi zapaří. To, co se rozpoutá poté, co jednoho večera poruší svůj slib a zavolají policii kvůli nedodržování nočního klidu, je však hotové peklo.

Potřebujete oddech? Zvolte Sousedy

Komedie režiséra Nicholase Stollera splňuje přesně to, co se od ní očekává. Je jedním slovem praštěná. Ideální na odreagování se po náročném dni ve škole nebo v práci. Děj totiž není nikterak náročný, spíše naopak, film se vyznačuje naprosto jednoduchou přímočarostí, ostatně námět sousedského boje není nijak objevný či převratný. Ovšem pokud opravdu potřebujete na chvíli vypnout a od srdce se zasmát, film Sousedi je pro to jako dělaný.

Seth a Rose jako mladí manželé a pyšní rodiče Zdroj: Cinemart

Seth a Rose jako mladí manželé a pyšní rodiče. Zdroj: CinemArt

Naneštěstí, pokud se před návštěvou kina podíváte na trailer k filmu, uvidíte ty nejvtipnější scény nacpané do minuty a půl a trochu vám to pokazí výsledný dojem z filmu. Některé scény působí legračněji, když jsou vytržené z kontextu. Mám ale pocit, že tohle není problém pouze u filmu Sousedi, ale u většiny takovýchto bláznivých komedií. Trailer prozradí víc, než by měl, a vy potom v kině přijdete o moment překvapení.

Rogen vs. Efron – kdo s koho?

Hlavního hrdinu, vůdce vysokoškolského klubu, si zahrál Zac Efron. Role mu celkem sedí, komu by se také nelíbilo zahrát si hezouna, kterého holky obletují a kluci obdivují. Dalo by se polemizovat, zda jeho herecký um a talent bude stačit i na nějakou jinou roli, než je sympatický cool frajer, když si však ve filmu sundá triko a ukáže svaly, je to to poslední, na co byste zrovna chtěli myslet. Alespoň co se ženské části publika týče.

Muži se však také mají na co dívat, sympatická Rose Byrne, která stojí „na opačné straně barikády“, má světu rozhodně také co ukázat. A trojlístek hlavních postav uzavírá Seth Rogen, který sice sexy postavou nikoho neoslní, na sympatičnosti mu ale jeho větší bříško ani trochu neubírá.

„Tenhle příběh je o lidech, kteří na sebe útočí jen proto, že jsou ze sebe vyděšení. Jeden se bojí dospět a druhý, že už si asi nikdy nezapaří. Svůj strach maskují tím, že si jdou po krku,“ říká režisér.

Zacovy svaly oslní publikum. Zdroj: Cinemart

Zacovy svaly oslní publikum. Zdroj: CinemArt

Co však nutně okouzlí každého vysokoškoláka, který se rozhodne tento film zhlédnout, je rozměr akcí a párty, které Teddy (Efron) se svou partou pořádá. Obrovská vířivka, hektolitry alkoholu, tuny trávy a spousta sexy koček, aneb splněný sen dnešní mládeže. Zůstává však otázkou, jestli by se mladí lidé měli v tomto životním stylu podporovat. Nic proti vířivce samozřejmě, ale nevázaný sexuální život, alkohol a drogy jsou problémem i bez takovýchto vzorů z médií. Doporučení, že na film by neměly chodit osoby mladší 15 let, je tedy určitě na místě. Ostatní „vyspělí a rozumní jedinci“ si však jistojistě nenechají pokazit zábavu!

Návod, jak pořádně zapařit. Zdroj: Cinemart

Návod, jak pořádně zapařit. Zdroj: CinemArt

Přestože film nepřináší žádné nové převratné myšlenky, ani neoslňuje bravurními hereckými výkony (čímž ovšem neříkám, že jsou špatné), rozhodně stojí za to ho vidět. Ať už jako „oddechovku“ po těžkém dni, nebo jako inspiraci pro neutuchající a vyčerpávající válku s vlastními nenáviděnými sousedy.

Zdroj perexové fotografie: CinemArt

Aneta Baierová

Zanechte komentář