Divadelní cesty po Vinohradech

Divadlo Kultura / 5.6.2014

Přinášíme další díl našeho nového seriálu, v němž mapujeme Česko po divadelní stránce.

Dnes se podíváme na pražské Vinohrady, kdysi Královské Vinohrady. Po několika změnách územního rozdělení do Vinohrad zasahují části Prahy 2, 3, 4, 10, i kousíček Prahy 1. Jednomu by se z toho zatočila hlava, a proto zapomeňme na čísla a pojďme si projít Vinohrady tak, jak je lidé vnímají po dlouhá léta.

Dalo by se říct, že této městské části vévodí jedna z největších pražských scén, Divadlo na Vinohradech, a možná i proto se zde příliš nedaří alternativním a menším divadlům. Další velikou institucí je Státní opera spadající pod Národní divadlo. Takovýmto kolosálním kulturním svatostánkům sekundují Divadlo u Hasičů a svěží mladé Divadlo D21.

Divadlo na Vinohradech

Pohled z náměstí. Zdroj: wikipedie.cz

Pohled z náměstí. Zdroj: wikipedie.cz

Něco z historie: Od roku 1907, kdy byl zahájen jeho provoz, platí za druhou nejprestižnější pražskou divadelní scénu. Až do druhé světové války se mu dařilo výborně, jsou s ním spojená jména jako K. H. Hilar, Karel Čapek či Fráňa Šrámek. Během druhé světové války bylo divadlo zdevastováno a i když bylo poté obnoveno, radovat se z něj diváci mohli jen na krátkou chvíli. Od roku 1950 spadalo pod Ministerstvo obrany a kvetla v něm socialistická propaganda. Od šedesátých let se však postupně vymaňovalo z vlivu armády, až se mu vrátilo jeho dřívější renomé. Od 80. let v něm vznikala výjimečná díla, převážně pod vedením J. Dudka, J. Kačera či R. Císaře. Po revoluci usedla na ředitelské křeslo Jiřina Jirásková, nyní je ředitelem Tomáš Töpfer.

Současný stav: Divadlo má poměrně obsáhlý herecký soubor, kterému kralují zvučná jména jako Viktor Preiss, Daniela Kolářová, Dagmar Havlová nebo Jan Šťastný a dalo by se pokračovat. Orientuje se na převážně klasická a často historická díla, výborně mu sedí komedie. Například jedna z nich, Brouk v hlavě, se stala téměř legendou i díky televiznímu záznamu. Dále si můžete zajít na Zkrocení zlé ženy, Jistě, pane ministře, Poslední z Haussmanů, Bytnou na zabití či Les.

Jak se tam dostat: Divadlo stojí přímo na náměstí Míru, čili není žádný problém se k němu dostat. Nejdostupněji z metra, na lince A stanice Náměstí Míru, nebo tramvají č. 10, 16, 22, popřípadě č. 11 či 13, zastávka Italská. Přes Náměstí Míru jezdí také autobus číslo 135.

Kolik vás to bude stát: V přízemí a na prvním balkónu se vstupenky pohybují od 200 do 430 korun, lóže za 1 020 či 720 korun. Na druhý balkón se dostanete už za 40 korun, první řada je ovšem za 200 korun. Divadlo nabízí samozřejmě i předplatné či permanentky.

Kde to zapít: Přímo v divadle v divadelní kavárně Gourmessa, kde si můžete prohlédnout i vystavovaná díla nebo fotografie. Po představení můžete zavítat do jedné z mnoha restaurací, vináren či barů na náměstí Míru, výběr je opravdu široký.

Státní opera

Nádherný zdobený sál. Zdroj: narodni-divadlo.cz

Nádherný zdobený sál. Zdroj: narodni-divadlo.cz

Něco z historie: Scéna sídlící v krásné budově s neorokokovou výzdobou byla otevřena v roce 1888, tehdy však nesla název Nové německé divadlo, které vzniklo jako protipól Národního divadla. Hrála se zde převážně opera, a to na evropské úrovni. Po druhé světové válce se operní a baletní soubor divadla, tentokrát pod názvem Divadlo 5. května, stalo nebezpečnou konkurencí pro Národní divadlo, a proto se vládním usnesením stalo pod jménem Smetanovo divadlo třetí scénou Národního. Po sametové revoluci se subjekt přejmenoval na Státní operu Praha a stal se samostatnou institucí. Před dvěma lety opět započalo sloučení s Národním divadlem. Tak či tak se jedná o scénu s mezinárodním významem a patří k evropským špičkám.

Opera dnes: Státní opera uvádí především klasická díla, v jejím repertoáru najdete opery jako La Traviata, Carmen, Netopýr, Kouzelnou flétnu nebo Rusalku, zkrátka klenoty celoevropského operního dědictví. Zkusit můžete ovšem i novou operu Válka s mloky z pera Vladimíra Franze. Baletní soubor vám zase zatančí Labutí jezero, Šípkovou růženku, Romea a Julii nebo představení Amerikana, večer napříč klasiky americké choreografie.

Jak se tam dostanete: Státní opera stojí mezi Hlavním nádražím a novou budovou Národního divadla, kolem ní vede magistrála. Nejlépe se k ní dostanete ze zastávky Muzeum – ať už metra linky A nebo tramvaje.

Kolik vás to bude stát: Vstupenky lze zakoupit v budově Státní opery či na pokladně Národního divadla. V přízemí a v předních řadách balkónů se usadíte za 490 až 1 190 korun, místa s horší viditelností seženete i za částku kolem 200 korun.

Kde to zapít: Během přestávky využijte nabídky občerstvení přímo v divadle, po představení zamiřte do centra nebo na Vinohradskou třídu.

Divadlo u Hasičů

Vstup do divadla. Zdroj: praguearchitecture.eu

Vstup do divadla. Zdroj: praguearchitecture.eu

Něco z historie: Divadelní sál se nachází ve spolkovém Hasičském domě z roku 1929, který byl mimochodem prezentován jako první mrakodrap v Praze. Zpočátku zde bylo umístěno Varieté-Bio, v němž se střídaly hudební a kabaretní produkce s promítáním filmů. Poté následovaly Malá opereta a kino Tatra. Nejdéle však v budově sídlilo Divadlo Spejbla a Hurvínka, a to od roku 1945 do roku 1994, kdy se přestěhovalo do Dejvic.

Současný stav: Nynější Divadlo u Hasičů sídlí v parteru domu po celkové rekonstrukci a pyšní se kvalitním repertoárem a známými hereckými osobnostmi jako jsou Václav Vydra, Jaroslav Postránecký nebo Petr Nárožný. Sálu se využívá také k natáčení televizních talk show. Máte-li chuť zajít si na bláznivou či hořkosladkou komedii, neuděláte s návštěvou Divadla u Hasičů chybu. Nevyhýbají se ani muzikálům, například nově na muzikál převedené dílo Romeo a Julie.

Jak se tam dostanete: Vstup do divadla je z ulice Římská, jen pár kroků od Divadla na Vinohradech. K cestě tedy využijte buď stanici metra či tramvaje Náměstí Míru nebo Italská, podobně, jako bylo popsáno výše.

Kolik vás to bude stát: Vstupenky na divadelní představení pořídíte za 380 korun, na natáčení talk show zhruba 50 korun. Je možné lístky zakoupit i přes internet.

Kde to zapít: Přímo v divadelní kavárně a baru, otevřeno je hodinu a půl před představením!

Divadlo D21

Vstup do průjezdu divadla. Zdroj: i-divadlo.cz

Vstup do průjezdu divadla. Zdroj: i-divadlo.cz

Něco z historie: Bylo založeno v roce 2003 jako Malé vinohradské divadlo skupinou spřátelených divadelníků. Se sezónou 2012/2013 přišla umělecká i provozní obroda a nový název Divadlo D21.

Současný stav: Dramaturgie D21 je velmi různorodá a neomezuje se pouze na divadlo. Ve foyer divadla se například konají výstavy, členové souboru tvoří hudební skupinu Uran Theatre Pop Rock nebo spolupracují na projektu Život nanečisto, který pomáhá dospívajícím připravit se na odchod z ústavní péče. Zajímavé jsou také jejich vlastní projekty, například Velký třesk, který uvádí původní hry českých dramatiků ve světové premiéře, nebo <-> .. ke zdi .., který se zase věnuje kontroverzním tématům. Herecký soubor čítá sedm členů, mladých a zapálených herců. Večerní představení jsou inscenace klasických textů dramatických i dramatizovaných, ale i současných. Dopoledne a o víkendu se hraje pro děti.

Jak se tam dostanete: Ulice Záhřebská, v níž stojí budova D21, leží asi 300 metrů od náměstí Míru směrem ke Gröbovce, tedy zvolte opět metro nebo tramvajovou zastávku Náměstí Míru.

Kolik vás to bude stát: Večerní představení za 169 korun, studenti a senioři mají vstup za 89 korun. Na pohádky se dospělí dostanou za 90 korun a děti za 65 korun nebo můžete využít zvýhodněné rodinné vstupné.

Kde to zapít: Přímo v divadelním baru nebo opět zamiřte na náměstí Míru, spoustu zajímavých podniků najdete i v uličkách kolem.

Zdroj perexové fotografie: divadlonavinohradech.com

Jana Šajtarová

Jana Šajtarová

Pocházím z Příbora, studuji v Praze výtvarné umění. Mezi mé zájmy patří mimo jiné divadlo (ve všech jeho podobách), ale to asi nikoho nepřekvapí!

Zanechte komentář