Itálii na talíři dovedete k dokonalosti domácími těstovinami

Na talíři / 26.5.2014

Pokud holdujete kvalitnímu a zdravému jídlu a chcete svoje kulinářské výtvory dotáhnout do úplné dokonalosti, není lepší věci než domácích těstovin.

Výroba vlastních těstovin může na první pohled působit dost složitě, ale když zapomenete na zbytečné vychytávky, nespočet počeštělých receptů a ingrediencí a zatoužíte po pravé, jednoduché a chutné Itálii, máte je dřív, než řeknete Mamma mia!

Při výrobě domácích těstovin se neobejdete bez strojku, který seženete kdekoliv v obchodech či na internetu od 400 až do 15 000 korun – záleží na vás, který zvolíte, ale nejlepší volbou je koupě od nějaké originální italské značky, která vám zajistí šikovného nerezového gastrospolečníka na dlouhá léta. Dají se sehnat strojky s různými nástavci, které si můžete postupně dokupovat – spaghetti, lasagne, fettuccine a další – pro začátek vám bude stačit základní strojek s nástavcem na tagliatelle.

Semolina (jinak semolinová mouka) je pšeničná krupice umletá z tvrdé neboli tvrdozrnné pšenice (Triticum durum). Používá se zejména na výrobu kvalitních těstovin nebo pro přípravu semolinových (pšeničných) kuskusů, bulgurů a chalv. Vyšší kvalitu (těstoviny se nerozvářejí, mají vyšší nutriční hodnotu a nižší glykemický index) zajišťuje větší množství lepku; semolinové produkty jsou tedy (stejně jako produkty ze špaldy) nevhodné pro bezlepkovou dietu.

Zdroj: wikipedie.cz

Semolina

Další must have ingrediencí je mouka z tvrdé pšenice – semoly, která je k dostání snad ve všech italských obchodech typu Wine and Food či větších supermarketech. Semolinová mouka je skvělá nejen pro svou chuť, specifickou žlutou barvu a ideální lepivější konzistenci pro výrobu těstovin, ale také patří mezi důležité prvky zdravé výživy, protože je prý snad zdravější než mouka celozrnná, takže pokud držíte dietu či jen chcete žít zdravě, semolina je jasná volba.

Recept

Na cca půl kila těstovin potřebujete:

  • semolinovou mouku 400 g (dosypat podle toho, jak bude těsto lepit)
  • 4 vejce (vždy jedno vejce na 100 g mouky)
  • lžíci olivového oleje

Příprava

K přípravě vám stačí jen mouka a . Zdroj: cs.wikipedia.org

K přípravě vám stačí jen mouka, vejce a olej. Zdroj: cs.wikipedia.org

Ingredience jednoduše smícháme dohromady a propracujeme v pevné těsto, které nebude lepit, ale zároveň bude hezky vláčné a tvarovatelné. Nebojte se ho řádně propracovat v robotu či s hnětačem těsta, dá se ovšem lehce zpracovat i ručně. Těsto zabalte do potravinářské folie a dejte do lednice – čím déle, tím lépe – nejméně tak dvě hodiny, nejvíce třeba i dva dny.

Těsto si rozdělíme na menší, cca 100 gramové kousky a po jednom si z nich rukou rozmačkejte menší placičky, aby vám lépe šly do strojku. Nejdříve je potřeba z těsta vyrobit alespoň trochu pravidelné, obdélníkové pláty, které pak budou pasovat do samotného „tagliatelovače“. Připravenou placičku nejdříve projedeme strojkem povoleným na největší tloušťku a postupně budeme na síle těsta ubírat, až se dostaneme ne nejtenčí velikost. Každou velikostí projedeme těsto dvakrát a více a různě ho překládáme tak, aby se nám vytvořil tvar co nejpodobnější obdélníku.

Vytvořené pláty necháme cca 20 minut zaschnout na pomoučeném stole (pláty můžete pomoučit obyčejnou hrubou moukou, aby se nelepily). Hotové, lehce oschlé pláty pak už jen projedeme samotným nástavcem na tagliatelle a dílo je téměř u konce. Možná, že se ze začátku trochu navztekáte, ale je jen otázkou času, kdy objevíte vlastní grify a vychytávky.

Můžete je zkusit zpracovat do hnízda. Zdroj: photl.com

Můžete je zkusit zpracovat do hnízda. Zdroj: photl.com

Sušení a skladování

Hotové těstoviny můžete buď přehnout v polovině a rozvěsit na prádelní sušák, nebo si můžete dát práci s  hnízdy, které je potřeba hodně pomoučit a „zmuchlat“ tak, aby byly hezky nadýchané. Pokud se vám povede více lepkavé těsto, hnízda radši nedělejte, nebo z nich budete mít jen neforemné slepené koule. Zvolíte-li sušák či prádelní šňůru, rozložte pod něj noviny či ubrus, protože vám budou těstoviny postupně odpadávat – tak poznáte, že jsou suché a tedy připravené ke skladování.

Pak už si jen užívejte skvělou chuť pravé Itálie a věřte, že nebudete litovat času ani nervů.

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Magdaléna Simonová

Magdaléna Simonová

Jednoduše miluju jídlo - za plotnou i za stolem a chci tyhle požitky sdílet s okolím. Když nejím a nevařím, studuju sociologii na UK, píšu o hudbě a pracuju v mediálním výzkumu.

Zanechte komentář