Čtyři vesnice, ve kterých stojí za to žít!

Cestování / 29.5.2014

Není vesnice jako vesnice, některé z nich hravě předstihnou lesk a krásu mnohých světových metropolí.

V dnešní uspěchané době přichází stále více lidí do měst a stávají se tak součástí hektického světa. Pokud chcete z ruchu velkoměsta uniknout, vezměte si k srdci náš seznam nejkrásnějších vesnic v Evropě.

Manarola, Itálie

Itálie je jednou z nejnavštěvovanějších zemí nejen Evropy, ale i světa, a proto se může mnohým zdát, že najít v tak turisticky atraktivní zemi nějaký klidný kout je takřka nemožné. Ovšem to je omyl! Přesvědčí vás o tom malebná ManarolaLigurii na severu Itálie. Na turisty zde sice narazíte, ovšem v podstatně menším počtu než třeba v Benátkách nebo Římě. Manarola se nachází na skalním pobřeží italské riviéry a spolu s dalšími čtyřmi vesnicemi tvoří oblast Cinque Terre. O jedinečnosti tohoto místa svědčí zápis na seznamu UNESCO.

Manarola, Itálie

Manarolské domy s fasádami v pasteových barvách vytvářejí s šedým skalním útesem zajímavý kontrast. Zdroj: foter.com, Joel Bedford

Bled, Slovinsko

Za další vesnicí se vydáme do Slovinska. Přestože Bled je spíše městem než vesnicí, na našem seznamu mu patří čestné místo. Stejnojmenné jezero, na jehož břehu se Bled rozkládá, a hřebeny Julských Alp obklopující město mu vtiskly jedinečné kouzlo, což dokazuje i vysoký počet turistů, kteří sem každoročně přijíždějí. Atmosféru tohoto lázeňského městečka dokresluje malebný kostelík, který vévodí ostrůvku uprostřed jezera.

Bled, Slovinsko

Bled se stal jedním ze symbolů Slovinska. Zdroj: foter.com, Frank Fujimoto

Bourtange, Nizozemsko

Vesnici Bourtange najdeme na severu Nizozemska nedaleko německých hranic. V bezprostřední blízkosti vesnice se nachází stejnojmenná pevnost tvaru několikanásobné hvězdy, která byla vybudována z iniciativy Viléma Oranžského během Nizozemské revoluce. Uprostřed pevnosti je malé náměstíčko pětiúhelníkového půdorysu. Dnes se jedná o hojně navštěvované místo, které láká na mnoho muzeí, výstav a festivalů.

Bourtange, Nizozemí

Pevnost Bourtange nemá ve světě obdoby. Zdroj: Wikimedia Commons

Gásadalur, Faerské ostrovy

Konec světa – takto jednoduše se dají charakterizovat Faerské ostrovy, dánské souostroví na půli cesty mezi Velkou BritániíIslandem. Pokud jste samotáři a hledáte nějaké klidné a tiché místo odříznuté od civilizace, vesnice Gásadalur pro vás bude to pravé. Ta se nachází na jednom z osmnácti ostrovů Vagar a život zde není díky nízkému osídlení a drsnému podnebí vůbec jednoduchý. Zpříjemnit jej mohou snad jen nádherné scenérie a úchvatný vodopád Mulafossur.

Gásadalur, Faerské ostrovy

Vesnička Gásadalur je rájem fotografů z celého světa. Zdroj: foter.com, Hans J. Hansen

A jaká vesnice je podle vás ta nej?

Zdroj perexové fotografie: foter.com, mirci

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář