6 filmových tipů k Mezinárodnímu dni dětí aneb návraty do našeho dětství

Film Kultura / 1.6.2014

Vzhledem k dnešnímu Mezinárodnímu dni dětí vám přinášíme pár filmových tipů právě pro děti a nebo pro ty, kteří se do dětství rádi vracejí.

V našem článku se vrátíme trochu do minulosti, do našeho dětství, a pak se zase přeneseme do budoucnosti, k novějším animovaným i hraným počinům. Každý si tak bude moci vybrat!

Klasika z českých luhů a hájů

Na začátek se zastavíme v českém prostředí. Jistě si každý vybaví legendární citát: „Já jsem malej, ale šikovnej!“

Jednou z nejznámějších a nejkouzelnějších pohádek, kterou často vidíme v televizi, je Princezna ze mlejna. Mladý Jindřich je skálopevně rozhodnut zachránit uvězněnou princeznu, aby si ji mohl vzít za ženu. Na cestě se zastaví ve mlýně a tam poznává Elišku. Ta ho přiměje zůstat, z čehož nejsou nadšeni další její nápadníci, mezi kterým je i čert, vodník nebo místní kníže. Nastává boj o Eliščinu ruku – a Eliška všechny odmítá. Když jí však otec řekne, že si musí vybrat ženicha, nebo ji dostane ten, kdo o ni první požádá, nastává teprve drama.

Pohádka z reálné historie

Nyní se odebereme do ruských končin… i když ne tak docela, tento animovaný film byl natočen v roce 1997 v USA. Možná vám to napoví, možná ne – za tímto počinem stojí Gary OldmanDon Bluth. Jedná se o animovaný film Anastázie, v němž stejnojmenná hrdinka netuší, kdo vlastně je. Až jednoho dne zjistí, že je z carského rodu Romanovců, a spolu s Dimitrijem se vydává najít svou ztracenou babičku.

Vystupuje zde i známý Rasputin jako černokněžník, který se snaží zabít zbytek přeživší rodiny, kterou se snažil vyhubit už před několika lety – a právě kvůli tomu Anastázie neměla žádné vzpomínky na dětství. Malinko překroucené dějiny vůbec nebrání tomu užít si příběh – děj plyne překvapivě rychle a zábavně s tak kouzelným příběhem a hudbou. Anastázie zkrátka v dětství okouzlovala mnohé z nás.

Anastázie a její babička. Zdroj: youtube.com

Podvodní dobrodružství od Disneyho

V cizích končinách ještě chvíli zůstaneme a podíváme se na zoubek dalšímu animovanému filmu, který patrně většina lidí zná – je to jeden z těch, který neomrzí: Malá mořská víla. V příběhu vystupuje mořská panna Ariel, dcera krále moří, která se zamilovala do prince Erika a kvůli němu se teď chce stát člověkem. Otec s tím nesouhlasí, a tak se Ariel se svými věrnými přáteli krabem, rybkou a rackem vydává za čarodějnicí, která jí na tři dny přičaruje nohy výměnou za Arielin krásný hlas. Když ji princ do tří dnů nepolíbí, stane se opět mořskou pannou.

Existuje i druhý díl tohoto filmu, už ne tolik známý, který se soustřeďuje na dceru Ariel a Erika, Melody. První část získala dva Oscary za hudbu a byla přepracována i do televizního seriálu.

Animáky současnosti

O zhruba dvě desítky let později už jsou celým světem proslulé animované filmy jako Shrek, Příšerky s.r.o. a další. Doslova se s nimi roztrhl pytel. V roce 2010 tak na řadu přichází film Jak vycvičit draka, který si získá oblibu nejen u dětského publika.

Na motivy dětské knížky byl natočen příběh z prostředí vikingské vesnice. Škyťák je syn náčelníka vesnice Kliďase Velikána, který je proslulý svou silou a neohrožeností. Trochu je ve svém synovi zklamán, protože nevypadá na to, že by někoho dokázal přeprat. Blíží se však Škyťákovo zařazení mezi dospělé Vikingy, které lze absolvovat jedině tak, že zabije draka. Draci jsou totiž velkým problémem vikingské vesnice – útočí na příbytky a ničí úrodu. To je však v Škyťákově případě problém – svaly draka rozhodně nepřemůže.

Jednoho dne tak zkonstruuje samostříl a zaútočí na nepolapitelného draka, Noční fúrii. Když ho však běží zabít, pohled dračích očí ho dojme, a tak se rozhodne pro naprosto jinou věc – draka si ochočí a stane se jeho přítelem.

Vzhledem k obrovskému úspěchu filmu nás čeká jeho pokračování už tento červen a byl také natočen seriál se stejnými motivy.

Škyťák se svým dračím kamarádem. Zdroj: youtube.com

Udělali bychom chybu, kdybychom zanedbali filmové novinky. V letošním roce jsme měli možnost v kině zhlédnout několik animovaných filmů. Právě teď se hraje Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana, v nichž všestranně nadaný pes pan Peabody adoptuje malého chlapce Shermana a snaží se ho vychovat. Sherman je však velký zvědavec, a tak pan Peabody vymyslí přístroj zvaný Časomat, aby jim umožnil podívat se do historie.

Jistě, má to pár háčků – historie se nesmí měnit; člověk se však nemůže jen tak vydat do minulosti a očekávat, že všechno půjde podle plánu. Sherman vezme s sebou do minulosti svou spolužačku Penny a podaří se jim změnit spoustu věcí. A pan Peabody jim to pak musí pomoci napravit. Strhující podívaná plná historických okamžiků v animované podobě jistě pobaví děti i dospělé!

Pan Peabody, Penny a Sherman na svém egyptském dobrodružství. Zdroj: CinemArt

Zpátky do Čech

Stejně jako jsme začali českou pohádkou, tak jí taky skončíme. Posledním filmem, který vám představíme, je Dívka na koštěti. Příběh jistě představovat netřeba, přesto v krátkosti: Saxana je čarodějka, která už má dost pohádkového světa, a tak uteče do toho lidského. Její dobrodružství je opravdu zábavné. A protože se jí v lidském světě zalíbilo, hledá odvar z babského ucha, jedině ten jí může pomoci zůstat.

Jak to nakonec dopadne? Všichni víme, ale co takhle si osvěžit paměť? Saxana zkrátka – na rozdíl od pokračování – nikdy nezklame.

Čarodějnická škola Zdroj: csfd.cz

Čarodějnická škola. Zdroj: youtube.com

To by byl konec našich filmových tipů, přejeme hezkou tematickou oslavu dne dětí!

Zdroj perexové fotografie: CinemArt

Ketrin Jochecová

Zanechte komentář