Khumba: Africké dobrodružství spíše pro mladší diváky

Film / 22.5.2014

Do kin právě míří animák, který pro změnu nepochází z dílny Pixaru. Stojí za to ho vidět? 

Khumba

animák

Jihoafrická republika, 2013, 85 min

Režie: Anthony Silverston

Hrají: Liam Neeson, AnnaSophia Robb, Dee Bradley Baker, Richard E. Grant, Phil LaMarr, Loretta Devine a další

Hudba: Bruce Retief

Občas je fajn zkusit něco nového. Klidně i animák, na jehož začátku neposkakuje oblíbená pixarovská lampička. Tady však pozor – i když Khumba není propadákem, nesmíte od něj zkrátka čekat to, co je u pixarovských animáků obvyklé – tedy vtip a přesah, díky kterému film původně pro děti baví spíš dospělé.

Madagaskar v savaně

Na první pohled se může zdát, že Khumba je vlastně takovou savanovitou verzí úspěšného Madagaskaru. Nenechte se zmást, tento animák  připomíná zmíněný snímek jen na první pohled.

Zebří kluk Khumba se narodil do stáda, které žije v uzavřené komunitě kolem jednoho z mála zdrojů vody v celé savaně, obklopeni ochranným valem z trnitých keřů. Svou ohradu už dlouho neopustili, ale to se má brzy změnit. Khumba se totiž narodí jiný – pruhovanou má jen polovinu těla. A to je očividně zlé znamení, protože s jeho narozením přichází i dlouhé období sucha, kdy voda, které si stádo tolik váží, začne pomalu ale jistě vysychat. A všichni to kladou za vinu právě Khumbovi, který i bez toho má dost práce s tím, aby si se svou jinakostí vydobyl místo ve skupině.

Nesourodá partička je ukázkou toho, jak je přátelství důležité.

Nesourodá partička je ukázkou toho, jak je přátelství důležité.

Když si pak poslechne příběh o magickém jezeře, které by mu mohlo pruhy vykouzlit na celém těle, neváhá a vydává se na dlouhé putování nebezpečnou savanou spolu s potrhlým umělecky založeným pštrosem a ochranářskou buvolí dámou. A aby toho nebylo málo, v patách mu kráčí Phango, krutý levhartí zabiják.

Kdo by chtěl tuhle kočku potkat o samotě...

Kdo by chtěl tuhle kočku potkat o samotě…

Příliš jednoduché vyprávění

Pohádka by to byla hezká, o tom žádná. Problém je, že příběh, který byl výše shrnut, je asi tak všechno, co vás čeká. Ano, sem tam narazíte na pokus o vtip, ale vtipný bude připadat hlavně menším dětem. Dospělý divák se bude trochu nudit, možná si schrupne a od začátku mu bude jasné, k jakému morálnímu poselství snímek míří – být jiný není špatné, právě naopak. Tvůrci Khumby totiž nedokázali to, na co jsme dnes u animovaných snímků zvyklí: vyvážit film tak, aby byl zábavný nejen pro mladší, ale i starší diváky.

A tak je tu nekomplikovaná vyprávěnka, kterou skoro můžeme považovat za tradiční africkou pověst. Magické motivy se tu příjemně prolínají s civilním vyprávěním a příběh postupuje dopředu poměrně vyváženým tempem. I zvolená stopáž je vhodná, téma je pro 85 minut tak akorát nosné. Ale hlavní i vedlejší postavy jsou tak nějak ploché, chybí hláškaři a vtipálci a to film bohužel shazuje k horšímu průměru.

Ani jako malá zebra to Khumba neměl lehké.

Ani jako malá zebra to Khumba neměl lehké.

Atmosféra afrických kouzel

A je to škoda. Hlavně proto, že vizuál a celková atmosféra Khumby jsou skvělé. Ano, animace možná není tak dokonalá jako od velkých zavedených studií, ale zebry mají sympatické ksichtíky a není příliš obtížné jednu od druhé odlišit. Bonbónkem jsou pak scény s lovícím Phangem. Tvůrcům se podařilo skvěle zpracovat jeho poloviční slepotu i velmi ostrý čich, kdy jeho očima stopovanou kořist vlastně „vidíme“.

K tomu, abyste si chvílemi připadali jako v Africe, napomáhá i skvělý soundtrack, hudba plná rytmických songů a hrdelního zpěvu uchvacuje a vtahuje do příběhu víc než cokoli jiného.

Jít tedy na Khumbu do kina či ne? Pokud máte po ruce mladší děti, kterým chcete udělat radost, neváhejte, milý zebří příběh se jim jistě bude líbit. Jestli se chcete ale hlavně sami pobavit, volte spíše něco jiného, z poslední doby třeba Rio 2. Khumba zkrátka pro dospělé není.

Zdroj všech fotografií: H. C. E.

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář