Naláká vás TANEC PRAHA?

Divadlo Kultura / 26.5.2014

Mezinárodní taneční festival má letos opět co nabídnout a chystá se oslovit co největší obec diváků.

Letos se koná již jeho 26. ročník, který začíná 26. května a končí 26. června. Tato číselná shoda je sice pouze náhodná, jak podotkla ředitelka festivalu Yvona Kreuzmannová, ale krásně se pamatuje. Vstupenky na jednotlivá představení jsou již v prodeji, a tak nezmeškejte příležitost spatřit světové špičky současného tance. A pokud se v tanci nevyznáte nebo si myslíte, že mu nejste schopni porozumět, nechte se zlákat. TANEC PRAHA chce oslovit všechny, jak profesionály a studenty tance, tak i úplné laiky nebo děti.

Jako vždy platí, že umělecká rada festivalu si zakládá především na kvalitě a ne na množství představení. I tak je ale program dost široký, včetně doprovodného programu a workshopů. Vybrat si může opravdu každý a spíše bude mít problém, čemu dát z pestré nabídky přednost.

Ačkoliv festival nese název našeho hlavního města, neomezuje se pouze na něj. Své pole působnosti stále rozšiřuje a koná se tak letos ve 14 městech celé České republiky. Významnou část programu bude hostit město Plzeň, jehož radnice byla k této kulturní akci velmi vstřícná. V Praze můžete navštívit PONEC – divadlo pro tanec, Hudební divadlo Karlín, divadlo Alfred ve dvoře a letos pohostí některé body programu i Veletržní palác.

Na co všechno se tedy můžete těšit? Na novou českou premiéru, exkluzivní událost sezóny či v rámci Dnů Jeruzaléma veřejný workshop na Náplavce. Na význačná jména z celého světa – i ze zámoří. Na přesah tanečního žánru do výtvarného umění, divadla či zpěvu.

Gala opening

2. + 3. + 4. 6. ve 20 hodin, PONEC – divadlo pro tanec

Lucy Guerin z Austrálie přiveze svou novou inscenaci s názvem Conversation Piece, v níž s tanečníky účinkují i činoherci. Hra o moderní komunikaci prostřednictvím chytrých telefonů, které mladé generaci ovlivnily život. Pojednává o neschopnosti normální konverzace, ale s nadsázkou a humorem. Představení probíhá v angličtině, ale není nutné se jazyku obávat, protože konkrétní obsah textů není tolik důležitý jako celkové vyznění, jak uvedla ředitelka TP Yvona Kreuzmannová.

Zdroj: tanecpraha.cz, foto Brett Boardman

Zdroj: Brett Boardman, tanecpraha.cz

Alain Platel pár dní po světové premiéře 

22. 6. ve 20 hodin, Hudební divadlo Karlín

Uznávaný choreograf a filmový režisér Alain Platel dal dohromady svůj belgický soubor Les Ballets C de la B a umělce z Konga a vytvořil s nimi dialog evropské barokní a africké hudby Coup Fatal. Výjimečná událost, pro niž si Platel dokázal najít ve svém nabitém programu čas, slibuje úchvatnou podívanou a netradiční hudební zážitek.

Zdroj: tanecpraha.cz, foto: Yves Sambu

Zdroj: Yves Sambu, tanecpraha.cz

Marie Chouinard na třetí

25. a 26. 6. ve 20 hodin, Hudební divadlo Karlín

26. 6. od 10:30 do 13:00, Veletržní palác

Francouzská umělkyně se vrací na TP se svým mistrovským dílem Svěcení jara, které letos uvede v komornější atmosféře než před sedmi lety ve velké aréně. Navíc ve Veletržním paláci představí svůj sólový projekt IN MUSEUM, vytvořený speciálně pro galerijní prostory, kdy návštěvníkům zatančí na přání. V divadle PONEC budou vyvěšeny její kresby. Zkrátka se můžete nechat okouzlit celou osobností Marie Chouinard.

Zdroj: tanecpraha.cz, foto Sylvie-Ann Paré

Zdroj: Sylvie-Ann Paré, tanecpraha.cz

Premiéra Spitfire Company

9. 6. ve 20 hodin, PONEC – divadlo pro tanec

Tanec Praha pomohl špičkovému českému souboru při vzniku nového představení Animal Exitus. Stojí za ním režisér a choreograf Petr Boháč a zabývá se fázemi, jimiž prochází člověk, který prožil trauma. Náročné téma, jehož výsledek v taneční podobě bude jistě vizuálně velmi výrazný.

Zdroj: tanecpraha.cz

Zdroj: tanecpraha.cz

Moving pictures

11. 6. ve 21 hodin + 12. 6. v 19 a poté ve 21 hodin, PONEC – divadlo pro tanec

Experiment, v němž se skloubí výtvarné umění s pohybem, to je inscenace s názvem Black Out. Odehraje se za přítomnosti omezeného počtu diváků, kteří shora budou sledovat symfonii lidských těl s tunou speciálně upravené černé rýže, jejímž rozhrnováním a shrnováním se budou tvořit rozmanité obrazy.

Zdroj: tanecpraha.cz, foto  Philippe Weissbrodt

Zdroj: Philippe Weissbrodt, tanecpraha.cz

Tento skromný výčet samozřejmě neobsahuje vše, mnoho dalšího zajímavého zjistíte na stránkách TP. Na každé představení se kupují vstupenky zvlášť, jejich cena se pohybuje okolo 290 korun, divadlo Karlín má lístky dražší a jejich hodnota je odstupňovaná dle sekce v sále, slevy pro studenty či seniory jsou samozřejmostí. Tanci zdar!

Zdroj perexové fotografie: Sylvie-Ann Paré

Jana Šajtarová

Jana Šajtarová

Pocházím z Příbora, studuji v Praze výtvarné umění. Mezi mé zájmy patří mimo jiné divadlo (ve všech jeho podobách), ale to asi nikoho nepřekvapí!

Zanechte komentář