Jaká bude příští sezóna v ostravských divadlech?

Divadlo Kultura / 20.6.2014

Nové zajímavé tituly, odchod hereckých stálic a příchod čersvých absolventů JAMU a DAMU.

Tak bychom mohli jednou větou charakterizovat nadcházející divadelní sezónu v Ostravě.

Divadlo Petra Bezruče

Divadlo vstoupí do příští sezóny s klasickým repertoárem a s obměněným hereckým ansámblem. Po devíti letech odchází čerstvá držitelky Ceny Thálie Tereza Vilišová na volnou nohu. Tomáš Dastlík se po deseti letech angažmá hodlá se věnovat spíše natáčení. V nových inscenacích už neuvidíme ani Přemysla Bureše či Josefa Jelínka, který se vrací zpět do svého rodného Liberce, do Divadla F. X. Šaldy. Všichni budou ale své role dohrávat. Můžeme se těšit na nové posily. V nové inscenaci Scapinova šibalství jsme už mohli vidět absolventy Janáčkovy akademie muzických umění  Vojtěcha Říhu a Sarah Haváčovou.

Tereza Vilišová jako Chloe ve Vianově Pěně dní. Zdroj: bezruci.cz

Tereza Vilišová jako Chloe ve Vianově Pěně dní.
Zdroj: bezruci.cz

Sezónu 2014/2015 u Bezručů pojmenovali Ztráty a nálezy. Uvidíme klasické tituly jako jsou Tři mušketýři, Čekání na Godota nebo Kazimíra a Karolínu z pera Ödöna von Horvátha, která se sice odehrává na proslulém Octoberfestu, podle uměleckého šéfa divadla Štěpána Pácla by se ale stejně tak mohla odehrát ve Stodolní ulici.

Komorní scéna Aréna

Ani Aréně se nevyhnul odliv stálých členů divadla. Tereza Dočkalová se stěhuje do pražského Divadla pod Palmovkou a René Šmotek se stane novou posilou Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Herecký soubor obohatí Pavla Dostálová, absolventka herectví a studentka dramaturgie a režie na pražské DAMU, Petr Panzenberger z ústeckého „Činoheráku“ a Šimon Krupa, absolvent alternativního a loutkového herectví na DAMU. 

Tereza Dočkalová v jedné ze svých prvních a nejúspěšnějších rolí. Penzion pro svobodné pány. Zdroj: divadloarena.cz

Tereza Dočkalová v jedné ze svých prvních a nejúspěšnějších rolí. Penzion pro svobodné pány.
Zdroj: divadloarena.cz

Komorní scéna Aréna dostala Cenu Alfréda Radoka a stala se divadlem roku 2013. Přičemž příští sezóna je pro ni jubilejní. Oslaví dvacátou divadelní sezónu, a proto během roku proběhnou doprovodné akce k tomuto významnému výročí. Příští sezóna dostala název Rok neslýchaných zpovědí. Těšit se můžeme například na Brechtův Baal nebo na hru Thomase Bernharda Divadelník, kterou bude režírovat Janusz Klimsza.

Národní divadlo moravskoslezské

Stejně tak NDM opouští dvě skvělé herečky. Andrea MohylováVeronika Lazorčáková si spolu naposledy zahrály na jevišti Divadla Antonína Dvořáka v derniéře inscenace Pozvání na zámek. Mohylová nastoupila do Národního divadla moravskoslezského hned po Janáčkově konzervatoři a tak se po letech rozhodla opustit Ostravu a přemístit se do plzeňského Divadla J. K. Tyla.

Andrea Mohylová a Veronika Lazorčáková společně s Miroslavem Ratajem v komedii Pozvání na zámek. Zdroj: NDM, Radovan Šťastný

Andrea Mohylová a Veronika Lazorčáková společně s Miroslavem Ratajem v komedii Pozvání na zámek.
Zdroj: NDM, Radovan Šťastný

V ostravském Národním připravili velice zajímavý repertoár. Režijní duo SKUTR připravuje Janáčkovu operu Výlety páně Broučkovy. Činohra představí klasiky jako Doktor Faustus nebo Škola žen. Nebudou chybět ani Hrabalovy Postřižiny. Poslední činoherní premiérou bude Velký Gatsby v režii uměleckého šéfa Petera Gábora.

Lumír Olšovský připravuje pro NDM klasický americký muzikál Funny Girl. V hlavních rolích se v alternaci představí Monika Absolonová a Martina Šnytová.

Ostravský balet vsadil na pohádky a tak můžeme v příštím roce vidět jak Popelku, tak Sněhurku.

V příští divadelní sezóně je opravdu na co se těšit.

Zdroj perexové fotografie: webové stránky divadel

Veronika Svobodová

Zanechte komentář