giro d' Italia 2014, průběžné pořadí, etapa 15

Kdo si letos vybojuje růžový trikot?

Sport / 26.5.2014

Autor:

Druhý nejstarší a nejtěžší etapový závod evropské cyklistiky je v plném proudu. Jak jsou na tom jednotliví jezdci po ukončené patnácté etapě a kdo má největší šance na vítězství?

Giro d’Italia

Závod byl založen v roce 1909. Jeho délka je obvykle 2500 až 4000 km, jede se 10 – 22 etap. Mezi největší rekordmany historie patří Alfredo Binda, Fausto CoppiEddy Merckx, všem se podařilo Giro vyhrát za svoji kariéru pětkrát.

Mario Cipollini dokázal zase nasbírat nejvíce etapových vítězství – celkem 42.

Vedoucí závodník průběžného pořadí nosí růžový dres – maglia rosa.

Po proslulé Tour de France je Giro d’Italia jistě znám každému, kdo se alespoň okrajově zajímá o cyklistiku. Letošní závod, který má 21 etap a měří 3449,9 kilometru, je ve třech čtvrtinách a stále není jasno, kdo vybojuje cenné vítězství. Zbývá poslední týden, posledních šest etap. V neděli 1. června budeme znát celkového vítěze nejnáročnějšího evropského závodu. Jaké jsou šance?

Italský triumf v 15. etapě

Nedělní patnáctou etapu o délce 225 km, která se jela s obrovským převýšením v Alpách, se podařilo vyhrát domácímu závodníkovi Fabiovi Aru. V závěrečném stoupání na Plan di Montecampione měřícím devatenáct kilometrů se podařilo třiadvacetiletému Italovi setřást skupinu favoritů. Dojel si tak pro první triumf na Grand Tour a mohutné ovace domácích fanoušků. V celkovém pořadí se díky této etapě drží na čtvrtém místě. Jeho ztráta na vedoucího jezdce v celkovém součtu činí 2 minuty a 24 sekund.

giro d' Italia 2014, průběžné pořadí, etapa 15

Rovinky i alpská stoupání. Takové je Giro.

Růžový dres si stráží Urán

V celkovém pořadí je na prvním místě stále kolumbijský jezdec Rigoberto Urán Urán. Ten sice v poslední etapě ztratil a dojel až na pátém místě, oproti největšímu rivalovi, Australanu Cadelu Evansovi, si ale stále drží náskok o více než minutu. Evans dokončil náročný úsek závodu dokonce až desátý. Z evropských zástupců ztrácí na vedoucího Urána nejméně Polák Rafal Majka a právě již zmiňovaný Fabio Aru. Vzhledem k tomu, že v závěrečných šesti etapách jsou ještě čtyři velmi náročné vysokohorské trasy, které prověří nejen fyzické, ale i technické schopnosti jezdců, nedá se s jistotou tvrdit, kdo bude celkovým vítězem.

Další etapa se jede už v úterý.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář